-
2435/88
Gerrit van Honthorst, efter, 19. årh.: "Syngende fårehyrdinder". Sign. Schmidt Fec. Pastel. 69 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2435/87
Semiantikt Qum helsilketæppe, Persien. Klassisk nichedesign med livets træ på mørk bund. Ca. 1960. 152 x 107 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/86
Konsol af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med putto, volutter og guirlander. 19. årh. H. 69. B. 88. D. 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2435/85
Georg Emil Libert: Parti fra den blå grotte (La grotta azzurra) ved Capri. Sign. G. E. Libert. Olie på lærred. 38,5 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2435/84
“Flora Danica”. Saucebåd af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3556. Royal Copenhagen. L. 23.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2435/83
Et par tidlige danske empirespejle i rammer af mahogni. Ca. 1800. H. 185. B. 84. (2).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2435/82
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe ved Klaksvig. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 29 x 38.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2435/81
Kinesisk figur af delvist forgyldt bronze i form af Guanyin. Ming 1368-1644. Vægt 2374 g. H. 25 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2435/80
Barok klapbord af egetræ, profilerede ben hvorimellem sprosser. 18. årh. H. 73. L. 36/78/121. B. 90.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2435/79
Wilhelm Marstrand: Portræt af præst Ole Vind. Usigneret. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2435/78
Jens Peter Dahl-Jensen: Kongeørn. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1795. H. 52.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2435/77
Et par svenske halvrunde konsolborde af hvidmalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 75. B. 98. D. 49. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2435/76
Ubekendt maler, cirka 1900: Efterårsparti ved et slot. Sign. Jos Pettens. Olie på lærred. 41 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2435/64
David Monies: Portræt af kammerherre, major Johan Andreas Bruun de Neergaard. Usigneret. Olie på lærred. 117 x 95.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2435/75
Et par lave franske Napoleon III kandelabre af forgyldt bronze, 19. årh. H. 25 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2435/53
Kinesisk skab af bemalet træ med beslag af messing, front med to døre bag hvilke hylder og to skuffer. Ca. 1930. H. 185. B. 100. D. 55.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2435/74
Isfahan tæppe, Persien. Medallion design med blomster, bladværk og slyngede grene på rød bund. Ca. 1960. 213 x 152.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/73
Morten Jepsen: Udsigt til Colosseum. Sign. monogram Roma 1866. Olie på lærred monteret på malepap. 21 x 23.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2435/72
"Flora Danica". Otte kagetallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. (8)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2435/71
Et par svenske natskabe af hvidmalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 77. B. 41. D. 37. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2435/70
Constantin Netscher, kopi efter, 18. årh.: Portræt af kvinde i blå kjole. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 31.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2435/69
Kinesisk famille rose tallerken, dekoreret på gul sgrafitto grund. Jiaqing seglmærke, 19. årh. Diam. 25 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/68
Barok langbord af egetræ på fire balusterformede ben, hvor imellem sprosser. Sarg med skuffe. 18. årh. H. 76. L. 139. B. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2435/57
Dansk empire tekande af sølv, København 1813 (Statsbankerottens år). Desuden dansk rokokostrøbøsse af sølv. Ca. 1760. (2).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2435/66
"Musselmalet Riflet". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (53)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2435/65
Stor havevase af bemalet kunststen. 20. årh. H. 63. B. 64.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/63
Kinesisk tallerken, dekoreret i emaljefarver med "Eastern lake in moonlight". Daoguang seglmærke og fra perioden. Diam. 25 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2435/62
August Thomsen: Udsigt over Øresund fra Dyrehaven. Sign. Aug. Thomsen 1874. Olie på lærred. 95 x 126.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2435/61
H. A. Brendekilde: Parti fra et husmandsted med mor og datter, der graver i køkkenhaven. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2435/60
"Flora Danica". Otte par kaffekopper af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. (8)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2435/59
Havefigur af kunststen, stående klassisk kvinde. 20. årh. H. 160.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2435/58
Julius Exner: Herre der ryger langpibe. Sign. Exner 53, Amager. Olie på papir monteret på lærred. 25 x 16.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2435/56
Et par Louis XV form armstole, plakette fra Lysberg-Hansen & Terp, København. 20. årh. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/55
Marcus Jordan, Braun & Hogenberg, 16. årh.: Danorum Marca, uel Cimbricum, aut Daniae Regnum [...]. Danmarkskort. 1585. Håndkoloreret kobberstik. 39,5 x 47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2435/54
"Flora Danica". Otte par bouillonkopper af porcelæn, dekorerede med blomster. Royal Copenhagen. (8)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2435/52
Simony Jensen: Lystig scene fra en vinkælder. Sign. Simony Jensen 1901. Olie på lærred. 95 x 77.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2435/49
Olga Alexandrova: Blomster og frugt på et havebord. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 32,5 x 38.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2435/51
Kinesisk vaskefad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing, ca. 1900. H. 12 cm Diam. 37 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2435/37
Carl Locher: "Fra Taarnrenden ved Christiansø. Aften". Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 34 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2435/50
Et par Gustaviansk form armstole af delvis udskåret hvidmalet træ, stående på runde kannelerede ben. 20. årh. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/48
"Flora Danica". Otte middagstallerkener af porcelæn. 3553. Royal Copenhagen. Diam. 25. (8)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2435/47
Dansk rokoko kommode af delvist forgyldt egetræ. 18. årh.s midte. H. 100. B. 64. D. 41.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2435/36
Tre kinesiske segl af jade, udskåret med hhv. lotus, bærgrene og fohund med hvalpe. Qing. 19. årh. H. 5-5,5. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2435/46
Emanuel A. Petersen: Parti fra Fredrikshaab Skærgård. Sign. Em. A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2435/45
Kugleformet lampe af porcelæn modelleret med siddende ugle. 1303/425. Royal Copenhagen. H. ekskl. base 27 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2435/44
Klapbord af gråmalet træ på let tilspidsede ben, monteret med hjul. 19. årh. H. 73. B. 97. L. 73/146.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/43
Diego Velasquez, efter, 19. årh.: Philip IV on Horseback. Philip IV til hest. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 126.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2435/42
Kinesisk Kang bord af hardwood, sarg udskåret med ornamentik. Ca. 1900. H. 35. L. 93. B. 62.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/41
Rejseur af messing med skive af hvid emalje. 20. årh.s begyndelse. H. 9. B. 9,5. D. 5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2435/40
Lorenz Petersen, P. C. Holm: Skipsporræt af "Catarina", Hamborg. Sign. Olie på lærred. 47 x 64.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2435/39
Svensk lågkrukke af Blybergporfyr. Ca. 1800. Diam. 15 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2435/34
Carl Locher: "Sommerdag ved Kristiansø". Sign. Carl Locher, 1873. Olie på lærred. 32 x 45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2435/38
Biblioteksstige af mahogni med fire snoede trin påsat med guldbestukken brunt skind. 20. årh. H. 115.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2435/35
Fransk empire kaminur af forgydlt bronze, urhus flankeret af figurer, timekrans af hvid emalje med sorte romertal. 19. årh.s begyndelse. H. 54. B. 41. D. 13.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2435/33
Et par danske nyrokoko tre-armede kandelabre af sølv. Mester Anton Michelsen, København 1848. H. 43,5 cm. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2435/32
Adolf Bock: Parti fra San Francisco-bugten med Golden Gate. Sign. Gouache på papir. Lysmål 14 x 40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2435/31
Emanuel A. Petersen: En sælfanger ordner sin fangst på isen. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 61 x 91.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2435/27
Et par engelske George III saucebåde af sølv. Francis Butty m.fl., London 1759-1760 og 1767-1768. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2435/30
Jens Peter Dahl-Jensen: Hornugle. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1846. H. 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2435/24
Carl Vilhelm Nielsen: And. Sign. CVN 56. Bronze. H. 24,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2435/29
Carl Heinrich Naumann, mester i 1773, d. 1795: Tysk rokoko bordur i kasse af bronze. 18. årh.s anden halvdel. H. 17. B. 8,5. D. 6,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2435/28
Vilhelm Bille: Slaget ved Helgoland. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 57 x 97.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt