-
2435/327
Karl Moé: Aftensol over stranden. Sign. Karl Moé 1913, Aarhus. Olie på lærred. 68 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2435/326
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk kantet medaljondesign på rød bund. 20-21. årh. 299 x 247.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2435/325
Bidjar tæppe, Persien. Herati gentagelsesmønster på rød bund. 20/21. årh. 238 x 176.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2435/324
Italiensk maler, 19. årh.: En italiensk herre med fuldskæg. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 12 x 18.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/323
Georg Balthasar Probst, efter: Prospekt fra Herengracht, Amsterdam. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 32 x 43.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Hammerslag:
260 DKK -
2435/322
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver i Canton manér. Mærket Tongzhi, men 20. årh. H. 61.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/321
Jacques Chereau: "Embarquement des Français pour (...)". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 28 x 43.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Ikke solgt
-
2435/309
Gudrun Knud Larsen: Opstilling med blomster. Sign. Gudrun L. Vandfarve på papir. Lysmål 43 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2435/320
Edvard Sarvig: Diset landskab. Sign. monogram 1918. Olie på træ. 28 x 39.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2435/319
Fyrfad af patineret kobber, dekoreret med gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 17. Diam. 32.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/318
Ubekendt maler, 19. årh.: Marine med skibe på havet. Sign. monogram, 1891. Olie på glas. 20 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/317
Just Andersen: Pokal af sølv. Just Andersen for GAB, 1930. H. 15.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2435/316
Hugo Larsen: Kystparti med optrukne fiskerbåde. Sign. Hugo Larsen. Olie på lærred. 74 x 116.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/315
Konsolur i kasse af messing, sider af slebet glas, skive af hvid emalje med sorte romertal. Cirka 1900. H. 22,5. B. 14.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/314
Fritstående rokoko konsolbord af nøddetræ. Frankrig. 18. årh. H. 75,5. B. 82. D. 48.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2435/313
Et par kandelabre af bronze, stamme i form af en putto. Gustaviansk form. 19. årh.s. slutning. H. ca. 41. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2435/312
'Skægmand' kande af saltglaseret stentøj, prydet med dekoration i relief. Tyskland. 17. årh. H. 23.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/311
Andreas Schouw: Scene med Martha og Maria. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/310
Ubekendt maler, 18. årh.: Parti fra en skovsti med en hund. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 25 x 20.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2435/308
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Fynsk landsbyidyl. Usigneret. Olie på lærred 64 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/307
"Medici" havevase af bemalet støbejern. 20. årh. H. 50. Diam. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2435/304
Anna Heerfordt: Landskab med legende børn. Sign. monogram 91. Olie på lærred. 22 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/306
Carl Jensen: Kongeskibet Dannebrog i Odense Havn, 1929. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/305
Anthonore Christensen: Italiensk bjergvej med to gående kvinder. Sign. monogram, 1894. Olie på mahogni. 16,5 x 22.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2435/296
Braun & Hogenberg, ca. 1600: "Topographia Insulæ Hvenæ in celebri (...)". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 35 x 49.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2435/303
F. M. E. Fabritius de Tengnagel: Bindingsværksbygning i måneskin. Usigneret. Olie på malepap. 25 x 31.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2435/301
Ernestine von Kirchsberg: Kronkroner. Sign. E. Kirschberg. Olie på lærred monteret på plade. 25 x 37,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2435/302
Ejner Thornvig: Parti fra Grønland med en fanger i kajak. Sign. Ejner Thornvig 53. Olie på lærred. 67 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/300
Giovanni Francesco Barbieri (Il Guercino), after, 18. årh.: Portræt af en herre. Usigneret. Rødkridt på papir monteret på papir. Bladstørrelse 15,5 x 22.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2435/299
J. U. Bredsdorff: Landskab med udsigt til Sæbygaard. Sign. J. U. Bredsdorff 1881. Olie på lærred. 24 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/298
Holger H. Jerichau: Kystparti med store klipper, antageligt fra Capri. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på lærred. 24 x 38.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2435/297
Frederikke (Fritze) Krag-Juel-Vind-Frijs: Opstilling med roser. Sign. Fritze Frijs. Vandfarve på papir. Lysmål 26 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/295
Ugo da Carpi, efter: Jesus i Simon Farisæerens hus. Usigneret. Olie på træ. 31 x 48.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2435/294
Par firesidede blomsterkummer af kunststen, prydet med putti i relief. 20. årh. H. 38. L. 30. B. 30. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/293
Havefigur af kunststen i form af siddende løve. 20. årh. H. 66.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2435/292
Axel Bülow: Marine med sejlskibe på havet i aftensol. Sign. A. Bülow. Olie på lærred. 45 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2435/291
G. F. Clement: Kystparti fra Skagen. Sign. Clement. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 40.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2435/290
Ubekendt maler, ca. 1700: Sankt Kristoffer med Jesusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2435/289
August Schiøtt: Portræt af en pige, antageligt Fanny von Schultz. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. Oval. 21 x 16.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2435/288
Helge Helme: Portræt af en læsende kvinde i en havestol. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2435/287
Frants Henningsen: Parti med en mand der kommer gående ud af en skov, antageligt Hornbæk. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 22 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2435/285
Ubekendt maler, ca. 1700: Den korsfæstede Jesus Kristus. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2435/286
Ubekendt maler, ca. 1700: Portræt af en fornem kvinde med perlekæde og silkeforet kåbe. Usigneret. Olie på træ. 25 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2435/284
Carl Locher: Portræt af en stående mand i overfrakke og hat. Sign. C.L. Hornbæk. Bly på papir. Bladstørrelse 25 x 13,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2435/283
Ubekendt maler ca. 1900.: Vinterlandskab set fra Carl Lochers hus, Skagen. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2435/282
Anton Dorph: Parti med Holtug Kirke, Stevns. Sign. A.D. 1887. Olie på lærred. 25 x 34.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2435/281
Georg Christian Schule: "Premiere Promenade dens le Jardin de Rosenbourg à Copenhague". 1785. Håndkolloreret kobberstik. Lysmål 23 x 34.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2435/279
N. P. Rasmussen: Opstilling med æbler og blade. Sign. monogram 13/10 1910. Olie på lærred. 17 x 27.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2435/280
Federico Barocci, efter, ca. 1700: "Noli Me Tangere". (Rør mig ikke). Usigneret. Olie på lærred. 51 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2435/278
Lars Rastrup: Almueinteriør med en kvinde og hendes hund ved ovnen. Signeret L.R. 1890. Olie på lærred. 63 x 75.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/276
Fridolin Johansen: En mand liggende i en seng. 1892. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 27 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2435/275
"Herregård". Bestik af sølv. Udført hos Cohr. Vægt ekskl. dele med stål ca. 685 g. (38)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/274
Frida Bugge: Parti fra Vilsund, Limfjorden. Sign. monogram, 1909. Olie på lærred. 18 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/273
En samling hollandske fliser af fajance, dekorerede i blåt, bl.a. to firpas. 18. årh. (7)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2435/272
Dansk gruekedel af kobber med hanke. H.Chr. Hansen, Aarhus. 19.-20. årh. H. 52. Diam. 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/260
H. A. Brendekilde: Interiør fra et køkken med en lille pige og en mand. Sign. H.A. Brendekilde. Olie på lærred. 75 x 75.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2435/271
Kinesisk tripod censer af patineret bronze, dekoreret i arkaisk stil. Qing. 19. årh. H. 10.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2435/270
"Musselmalet Halvblonde". Dele af kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (22)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2435/269
Par blomsterkummer af kunststen, prydet med guirlander i relief. 20. årh. H. 28. L. 35. B. 35. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2435/268
Jens Peter Dahl-Jensen: Sølvfasan. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1784. H. 32. L. 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2435/265
Johannes Kreutzmann: To figurer af udskåret og bemalet træ. Begge sign. JK. H. 37-40. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK