2435/626Aarhus
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/661Aarhus
Lauritz Hjorth, m.fl.: Fem dele stentøj, dekoreret med brune og rødlige glasurer. Delvist sign. H. 8-16,5. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/665Aarhus
Per Lütken: "Dråben". Vase af blåt glas. Sign. monogram, Holmegaard, 15471. Udført hos Holmegaard. H. 25. B. 22.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/666Aarhus
Nils Kähler, Esben Klint: Et par bordlamper af uglaseret chamotte. Sign. Udført hos Kähler. H. 22 og 23,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/668Aarhus
Skål af lertøj, dekoreret med løbeglasur i lyse, mørke og grønlige nuancer. Usign. 20. årh. H. 17,5. Diam. 34,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/801Aarhus
Herbert Krenchel: "Krenit". Skål, øreskåle, kande og håndtag af metal dekoreret med emalje. H. 3-16. Diam. 15-25. (7)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/873Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/895Aarhus
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/907Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/918Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2435/947Aarhus
Sten Lykke Madsen: Fire figurer af stentøj. Sign. Sten, flere utydeligt. Bing & Grøndahl. H. 11-19. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/950Aarhus
Birte Minor Vedel Howard: Fantasidyr. Sign. Birte Howard. Glaseret stentøj. H. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/956Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2435/986Aarhus
Ubekendt design: Art Decó skrivebordsgarniture af bakelit og forniklet metal. 1930-40'erne. H. 7 - 13. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/987Aarhus
Birte Minor Vedel Howard: Fugl. Sign. Birte Vedel Howard 1998. Glaseret stentøj. H. 46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/989Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: