-
2435/283Aarhus
Ubekendt maler ca. 1900.: Vinterlandskab set fra Carl Lochers hus, Skagen. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/284Aarhus
Carl Locher: Portræt af en stående mand i overfrakke og hat. Sign. L.C. Hornbæk. Bly på papir. Bladstørrelse 25 x 13,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/285Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Den korsfæstede Jesus Kristus. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/286Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Portræt af en fornem kvinde med perlekæde og silkeforet kåbe. Usigneret. Olie på træ. 25 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/287Aarhus
Frants Henningsen: Parti med en mand der kommer gående ud af en skov, antageligt Hornbæk. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 22 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/288Aarhus
Helge Helme: Portræt af en læsende kvinde i en havestol. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 35 x 27.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/289Aarhus
August Schiøtt: Portræt af en pige, antageligt Fanny von Schultz. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. Oval. 21 x 16.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/290Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Sankt Kristoffer med Jesusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/291Aarhus
G. F. Clement: Kystparti fra Skagen. Sign. Clement. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 40.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/292Aarhus
Axel Bülow: Marine med sejlskibe på havet i aftensol. Sign. A. Bülow. Olie på lærred. 45 x 71.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/293Aarhus
Havefigur af kunststen i form af siddende løve. 20. årh. H. 66.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/294Aarhus
Par firesidede blomsterkummer af kunststen, prydet med putti i relief. 20. årh. H. 38. L. 30. B. 30. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/295Aarhus
Ugo da Carpi, efter: Jesus i Simon Farisæerens hus. Usigneret. Olie på træ. 31 x 48.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/296Aarhus
Braun & Hogenberg, ca. 1600: "Topographia Insulæ Hvenæ in celebri (...)". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 35 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/297Aarhus
Frederikke (Fritze) Krag-Juel-Vind-Frijs: Opstilling med roser. Sign. Fritze Frijs. Vandfarve på papir. Lysmål 26 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/298Aarhus
Holger H. Jerichau: Kystparti med store klipper, antageligt fra Capri. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på lærred. 24 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/299Aarhus
J. U. Bredsdorff: Landskab med udsigt til Sæbygaard. Sign. J. U. Bredsdorff 1881. Olie på lærred. 24 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/301Aarhus
Ernestine von Kirchsberg: Kronkroner. Sign. E. Kirschberg. Olie på lærred monteret på plade. 25 x 37,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/302Aarhus
Ejner Thornvig: Parti fra Grønland med en fanger i kajak. Sign. Ejner Thornvig 53. Olie på lærred. 67 x 97.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/303Aarhus
F. M. E. Fabritius de Tengnagel: Bindingsværksbygning i måneskin. Usigneret. Olie på malepap. 25 x 31.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/304Aarhus
Anna Heerfordt: Landskab med legende børn. Sign. monogram 91. Olie på lærred. 22 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/305Aarhus
Anthonore Christensen: Italiensk bjergvej med to gående kvinder. Sign. monogram, 1894. Olie på mahogni. 16,5 x 22.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/306Aarhus
Carl Jensen: Kongeskibet Dannebrog i Odense Havn, 1929. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/307Aarhus
"Medici" havevase af bemalet støbejern. 20. årh. H. 50. Diam. 40.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/308Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Fynsk landsbyidyl. Usigneret. Olie på lærred 64 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/309Aarhus
Gudrun Knud Larsen: Opstilling med blomster. Sign. Gudrun L. Vandfarve på papir. Lysmål 43 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/310Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Parti fra en skovsti med en hund. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 25 x 20.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/311Aarhus
Andreas Schouw: Scene med Martha og Maria. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 31.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/312Aarhus
'Skægmand' kande af saltglaseret stentøj, prydet med dekoration i relief. Tyskland. 17. årh. H. 23.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/313Aarhus
Et par kandelabre af bronze, stamme i form af en putto. Gustaviansk form. 19. årh.s. slutning. H. ca. 41. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/314Aarhus
Fritstående rokoko konsolbord af nøddetræ. Frankrig. 18. årh. H. 75,5. B. 82. D. 48.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/315Aarhus
Konsolur i kasse af messing, sider af slebet glas, skive af hvid emalje med sorte romertal. Cirka 1900. H. 22,5. B. 14.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/316Aarhus
Hugo Larsen: Kystparti med optrukne fiskerbåde. Sign. Hugo Larsen. Olie på lærred. 74 x 116.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/317Aarhus
Just Andersen: Pokal af sølv. Just Andersen for GAB, 1930. H. 15.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/318Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Marine med skibe på havet. Sign. monogram, 1891. Olie på glas. 20 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/319Aarhus
Fyrfad af patineret kobber, dekoreret med gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 17. Diam. 32.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/320Aarhus
Edvard Sarvig: Diset landskab. Sign. monogram 1918. Olie på træ. 28 x 39.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/321Aarhus
Jacques Chereau: "Embarquement des Français pour (...)". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 28 x 43.
Sælges
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud:
-
2435/322Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver i Canton manér. Mærket Tongzhi, men 20. årh. H. 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/323Aarhus
Georg Balthasar Probst, efter: Prospekt fra Herengracht, Amsterdam. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 32 x 43.
Sælges
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/324Aarhus
Italiensk maler, 19. årh.: En italiensk herre med fuldskæg. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 12 x 18.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/325Aarhus
Bidjar tæppe, Persien. Herati gentagelsesmønster på rød bund. 20/21. årh. 238 x 176.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/326Aarhus
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk kantet medaljondesign på rød bund. 20-21. årh. 299 x 247.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2435/327Aarhus
Karl Moé: Aftensol over stranden. Sign. Karl Moé 1913, Aarhus. Olie på lærred. 68 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: