-
2435/2Aarhus
Bombéformet rokoko kommode af nøddetræ i Mathias Ortmann manér. 18. årh. H. 79. B. 68. D. 47.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/4Aarhus
Michael Ancher: Henny Brodersen ved koret i Skagen Kirke. Sign. M. Ancher. 1908. Olie på lærred. 93 x 113.
Sælges
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/6Aarhus
Klokke af patineret bronze, støbt med indskription. 19. årh. H. cirka 40. Diam. 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/8Aarhus
Svensk Rokoko sofa af okkermalet træ, ben samt lukkede armlæn rigt udskåret med bladværk. 18. årh. L. 219.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/10Aarhus
Holger Drachmann: Marine med sejlskibe i Øresund. Sign. H. D. 74. Olie på lærred. 85,5 x 97.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2435/12Aarhus
Skrin af porcelæn, dekoreret med bemalet landskab samt grållig glasur med guld. Bing & Grøndahl. H. 5,5. L. 11. B. 5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/14Aarhus
Større spejl i ramme af rigt dekoreret forgyldt træ. Prydet med perlestaf, akantus. 19. årh. H. 230. B. 117.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/16Aarhus
Laurits Tuxen: Optrukne både på en strand, Skagen. Usigneret. Olie på lærred. 43 x 63.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/18Aarhus
Gerhard Heilmann: Cirkulært fad af porcelæn, dekoreret med solsikker. Sign. Royal Copenhagen. H. 4. Diam. 30,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/20Aarhus
Dansk rokoko vitrine af grønmalet træ. Ærø, 18. årh.s midte. H. 204. B. 102. D. 38.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/22Aarhus
Janus la Cour: Landskab omkring Himmelbjerget. Sign. 24. Juni 1876, J. la Cour. Olie på lærred. 44 x 74.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2435/24Aarhus
Carl Vilhelm Nielsen: And. Sign. CVN 56. Bronze. H. 24,5.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/26Aarhus
Et par væghængte barok putti af udskåret og mørkbejdset træ. 18. årh. H. 38. B. 40. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/28Aarhus
Vilhelm Bille: Slaget ved Helgoland. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 57 x 97.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2435/30Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: Hornugle. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1846. H. 50.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2435/32Aarhus
Adolf Bock: Parti fra San Francisco-bugten med Golden Gate. Sign. Gouache på papir. Lysmål 14 x 40.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/34Aarhus
Carl Locher: "Sommerdag ved Kristiansø". Sign. Carl Locher, 1873. Olie på lærred. 32 x 45.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/36Aarhus
Tre kinesiske segl af jade, udskåret med hhv. lotus, bærgrene og fohund med hvalpe. Qing. 19. årh. H. 5-5,5. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/38Aarhus
Biblioteksstige af mahogni med fire snoede trin påsat med guldbestukken brunt skind. 20. årh. H. 115.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/40Aarhus
Lorenz Petersen, P. C. Holm: Skipsporræt af "Catarina", Hamborg. Sign. Olie på lærred. 47 x 64.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/44Aarhus
Klapbord af gråmalet træ på let tilspidsede ben, monteret med hjul. 19. årh. H. 73. B. 97. L. 73/146.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/46Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Fredrikshaab Skærgård. Sign. Em. A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/48Aarhus
"Flora Danica". Otte middagstallerkener af porcelæn. 3553. Royal Copenhagen. Diam. 25. (8)
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2435/50Aarhus
Et par Gustaviansk form armstole af delvis udskåret hvidmalet træ, stående på runde kannelerede ben. 20. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/52Aarhus
Simony Jensen: Lystig scene fra en vinkælder. Sign. Simony Jensen 1901. Olie på lærred. 95 x 77.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/54Aarhus
"Flora Danica". Otte par bouillonkopper af porcelæn, dekorerede med blomster. Royal Copenhagen. (8)
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2435/56Aarhus
Et par Louis XV form armstole, plakette fra Lysberg-Hansen & Terp, København. 20. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/58Aarhus
Julius Exner: Herre der ryger langpibe. Sign. Exner 53, Amager. Olie på papir monteret på lærred. 25 x 16.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/60Aarhus
"Flora Danica". Otte par kaffekopper af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. (8)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/62Aarhus
August Thomsen: Udsigt over Øresund fra Dyrehaven. Sign. Aug. Thomsen 1874. Olie på lærred. 95 x 126.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2435/64Aarhus
David Monies: Portræt af kammerherre, major Johan Andreas Bruun de Neergaard. Usigneret. Olie på lærred. 117 x 95.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/66Aarhus
"Musselmalet Riflet". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (53)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/68Aarhus
Barok langbord af egetræ på fire balusterformede ben, hvor imellem sprosser. Sarg med skuffe. 18. årh. H. 76. L. 139. B. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/70Aarhus
Constantin Netscher, kopi efter, 18. årh.: Portræt af kvinde i blå kjole. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 31.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/72Aarhus
"Flora Danica". Otte kagetallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. (8)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/74Aarhus
Isfahan tæppe, Persien. Medallion design med blomster, bladværk og slyngede grene på rød bund. Ca. 1960. 213 x 152.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/76Aarhus
Ubekendt maler, cirka 1900: Efterårsparti ved et slot. Sign. Jos Pettens. Olie på lærred. 41 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/78Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: Kongeørn. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1795. H. 52.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/80Aarhus
Barok klapbord af egetræ, profilerede ben hvorimellem sprosser. 18. årh. H. 73. L. 36/78/121. B. 90.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/82Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe ved Klaksvig. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 29 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/84Aarhus
“Flora Danica”. Saucebåd af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3556. Royal Copenhagen. L. 23.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/86Aarhus
Konsol af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med putto, volutter og guirlander. 19. årh. H. 69. B. 88. D. 36.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/87Aarhus
Semiantikt Qum helsilketæppe, Persien. Klassisk nichedesign med livets træ på mørk bund. Ca. 1960. 152 x 107 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/88Aarhus
Gerrit van Honthorst, efter, 19. årh.: "Syngende fårehyrdinder". Sign. Schmidt Fec. Pastel. 69 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/90Aarhus
Antonio Canova, efter, 21. årh.: Venus Victrix (Pauline Bonaparte). Skulptur af patineret bronze. H. 19. L. 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/92Aarhus
Wilhelm Marstrand: Portræt af Abelone Smith. 1832. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 24.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/94Aarhus
Christian Pram-Henningsen: Børnene fodrer høns. Sign. C. Pram H. Olie på lærred. 74 x 100.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/96Aarhus
"Flora Danica". Ovalt serveringsfad af porcelæn, dekoreret med blomster. Royal Copenhagen. L. 46.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/98Aarhus
"Herregård". Bestik af sølv. Udført hos Cohr. Vægt ekskl. dele med stål ca. 2048 g. (63)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/100Aarhus
Hermann Tischler: Et møde i skoven. Sign. H. Tischler, Berlin. Gouache på papir. Lysmål 90 x 118.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/102Aarhus
Giuseppe D'Aste: "Ronde d’enfants dans la neige" Sign. J D'Aste. Skulptur af patineret bronze og marmor. H. 25. L. 41.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/104Aarhus
Isfahan tæppe, Persien. Medallion design med blomster, bladværk og slyngede grene på rød og lys bund. 20. årh.s slutning. 402 x 259.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/106Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af Paul 1. af Rusland. Utydelig signeret. Pastel på papir. Lysmål 15 x 10.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/108Aarhus
Serveringsbakke af sølvplet, profileret fane støbt med muslingeskaller, blomster og bladværk. 20. årh. L. 89. B. 58.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/110Aarhus
Bidjar tæppe, Persien. All over design på rød bund. 20. årh.s midte. 212 x 139 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/112Aarhus
Wilhelm Marstrand: Studie af en munk. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 36 x 26.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/114Aarhus
"Flora Danica". Et sæt på otte kuvertaskebægre af porcelæn, dekoreret med blomster. Royal Copenhagen. (8)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/116Aarhus
Täbriz tæppe, klassisk nichedesign med vase, blomster og bladværk på rød bund. 20. årh.s midte. 274 x 160 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/118Aarhus
Torsten Kruse: Marine med amerikansk tre-mastet sejlskib der har lods. Sign. Kruse 99. Olie på lærred. 53 x 76.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/120Aarhus
Niels Nielsen: Isbjørn. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1954. H. 43,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/122Aarhus
Dansk barneseng af lyseblåt træ, dekoreret med blomster. Falster. 19. årh. H. 58. L. 102. B. 54.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud: