2435/207Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/208Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/209Lyngby
Et par franske empireform stager af forgyldt bronze samt skål med indsats af glas, 19. årh.s slutning. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/210Lyngby
Et par kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i emaljefarver og guld i Canton stil. 20. årh. H. 23 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/211Lyngby
Kinesisk eksportsølv stage med stamme i form af en drage, Tien Shing, Hong Kong 19. årh. Derudover to lågæsker af metal i gennembrudt arbejde, 20. årh. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/212Lyngby
Et par danske stager af sølv. Theodor Sabroe, Københavns bymærke 1955. Vægt 218 g. H. 12 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/213Lyngby
Kinesisk lågkrukke af sølv med hanke af jade, 20. årh. Samt mandarinknop af gulligt glas og montering af forgyldt metal ca. 1900. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/214Lyngby
Et par stager med stammer af narhvalstand, montering af sortmalet træ. 20. årh. H. 20 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/215Lyngby
Tre bemalede bakker af metal, 19. årh. (3)
Vurdering :
2435/216Lyngby
6 nyere marokkanske knive i deres skeder, 6 kukri og en japansk Naginata klinge monteret i træ samt en samling pilespidser. (6)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/217Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/218Lyngby
"Musling" bestik af forgyldt sølv. Mester Andreas Martin Westrup, København 1832. L. 17-20 cm. (21)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/219Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/220Lyngby
Thai saltkar af sølvholdigt metal samt tandstikholder. Endvidere et antagelig kinesisk prydtræ en miniature på base af udskåret træ. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/221Lyngby
Tysk empire lågskål samt Georg III skål af sterlingsølv. Vægt 1048 g. H. 11,5 og 14 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/222Lyngby
Tysk empire stage af sølv. Ca. 1810. Vægt 252 g. H. 29,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/223Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/224Lyngby
En samling sølv bestående af æske, sukkerskål og skåle. England, Mexico. Ca. 1900 og senere. Vægt 664 g. H. 5-10 cm. (4).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/225Lyngby
Kinesisk røgelseskar af udskåret jade, 20. årh. L. 14 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/226Lyngby
Et par senempire stager af tin. 19. årh.s første årtier. H. 19 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/227Lyngby
To ostindiske fade heraf et med våbenskjold. Qianlong (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/228Lyngby
Et par store ostindiske famille rose fade. Qianlong (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/229Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/230Lyngby
Samling netsuker af udskåret takstræ. Taisho eller senere. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/231Lyngby
Blomsterkurv af sølv med indsats af glas. S.& M. Benzen. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/232Lyngby
Vurdering :
2435/233Lyngby
Michael Pedersen: Figur af porcelæn i form af siddende barn. 2083. Royal Copenhagen, 1898-1922. H. 17 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/234Lyngby
Russisk tøndeformet tekop af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Tilsyneladende umærket. 19. årh. H. 9,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/235Lyngby
Russisk sukkerskål af sølv, indvendig forgyldt. Alexander Fuld, Moskva 1885. Vægt 294 g. H. 7 cm. / 14 cm.
Vurdering :
2435/236Lyngby
Russisk cigaretetui af sølv. Konstantin Skvortsov, Moskva 1908-1917, lødighed 84. Vægt 144 gr. L. 10,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/237Lyngby
Russisk cigaretetui af sølv. Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. Vægt 114 g. L. 9 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/238Lyngby
Russisk bælte af sølv, dekoreret med niello-arbejde. Skt. Petersborg 1908-1917. Vægt 254 g. L. 85 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/239Lyngby
Seks tyske jagtbægre af sølv med de Lichtenbergs våbenskjold. Koch & Bergfeld. 20. årh.s begyndelse. H. 4,5 cm. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/240Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/241Lyngby
En samling af kinesisk kuriosa, 19-20. årh. (17)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/242Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/243Lyngby
'Ildløs i Skindergade' og 'Højbro Plads set fra Amagertorv'. to plaketter af porcelæn. B&G. 20x27 og 24x30 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/246Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/248Lyngby
Dansk perkussioneret musket M/1822 samt svensk musket M/1815/45. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/249Lyngby
En samling diverse våben. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/251Lyngby
Messingbeslået flintlåspistol omkring 1800 af E. F. Longe. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/252Lyngby
Jernbeslået usigneret flintlås omkring 1710-20. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/262Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/300Lyngby
Giovanni Francesco Barbieri (Il Guercino), after, 18. årh.: Portræt af en herre. Usigneret. Rødkridt på papir monteret på papir. Bladstørrelse 15,5 x 22.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: