2435/681Aarhus
Svend Wiig Hansen: Portræt 1985. Sign. Wiig Hansen med datering. Tusch og blyant på papir. Bladsørrelse 56 x 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/682Aarhus
Lise Blomberg Andersen: Uden titel, 2001. Sign. på blændrammen LBA med datering. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/683Lyngby
Poul Ekelund: "Kvinde i grøn trøje set fra ryggen". Sign. Ekelund 54. Olie på lærred. 84 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/684Lyngby
Poul Ekelund: "Pouls Birthe". Rygvendt kvinde. Sign. Ekelund 55. Olie på lærred. 66 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/686Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/687Lyngby
Vurdering :
2435/688Lyngby
Kehnet Nielsen: Uden titel, 2018. Sign. med datering på bagsiden. Med dedikation. Olie på pap. 22 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/690Lyngby
Peter Christoffersen: Tre partier fra Færøerne. Sign. Olie på lærred. 25x25. (3)
Vurdering :
2435/691Lyngby
Paul Høm: Lille dreng med due. Sign. Høm. Olie på lærred. 84 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/692Lyngby
Vurdering :
2435/693Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/695Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/696Lyngby
Kai Lindemann: Landskab. Sign. Lindemann samt sign. på bagsiden Lindemann 89. Olie på papir monteret på lærred. 68 x 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/699Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/700Lyngby
John Christensen: "Værelset". Sign. John C. 28. Blyant på papir. Bladstørrelse 29 x 22.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/701Lyngby
Per Damm: Landskab, Tinganes, Thorshavn, Færøerne, 1967-68. Sign. P. Damm. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/702Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: Skovsti, sollys mellem træer. Sign. Hagedorn-Olsen 37. Olie på lærred. 86 x 61.
Vurdering :
2435/703Lyngby
Mathias Malling Mortensen: Uden titel. Sign. MMM 14. Gouache på papir. Bladstørrelse 23 x 13.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/704Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/705Lyngby
Ole Kielberg: Landskab. Sign. Ole Kielberg 1936. Olie på lærred. 98 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/706Lyngby
Paul Høm: Ung pige med sort kat. Sign. Høm. Olie på lærred. 92 x 65.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/707Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: Figurer mellem træer, badende børn i baggrunden, Svanemøllen. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 70 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/719Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/721Lyngby
Preben Wölck: "Collage". Sign. på bagsiden Wölck 1961. Olie på plade. 55 x 46.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/725Lyngby
Vilhelm Bjerke-Petersen: Uden titel. Sign. Vilh. Bjerke Petersen. Pastel på papir. Lysmål 19 x 11.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/726Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/727Lyngby
Egill Jacobsen: Tre kompositioner. Alle sign. EJ 86, E.A. Litografi i farver. Lysmål 48 x 34. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2435/728Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/729Lyngby
Anne Vilsbøll: "Burma days", 1995. Sign. AV 95; sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på papir monteret på lærred. 72 x 54.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/731Lyngby
Jack Kampmann: Gadeparti. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 54 x 65. Uindrammet.
Vurdering :
2435/733Lyngby
Carl Falbe-Hansen: Figurer ved bænk. Sign. C. Falbe-Hansen 1965. Olie på lærred. 56 x 57.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/734Lyngby
Søren Hansen: "Hvad var det nu hun skrev?". Sign. Søren Hansen 06; sign. og dateret med titel hhv. 1/2 og 2/2 på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 50. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/737Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/738Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/739Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/741Lyngby
Knud E. Skou: "Maria og blomsterne", 1970-71. Sign. Knud E. Skou. Olie på lærred. 91 x 60.
Vurdering :
2435/742Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition med figurer, fugl og huse. Sign. VSO. Olie på lærred. 66 x 91.
Vurdering :
2435/744Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/746Lyngby
Helge Jacobsen: Uden titel. Sign. Helge J. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/753Lyngby
Victor Brockdorff: Vinterdag i Frederiksberg Have. Sign. V. Brockdorff 58. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
2435/758Lyngby
Jan Groth: Uden titel. Sign. Groth 69. Oliekridt på papir. Lysmål 42 x 58.
Vurdering :
2435/759Lyngby
Vurdering :
2435/760Lyngby
Arne Haugen Sørensen: Figurkomposition. Sign. AHS 87. Akvarel på papir. Lysmål 55 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/765Lyngby
Jais Nielsen: Adam og Eva. Sign. Jais 18. Akvarel på papir. Bladstørrelse 23 x 22.
Vurdering :
2435/768Lyngby
Inge Houmann: "Søvngænger", 1969. Sign. I. Houmann. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/775Lyngby
Anders Kirkegaard: To malerier. "Lille Himmel, skitse (Øjet)", 1996. "Himmel", 1997. Begge sign. Olie på lærred. 36 x 48 og 29 x 33. (2)
Vurdering :
2435/776Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Figurer og grøn hest. Sign. WSO. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
2435/777Lyngby
Preben Hornung: "Fra en London rejse", 1983. Sign. monogram. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/778Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/779Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/781Aarhus
Vurdering :
2435/783Lyngby
Mogens Valeur: Erotisk motiv. Sign. Valeur 44. Olie på malepap. 45 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/785Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Figurer, huse og fugl. Sign. WSO 93. Olie på karton. 30 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/788Lyngby
Henry Heerup: Skitse. Sign. Heerup. Blyant på papir. Bladstørrelse 13 x 28.
Vurdering :
2435/789Lyngby
Henry Heerup: Uden titel. Sign. H. Heerup. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 20
Vurdering :
2435/790Lyngby
Henry Heerup: Landskab med vandløb og landsby i baggrunden. Usign. Olie på lærred. 26 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/792Lyngby
Henry Heerup: Humlebæk kirke. Sign. Heerup. Olie på lærred. 25 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/793Lyngby
Svend Danelund: To lanskaber, Skagen. Begge sign. SD, hhv. 1950 og 1953. Olie på lærred. 25 x 30 og 29 x 38. (2)
Vurdering :
2435/795Lyngby
Hardy Strid: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 22 x 33.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/798Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/799Lyngby
Uffe Christoffersen: Tiger, 2014. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
2435/802Lyngby
Preben Wölck: "Jorden", 1962. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på plade. 33 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: