2435/500Aarhus
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Næste bud:
2435/502Lyngby
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2435/503Aarhus
Maja Lisa Engelhardt: "The Second Day". Sign. MLE, 2007. Olie på papir, monteret på lærred. 67 x 97.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2435/511Lyngby
Antonio Saura: "Superposition (Nu)", 1973. Sign. Saura. Mixed media på papir. Bladstørrelse 20,5 x 25,5.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2435/514Lyngby
Albert Bertelsen: "Gårdbillede", 1978. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 100.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Næste bud:
2435/523Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/526Lyngby
"Support, Don't Punish". Sign. Hornsleth. Akryl på lærred. 100 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2435/529Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/532Lyngby
Kehnet Nielsen: "Motives II. House". Sign. på bagsiden Kehnet N 2010. Olie på lærred. 85 x 85.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/538Lyngby
Erik Lagoni Jakobsen: Imaginært landskab. Sign.på bagsiden Lagoni Jakobsen 87. Olie på lærred. 50 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/541Lyngby
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Næste bud:
2435/542Aarhus
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/547Lyngby
Albert Bertelsen: Uden titel. Sign. Albert 64. Olie på lærred. 46 x 69.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/553Lyngby
Albert Bertelsen: "Paris", 1976. Sign. monogram; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/562Lyngby
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 22 x 27 til 36 x 25. Uindrammet. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/565Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Komposition. Sign. AKS. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 21,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/571Lyngby
Esben Hanefelt Kristensen: "Katten i en vindueskarm". Sign. monogram 96. Olie på plade. 30 x 26.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/589Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/595Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/596Aarhus
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. Wiig Hansen, 87 med dedikation. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 56 x 76.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/598Lyngby
Mogens Andersen: Otte kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 24 x 16 til 30 x 22. Uindrammet. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/601Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/604Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 42 x 56.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/608Aarhus
Poul S. Nielsen: Opstilling. Sign. monogram. Olie på lærred. 81 x 71.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/610Lyngby
Evgenij Klenø: Komposition med huse. Sign. Klenø. Olie på lærred. 54 x 66
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/613Lyngby
Esben Hanefelt Kristensen: "Et møde, der hvor bjergene begynder". Sign. monogram 94. Olie på plade. 30 x 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/616Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 50 x 65.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/619Lyngby
Vurdering :
2435/643Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/652Lyngby
Knud Nielsen: "Efterårsvariation", 2006. Sign. Knud N; med titel, sign og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 66 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/655Aarhus
Knud Kristensen: "Aften ved havet". Sign. på bagsiden Knud Kristensen, Sept. 1964. Olie på malepap. 19 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/656Aarhus
Knud Kristensen: "Eftermiddag ved havet - Blæst". Sign. Knud Kristensen 61. Olie på lærred. 68 x 82.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2435/663Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: "Der Künstler mit dem Hut". Utydelig signeret. Akryl på plade. 99 x 77.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/664Aarhus
Inge Hørup: "Liegender Akt", 1994. Sign. Inge Hørup 94. Olie på lærred. 38 x 52.
Vurdering :
2435/677Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/681Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/686Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/687Lyngby
Vurdering :
2435/692Lyngby
Vurdering :
2435/693Lyngby
Vurdering :
2435/696Lyngby
Kai Lindemann: Landskab. Sign. Lindemann samt sign. på bagsiden Lindemann 89. Olie på papir monteret på lærred. 68 x 81.
Vurdering :
2435/721Lyngby
Preben Wölck: "Collage". Sign. på bagsiden Wölck 1961. Olie på plade. 55 x 46.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/727Lyngby
Egill Jacobsen: Tre kompositioner. Alle sign. EJ 86, E.A. Litografi i farver. Lysmål 48 x 34. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2435/728Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/731Lyngby
Jack Kampmann: Gadeparti. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 54 x 65. Uindrammet.
Vurdering :
2435/737Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/738Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/739Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/741Lyngby
Knud E. Skou: "Maria og blomsterne", 1970-71. Sign. Knud E. Skou. Olie på lærred. 91 x 60.
Vurdering :
2435/742Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med figurer, fugl og huse. Sign. VSO. Olie på lærred. 66 x 91.
Vurdering :
2435/744Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/746Lyngby
Helge Jacobsen: Uden titel. Sign. Helge J. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/758Lyngby
Jan Groth: Uden titel. Sign. Groth 69. Oliekridt på papir. Lysmål 42 x 58.
Vurdering :
2435/759Lyngby
Vurdering :
2435/768Lyngby
Inge Houmann: "Søvngænger", 1969. Sign. I. Houmann. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/775Lyngby
Anders Kirkegaard: To malerier. "Lille Himmel, skitse (Øjet)", 1996. "Himmel", 1997. Begge sign. Olie på lærred. 36 x 48 og 29 x 33. (2)
Vurdering :
2435/776Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Figurer og grøn hest. Sign. WSO. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
2435/777Lyngby
Preben Hornung: "Fra en London rejse", 1983. Sign. monogram. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
2435/778Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/779Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/781Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud: