-
2435/665Aarhus
Per Lütken: "Dråben". Vase af blåt glas. Sign. monogram, Holmegaard, 15471. Udført hos Holmegaard. H. 25. B. 22.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/666Aarhus
Nils Kähler, Esben Klint: Et par bordlamper af uglaseret chamotte. Sign. Udført hos Kähler. H. 22 og 23,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/667Aarhus
Allan Scharff: Bonbonniere af klart glas med matteret inderside. Forsynet med stiliseret låg af sterlingsølv. L. 11,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/668Aarhus
Ubekendt keramiker: Cirkulær skål af chamotte, delvis dekoreret med løbeglasur i brune og grønlige nuancer. H. 17,5. Diam. 34,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/669Aarhus
Poul Anker Bech: Snedækket landskab. Sign. Poul Anker Bech 90, 4/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 43 x 59.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/670Aarhus
Michael Kvium: "Pain Me". Sign. Kvium 94, 41/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 47,5 x 31,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/671Aarhus
Kaiko Moti: "Les Chevaux", 1972. Sign. Original mappe med 19 raderinger, delvist i farver. 54 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/672Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Den grimme Ælling A". Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/673Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Tommelise B". Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/674Aarhus
Johan Rohde, Harald Nielsen: "Kongemønster". Forskæresæt samt "Pyramide" suppeske af sterlingsølv. Georg jensen efter 1945. Vægt uden dele af stål ca. 53 g. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/681Aarhus
Svend Wiig Hansen: Portræt 1985. Sign. Wiig Hansen med datering. Tusch og blyant på papir. Bladsørrelse 56 x 36.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/682Aarhus
Lise Blomberg Andersen: Uden titel, 2001. Sign. på blændrammen LBA med datering. Olie på lærred. 55 x 70.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/737Aarhus
Arne Haugen Sørensen: ”Dyr og damer”. Sign. A Haugen S. 27. XII. 80. Tuschlavering på papir. Lysmål 21,5 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/738Aarhus
Ellen Hyllemose: Dyppemaleri 2001. Usign. Akryl på plade. 37 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/739Aarhus
Sven Dalsgaard: Fugl i flugt, 1985. Sign. Sven med datering. Akvarel og pen på papir. Bladstørrelse 10 x 13.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/744Aarhus
Lars Dan: Uden titel, 2014 og 2015. Sign. på bagsiden Lars Dan. Olie på lærred. 41 x 29. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/749Aarhus
Arne Haugen Sørensen: ”Den kloge og den mindre kloge”. Sign. A. Haugen Sørensen. Træsnit i farver. Lysmål 52 x 51.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/778Aarhus
Johannes A. Jørgensen: "Den rene romantik". Sign. Johs 76 samt på bagsiden. Olie på lærred. 49 x 75.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/779Aarhus
Lone Dupont: "Encoentro con dios", "Afrodite" og "Pegasus", 2000, 2001. Tre relieffer. Hver 19 x 15. Uindrammede. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/781Aarhus
Kari Svensson: "Naturoplevelse", Færøerne. Sign. KS 03 samt på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 75.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/800Aarhus
Denman Design: "Sanina". Fire udendørs bedlamper af patineret kobber med spyd. H. 95. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/801Aarhus
Herbert Krenchel: "Krenit". Skål, øreskåle, kande og håndtag af metal dekoreret med emalje. H. 3-16. Diam. 15-25. (7)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/803Aarhus
Gino Sarfatti: Lysekrone af forkromet stål med 30 blus. Model 2097/30. Udført hos Flos. H. 72. Diam. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/808Aarhus
Sofi Hagman: "Möte med världen". Sign. S. Hagman 87. Olie på palde. 36 x 103.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/822Aarhus
Skandinavisk møbeldesign: To-personers sofa af palisander, betrukket med lyst brunt skind. 1960-70'erne. L. 125.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/831Aarhus
Jacob Rantzau: "Klokkeren fra Notre Dame". Sign. Jacob Rantzau. To bly på papir. Lysmål 39,5 x 59 og 41 x 57,5. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/842Aarhus
Nina Sten-Knudsen: Uden titel. Sign. på bagsiden. Gouache på papir. Lysmål 31 x 45.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/843Aarhus
Poul Anker Bech: Landskab ved et skovbryn. Sign. Bech. Litografi i farver. Lysmål 36 x 41.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/848Aarhus
Nanna Ditzel: Højstol med stel og indsats af racing green lakeret træ. Model ND54. Carl Hansen & Søn.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2435/849Aarhus
Charles Eames, Ray Eames: "Plywood Group LCM". Lænestol af sortbejdset ask med forkromet stel. Udført hos Vitra.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/850Aarhus
Søren Nissen, Ebbe Gehl: "Orbit". Sofabord af valnød, plade af blågrøn formica. Udført hos Naver. H. 39. Diam. 64.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/851Aarhus
Depeche Mode: Samling på 64 forskellige album herunder specialudgaver. (64)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/852Aarhus
Oluf Lund: "Interdane". Fleksibel hvilestol med integreret fodskammel, stel af rustfri fjederstål. Udført hos Stouby.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/853Aarhus
Nanna Ditzel: Højstol med stel og indsats af lys gullakeret FSC-certificeret træ. Model ND54. Carl Hansen & Søn.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2435/854Aarhus
Shoichi Uchiyama: "Enigma 825". Stor pendel med kegleformet fatning af børstet aluminium, skærme af mat akryl.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/856Aarhus
Morten Bo Jensen: "Paper Pendant". Et par pendler af papir. Model Vipp 586. H. 45. Diam. 30,5. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2435/857Aarhus
Jørgen Nash: "Munch" fra serien "En trojka i Paris". Sign. Jørgen Nash 1981, 158/250. Litografi i farver. Bladmål 84 x 60.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/858Aarhus
Shoichi Uchiyama: "Enigma 825". Stor pendel med kegleformet fatning af børstet aluminium, skærme af mat akryl.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/861Aarhus
Bertjan Pot: "Random Light". Pendel af sort glasfiber gennemvædet i epoxyharpiks, Udført hos Mooi. Diam. 80.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2435/862Aarhus
J.V. Martin: "Araberen". Sign. J. V. Martin, 91. Lakfarve på papir. Lysmål 49 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/863Aarhus
Doris Bloom: "Bellining Elefant". Sign. Bloom 2000. Olie på lærred. 95 x 95. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/867Aarhus
Kai Lyngfeldt Larsen: Et par stole af oregon pine, ryg med fransk rørflet. Søborg møbler. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/868Aarhus
Bertjan Pot: "Random Light". Pendel af sort glasfiber gennemvædet i epoxyharpiks, ophæng af forkromet stål. Udført hos Mooi. Diam. 80.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/869Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 375". Højrygget lænestol af eg, løse hynder med stribet uld. Udført hos Getama.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/870Aarhus
Jan Christensen: Uden titel, 2024. Sign. monogram; Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2435/871Aarhus
Franz Sedivy II: Forlæg til spillekort. Sign. F. S. Blyant, tusch og akvarel på papir. Lysmål 10/14 x 16. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/872Aarhus
Hjalmar Matthiessen: Landskab med træer. Sign. Hjm. Olie på lærred. 26 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/873Aarhus
Bang & Olufsen: Et par cylindriske højttalere af sortmalet messing. Mærket B&O. Udført 1950-1960'erne. H. 12. Diam. 7,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/874Aarhus
Wilhelm Wils: Bybillede. Sign. Wills, 15. Olie på lærred. 44 x 63.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2435/875Aarhus
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 19/100. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/876Aarhus
Pierre Alechinsky: "En avant, y a pas d'avance!" Sign. Alechinsky 1975, VII/XV, e.a. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/877Aarhus
Frithioff Johansen: "Landscape etc.". Sign. Frithioff Johansen 70. Olie og plexiglas på plade. 95 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/878Aarhus
Henri Matisse, efter: Tre kompositioner. Delvist tryksign. Matisse 49. Litografier. Bladmål 39 x 29. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/882Aarhus
Ib Eisner: "Hubertus før starten ved Peter Lieps hus". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 41 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/887Aarhus
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/888Aarhus
Mogens Gissel: Uden titel, 1996. Sign. M.G. med datering. Olie på krydsfinér. 28 x 48. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/889Aarhus
Hans J. Wegner: Salesco box 1967. Carl Hansen & Søn, Andr. Tuck, Ry Møbler, AP-Stolen, Getama. Rud. Rasmussen skrift. (6)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/890Aarhus
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 19/100. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/895Aarhus
Vibeke Fischer: Skål af stentøj, dekoreret med gråblå og blå glasur med geometrisk dekor. H. 15,5. Diam. 29,5.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/902Aarhus
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/903Aarhus
Wilhelm Wils: Portræt af en kvinde. Sign. Wils 19. Olie på lærred. 84 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/904Aarhus
Niels Hansen: Fjordparti. Sign. Niels Hansen 28. Olie på lærred. 65 x 73.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud: