-
2435/120Aarhus
Niels Nielsen: Isbjørn. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1954. H. 43,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/122Aarhus
Dansk barneseng af lyseblåt træ, dekoreret med blomster. Falster. 19. årh. H. 58. L. 102. B. 54.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/124Aarhus
O. D. Ottesen: En stikkelsbærgren. Sign. O.D.O. Olie på papir monteret på plade. 15 x 24.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/126Aarhus
"Flora Danica". Firesidet skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomst. 3510. Royal Copenhagen.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/128Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, prydet med rocailler og kæmninger. 18. årh. H. 96.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/130Aarhus
Rudolf Christian Schade: Portræt af Grevinde Moltke. Sign. Schade. Pastel på papir. Lysmål 24 x 20.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/132Aarhus
Vejrhane af bemalet metal og jern i form af hest. 20. årh.s begyndelse. H. 97. B. 82.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/134Aarhus
Rokoko konsol af mintgrøn og guldstafferet træ, plade af hvidbroget marmor. 18. årh. H. 77. B. 68.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/136Aarhus
Ubekendt maler, 18./19. årh.: Landskab med ko og træer. Senere betegnet P. Potter. Olie på malepap. 22 x 26,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/138Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: Urfugl. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1744. H. 26. L. 40.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/140Aarhus
Rokoko konsol i ramme af bemalet og forgyldt træ og gesso, prydet med kæmninger og blomster. 18. årh. H. 69. B. 43.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/142Aarhus
Johann Georg Schütz: Bakket landskab. Sign. G. Schütz. Blyant og tusch på papir. Lysmål 15 x 19,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/143Aarhus
Rundt hollandsk bord af mahogni, rigt dekoreret med intarsia. Empire. 19. årh. H. 75. Diam. 113.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/144Aarhus
Kinesisk famille rose vase af porcelæn. Monteret som bordlampe. Qing, 18.-19. årh. H. ekskl. montering 40.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/146Aarhus
Fransk bergere af forgyldt træ, betrukket med blomstret møbelstof, udskåret med bladværk. Rokokoform. 19. årh.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/148Aarhus
Tibetansk bedemølle, mongolsk "dombo" tekande samt fyrtøj af kobber og metal. 19. årh. Tekande H. 37. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/149Aarhus
Johann Heinrich Roos: Studie med figurer og hund. Sign. H. Roos. Lavering på papir. 11 x 16,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/150Aarhus
Ubekendt kunstner, 19. årh: Sydlandsk parti ved en bjergsø. Usigneret. Akvarel på papir. Lysmål 17 x 22.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/153Aarhus
Meissen figurgruppe af porcelæn forestillende Mozart familien. 20. årh. H. 21. B. 22.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/154Aarhus
"Guldsmed". Butiksskilt af delvist bemalet og forgyldt jern. 20. årh. H. 90. B. 44. D. 7.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/155Aarhus
Oswald Achenbach: Studie af landskab. Sign. Oswald Achenbach. Olie på malepap. 33,5 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/156Aarhus
Et par skæringer af delvist forgyldt og bemalet træ, udskåret i form af vaser. Cirka 1800. H. 31. B. 22. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/157Aarhus
Timeglas af bemalet træ. 19. årh. H. 26. Diam. 15.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/158Aarhus
Fransk skrin af bronze, dekoreret med håndmalede blomster. Mærket Tahan, A Paris. 19. årh.s. slutning. H. 9,5. B. 22.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/159Aarhus
Manglebræt af rigt udskåret og delvist bemalet træ, prydet med håndtag. Rullestok medfølger. L. 65 og 59. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/161Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Norsk fjordparti med skibe. Sign. C.R. Olie på mahogni. 25 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/162Aarhus
Frederikke (Fritze) Krag-Juel-Vind-Frijs: Blomstrene træer. Sign. Vandfarve på papir monteret på malepap. 48 x 61. U.r.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/165Aarhus
Torsten Kruse: Skoleskibet Georg Stage og andre skibe for fuld sejl. Sign. Olie på lærred. 71 x 99. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/244Aarhus
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i farver med pæoner og påfuglepar. Mærket Kangxi, men 20. årh. Diam. 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/245Aarhus
To kirkestager af messing med blomster af glaseret keramik. 20. årh. H. 29,5 og 30,5. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2435/247Aarhus
Paul Höfer: Portræt af Hypnos. Sign. Paul Höfer. Blyant på papir. Lysmål 15,5 x 19.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/250Aarhus
"Frijsenborg" bestik af sølv. Forskellige mestre. 20. årh. Vægt uden dele af stål og plastik ca. 3590 g. (143)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2435/253Aarhus
Theodor Becher: Opstilling med blomster Sign. Th. Becher. Akvarel på papir. Lysmål 63 x 77.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/254Aarhus
Italiensk maler, 19. årh.: Piberygende fisker. Sign. A. Mamoli, Picco 87. Olie på papir. Lysmål 23 x 16.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2435/255Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: Parti med en lille hyrdedreng ved en kornmark. Sign. Olie på lærred. 37 x 36.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/256Aarhus
Johannes Wilhjelm: Parti med en kvinde og en mand i klitterne. Sign. Olie på lærred. 92 x 118. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/257Aarhus
Engelsk maler, 19. årh.: Portræt af herre med lys krave. Usigneret. Olie på træ. 21,5 x 16,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/258Aarhus
Arthur Pond, efter Parmigianino: Studie med kvinde i draperier. Sign. monogram. Radering, akvatinte og træsnit på papir. Lysmål 14,5 x 12.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/259Aarhus
Johan Christian Brand: Bjerglandskab med en læsset hest og rytter. Usigneret. Olie på træ. 11 x 16.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/260Aarhus
H. A. Brendekilde: Interiør fra et køkken med en lille pige og en mand. Sign. H.A. Brendekilde. Olie på lærred. 75 x 75.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/261Aarhus
Th. Friis: Kystparti med drenge i vandkanten. Sign. Th. Friis. Olie på lærred. 29 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/263Aarhus
To kinesiske opiumspiber af metal, den ene graveret med ornamentik. Ca. 1900. H. 22 og 37. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/264Aarhus
"Musselmalet Riflet". Dele af kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (29)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/265Aarhus
Johannes Kreutzmann: To figurer af udskåret og bemalet træ. Begge sign. JK. H. 37-40. (2)
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2435/266Aarhus
Barok kirkekrone af massiv messing 12 svungne lysarme i to etager. 18.-19. årh. H. 64. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/267Aarhus
Kinesisk vase af jade. Vægt ca. 1155 g. 20. årh.s begyndelse. H. 18.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/268Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: Sølvfasan. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1784. H. 32. L. 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/269Aarhus
Par blomsterkummer af kunststen, prydet med guirlander i relief. 20. årh. H. 28. L. 35. B. 35. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/270Aarhus
"Musselmalet Halvblonde". Dele af kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (22)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/271Aarhus
Kinesisk tripod censer af patineret bronze, dekoreret i arkaisk stil. Qing. 19. årh. H. 10.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/272Aarhus
Dansk gruekedel af kobber med hanke. H.Chr. Hansen, Aarhus. 19.-20. årh. H. 52. Diam. 63.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/273Aarhus
En samling hollandske fliser af fajance, dekorerede i blåt, bl.a. to firpas. 18. årh. (7)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/274Aarhus
Frida Bugge: Parti fra Vilsund, Limfjorden. Sign. monogram, 1909. Olie på lærred. 18 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/275Aarhus
"Herregård". Bestik af sølv. Udført hos Cohr. Vægt ekskl. dele med stål ca. 685 g. (38)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/276Aarhus
Fridolin Johansen: En mand liggende i en seng. 1892. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 27 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/278Aarhus
Lars Rastrup: Almueinteriør med en kvinde og hendes hund ved ovnen. Signeret L.R. 1890. Olie på lærred. 63 x 75.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/279Aarhus
N. P. Rasmussen: Opstilling med æbler og blade. Sign. monogram 13/10 1910. Olie på lærred. 17 x 27.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/280Aarhus
Federico Barocci, efter, ca. 1700: "Noli Me Tangere". (Rør mig ikke). Usigneret. Olie på lærred. 51 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/281Aarhus
Georg Christian Schule: "Premiere Promenade dens le Jardin de Rosenbourg à Copenhague". 1785. Håndkolloreret kobberstik. Lysmål 23 x 34.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/282Aarhus
Anton Dorph: Parti med Holtug Kirke, Stevns. Sign. A.D. 1887. Olie på lærred. 25 x 34.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/283Aarhus
Ubekendt maler ca. 1900.: Vinterlandskab set fra Carl Lochers hus, Skagen. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/284Aarhus
Carl Locher: Portræt af en stående mand i overfrakke og hat. Sign. L.C. Hornbæk. Bly på papir. Bladstørrelse 25 x 13,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: