2435/980
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2435/985
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2435/984
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2435/979
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2435/969
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2435/978
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2435/971
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2435/962
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/960
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2435/940
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2435/955
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2435/948
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/933
Wilhelm Wils: Maleri af Wilhelm Wils. Medsendt bagside af maleri (70x65)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2435/936
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2435/935
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/863
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/862
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2435/843
Poul Anker Bech: Landskab ved et skovbryn. Sign. Bech. Litografi i farver. Lysmål 36 x 41.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2435/842
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2435/831
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2435/804
Preben Hornung: Interiør. Sign. P. Hornung, 1939. Olie på lærred. 44 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2435/808
Sofi Hagman: "Möte med världen". Sign. S. Hagman 87. Olie på palde. 36 x 103.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2435/802
Preben Wölck: "Jorden", 1962. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på plade. 33 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2435/799
Uffe Christoffersen: Tiger, 2014. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2435/798
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2435/795
Hardy Strid: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 22 x 33.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2435/790
Henry Heerup: Landskab med vandløb og landsby i baggrunden. Usign. Olie på lærred. 26 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2435/792
Henry Heerup: Humlebæk kirke. Sign. Heerup. Olie på lærred. 25 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2435/788
Henry Heerup: Skitse. Sign. Heerup. Blyant på papir. Bladstørrelse 13 x 28.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2435/793
Svend Danelund: To lanskaber, Skagen. Begge sign. SD, hhv. 1950 og 1953. Olie på lærred. 25 x 30 og 29 x 38. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2435/785
Wiliam Skotte Olsen: Figurer, huse og fugl. Sign. WSO 93. Olie på karton. 30 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2435/789
Henry Heerup: Uden titel. Sign. H. Heerup. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 20
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2435/783
Mogens Valeur: Erotisk motiv. Sign. Valeur 44. Olie på malepap. 45 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2435/781
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2435/779
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/778
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2435/777
Preben Hornung: "Fra en London rejse", 1983. Sign. monogram. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2435/776
Wiliam Skotte Olsen: Figurer og grøn hest. Sign. WSO. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2435/759
Jan Groth: Uden titel. Sign. Groth 69. Oliekridt på papir. Lysmål 42 x 58.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2435/775
Anders Kirkegaard: To malerier. "Lille Himmel, skitse (Øjet)", 1996. "Himmel", 1997. Begge sign. Olie på lærred. 36 x 48 og 29 x 33. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2435/765
Jais Nielsen: Adam og Eva. Sign. Jais 18. Akvarel på papir. Bladstørrelse 23 x 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2435/758
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/760
Arne Haugen Sørensen: Figurkomposition. Sign. AHS 87. Akvarel på papir. Lysmål 55 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2435/768
Inge Houmann: "Søvngænger", 1969. Sign. I. Houmann. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2435/753
Victor Brockdorff: Vinterdag i Frederiksberg Have. Sign. V. Brockdorff 58. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2435/746
Helge Jacobsen: Uden titel. Sign. Helge J. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2435/744
Lars Dan: Uden titel, 2014 og 2015. Sign. på bagsiden Lars Dan. Olie på lærred. 41 x 29. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2435/742
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med figurer, fugl og huse. Sign. VSO. Olie på lærred. 66 x 91.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2435/701
Per Damm: Landskab, Tinganes, Thorshavn, Færøerne, 1967-68. Sign. P. Damm. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2435/741
Knud E. Skou: "Maria og blomsterne", 1970-71. Sign. Knud E. Skou. Olie på lærred. 91 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2435/739
Sven Dalsgaard: Fugl i flugt, 1985. Sign. Sven med datering. Akvarel og pen på papir. Bladstørrelse 10 x 13.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2435/738
Ellen Hyllemose: Dyppemaleri 2001. Usign. Akryl på plade. 37 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/737
Arne Haugen Sørensen: ”Dyr og damer”. Sign. A Haugen S. 27. XII. 80. Tuschlavering på papir. Lysmål 21,5 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2435/734
Søren Hansen: "Hvad var det nu hun skrev?". Sign. Søren Hansen 06; sign. og dateret med titel hhv. 1/2 og 2/2 på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 50. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2435/733
Carl Falbe-Hansen: Figurer ved bænk. Sign. C. Falbe-Hansen 1965. Olie på lærred. 56 x 57.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/731
Jack Kampmann: Gadeparti. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 54 x 65. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2435/721
Preben Wölck: "Collage". Sign. på bagsiden Wölck 1961. Olie på plade. 55 x 46.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2435/729
Anne Vilsbøll: "Burma days", 1995. Sign. AV 95; sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på papir monteret på lærred. 72 x 54.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2435/728
Ole Folmer Hansen: "Komposition VI". Sign. med titel på bagsiden. Mixed media på plade. 60 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2435/725
Vilhelm Bjerke-Petersen: Uden titel. Sign. Vilh. Bjerke Petersen. Pastel på papir. Lysmål 19 x 11.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2435/727
Egill Jacobsen: Tre kompositioner. Alle sign. EJ 86, E.A. Litografi i farver. Lysmål 48 x 34. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK