2435/119Lyngby
Dansk standur i kasse af mørkpoleret træ. Skiven med plakette betegnet 'Peter Green'. 20. årh. H. 221. B. 47. D. 30.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/121Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/123Lyngby
Kinesisk garniture af sølv i filigranarbejde med emalje, bestående af visitkortholder, håndspejl, etui og toiletspejl en miniature. Sen Qing/Republik. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/125Lyngby
Dansk empire konsolskab af mahogni indlagt med intarsia af lyst træ. Ca. 1810. H. 130. B. 54. D. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/127Lyngby
A. Andersen-Lundby: "Aaparti ved Maaneskin". Sign. A. Andersen-Lundby. Olie på lærred. 35 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/129Lyngby
En samling sølv, bestående af bægere, æsker mm. Sverige, England mm. 19.-20. årh.Vægt 340 g. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/131Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/133Lyngby
Emanuel A. Petersen: "Midnatssol ved Diskobugten". Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/135Lyngby
Dahl-Jensen: Et par art deco bordlamper af porcelæn. (2)
Vurdering :
2435/137Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/139Lyngby
Peter Tom-Petersen: Gadeparti fra Fåborg. Sign. Tom P. Faaborg 1903. Olie på lærred. 31 x 44,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/141Lyngby
To kinesiske forgyldte eksportsølv lågdåser, vægvase samt æske prydet med løvefigur. Ca. 1900. Vægt 132 g. (4)
Vurdering :
2435/145Lyngby
Wilhelm von Gegerfelt: Parti fra Venedig. Sign. W. v Gegerfelt, samt med dedikation á mon ami Tibo[?] (til min ven Tibo[?]). Olie på træ. 23 x 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/147Lyngby
Svensk trompetbæger af sølv, delvist forgyldt på rand og fod. Utydelig mærket. 18. årh. Vægt 155 g. H. 13 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/151Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/152Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/160Lyngby
C. F. Sørensen: "Parti fra stranden på Samsø". Sign. C. F. S. Juni 41. Olie på papir monteret på lærred. Bladstørrelse 18 x 34. Uindrammet.
Vurdering :
2435/163Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/164Lyngby
Tysk Art Deco minaudière af guld, sølv og emalje. Louis Kuppenheim, Pforzheim. Ca. 1920. L. 8,5 cm
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/166Lyngby
Vilhelm Arnesen: En fiskerbåd går ud fra havnen i Gilleleje. Sign Vilh. Arnesen Gilleleje 1930. Olie på lærred. 45 x 65.
Vurdering :
2435/167Lyngby
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/168Lyngby
Ostindisk våbenfad af porcelæn, Qianlong.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/169Lyngby
Frederik Winther: Marine med sejlskibe i roligt vejr. Sign. Fr. Winther 75. Olie på lærred. 25,5 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/170Lyngby
Johan Neumann: Fiskerbåde trækkes på land ved havnen i Rågeleje. Olie på lærred. Sign. Joh. Neumann. 45 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/171Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/172Lyngby
EEn samling velsmedede afrikanske spyd. (9)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/173Lyngby
Godfred Christensen: Parti fra en bjergsø med udsigt til et vandfald. Sign. G. C. 1888-89. Olie på lærred. 41,5 x 33,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/174Lyngby
Terrin af fajance, rokokoform, dekoreret i farver, 19. årh. L. 35 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/175Lyngby
Johan Rohde: Strandparti fra Fanø med optrukne både. Dobbeltsign. J. R. 1910 samt Johan Rohde 1910. Olie på papir monteret på plade. Lysmål 29 x 35.
Vurdering :
2435/176Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/177Lyngby
Frans August Hallin: Julefad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med duer og spurve. Juleaften 1909. Bing & Grøndahl. Diam. 33 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/178Lyngby
Gerhard Henning: "Kineserpar" figurgruppe af udekoreret porcelæn. 2162. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 33,5 cm.
Vurdering :
2435/179Lyngby
Christian Benjamin Olsen: Marine i lav sol med sejl- og dampskibe. Grisaille. Sign. Chr. Benjamin-Olsen. Olie på lærred. 27 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/180Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/181Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/182Lyngby
To ostindiske fade, Qianlong 1736-1795. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/183Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/184Lyngby
Axel Locher, Bode Willumsen: Tre figurer af porcelæn. 2004, 4093 og 4050. B&G og Royal Copenhagen. H. 20-27 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/185Lyngby
Vilhelm Arnesen: Kystparti med sejlskib i måneskin. Grisaille. Sign. Vilh. Arnesen 1890. Olie på lærred. 19 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/186Lyngby
Kai Nielsen: 'Druehøsten'. Figur af udekoreret porcelæn. B&G. H. 22 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/187Lyngby
Anton Thorenfeld: Fra Øxnebjerg ved Svendborg. Sign. monogram 63. Olie på lærred monteret på malepap. 27 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/188Lyngby
Stort lågkrus af kobber med inskriptioner fra Jyske Lov samt Chr. V's kronede monogram og regeringsperiode 1670-1699. Ca. 1900.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/189Lyngby
Et par franske Napoleon III stager af forgyldt bronze, 19. årh. H. 25 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/190Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Udsigt fra Christiansø mod Frederiksø. Sign. P. G. 58. Olie på lærred. 31,5 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/191Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.s slutning: Skibsportræt af skibet "Concordia". Usigneret. Dateret 1795. Vandfarve, gouache og pen på papir. Lysmål: 32 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/192Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Jomfru Maria med Kristus og Johannes Døberen i et idyllisk landskab. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 36 x 48.
Vurdering :
2435/193Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Død rovfugl. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/194Lyngby
Tre figurer af porcelæn. Meissen og Samson. 19. årh.s anden halvdel. H. 14 og 24 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/195Lyngby
Vurdering :
2435/196Lyngby
Rokoko hovedvandsæg af sølv. Mester Bendix Christensen, borgerskab København 1755. H. 7 cm.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/197Lyngby
Dansk bordskål af sølv. A. Michelsen, København 1847. Vægt 499 g. H. 7,5 cm. Diam. 19,5 cm.
Vurdering :
2435/198Lyngby
Et par kammerstager af sterlingsølv. Svend Toxværd, 20. årh. Vægt 696 g. H. 11 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/199Lyngby
To spillemaskiner hhv. Symphonion og Polyphon i kasser af træ. Med tilhørende plader hhv. 11 og 24. Ca. 1900. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/200Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/201Lyngby
"Dobbeltriflet" bestik af sølv. Forskellige mestre. Vægt ekskl. dele med stål 1873 g. (53)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/202Lyngby
Samling af 10 Meissen figurer i form af fugle. Tyskland, 20. årh. H. 9-21 cm. (10)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/203Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, firsidet, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 38,5 cm.
Vurdering :
2435/204Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/205Lyngby
Et par engelske stager af sterlingsølv. James Dixon & Sons Ltd, Sheffield 1891. H. 21,5 cm. (2)
Vurdering :
2435/206Lyngby
To Margretebægre af delvis forgyldt sterlingsølv. Svend Toxværd. Vægt 336 g. H. 6,5-9 cm. (2)
Vurdering :
2435/207Lyngby
Vurdering :
2435/208Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: