-
2435/60Aarhus
"Flora Danica". Otte par kaffekopper af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. (8)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/61Lyngby
H. A. Brendekilde: Parti fra et husmandsted med mor og datter, der graver i køkkenhaven. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2435/62Aarhus
August Thomsen: Udsigt over Øresund fra Dyrehaven. Sign. Aug. Thomsen 1874. Olie på lærred. 95 x 126.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2435/63Lyngby
Kinesisk tallerken, dekoreret i emaljefarver med "Eastern lake in moonlight". Daoguang seglmærke og fra perioden. Diam. 25 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/64Aarhus
David Monies: Portræt af kammerherre, major Johan Andreas Bruun de Neergaard. Usigneret. Olie på lærred. 117 x 95.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/65Lyngby
Stor havevase af bemalet kunststen. 20. årh. H. 63. B. 64.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/66Aarhus
"Musselmalet Riflet". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (53)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/67Lyngby
Carl Baagøe: Stille eftermiddag på Sundet ved Kronborg. Sign. Carl Baagøe 1880. Olie på lærred. 36 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/68Aarhus
Barok langbord af egetræ på fire balusterformede ben, hvor imellem sprosser. Sarg med skuffe. 18. årh. H. 76. L. 139. B. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/69Lyngby
Kinesisk famille rose tallerken, dekoreret på gul sgrafitto grund. Jiaqing seglmærke, 19. årh. Diam. 25 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/70Aarhus
Constantin Netscher, kopi efter, 18. årh.: Portræt af kvinde i blå kjole. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 31.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/71Lyngby
Et par svenske natskabe af hvidmalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 77. B. 41. D. 37. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2435/72Aarhus
"Flora Danica". Otte kagetallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. (8)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2435/73Lyngby
Morten Jepsen: Udsigt til Colosseum. Sign. monogram Roma 1866. Olie på lærred monteret på malepap. 21 x 23.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/74Aarhus
Isfahan tæppe, Persien. Medallion design med blomster, bladværk og slyngede grene på rød bund. Ca. 1960. 213 x 152.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/75Lyngby
Et par lave franske Napoleon III kandelabre af forgyldt bronze, 19. årh. H. 25 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/76Aarhus
Ubekendt maler, cirka 1900: Efterårsparti ved et slot. Sign. Jos Pettens. Olie på lærred. 41 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/77Lyngby
Et par svenske halvrunde konsolborde af hvidmalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 75. B. 98. D. 49. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2435/78Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: Kongeørn. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1795. H. 52.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/79Lyngby
Wilhelm Marstrand: Portræt af præst Ole Vind. Usigneret. Olie på lærred. 35 x 27.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/80Aarhus
Barok klapbord af egetræ, profilerede ben hvorimellem sprosser. 18. årh. H. 73. L. 36/78/121. B. 90.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/81Lyngby
Kinesisk figur af delvist forgyldt bronze i form af Guanyin. Ming 1368-1644. Vægt 2374 g. H. 25 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2435/82Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe ved Klaksvig. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 29 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2435/83Lyngby
Et par tidlige danske empirespejle i rammer af mahogni. Ca. 1800. H. 185. B. 84. (2).
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/84Aarhus
“Flora Danica”. Saucebåd af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3556. Royal Copenhagen. L. 23.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/85Lyngby
Georg Emil Libert: Parti fra den blå grotte (La grotta azzurra) ved Capri. Sign. G. E. Libert. Olie på lærred. 38,5 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/86Aarhus
Konsol af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med putto, volutter og guirlander. 19. årh. H. 69. B. 88. D. 36.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/87Aarhus
Semiantikt Qum helsilketæppe, Persien. Klassisk nichedesign med livets træ på mørk bund. Ca. 1960. 152 x 107 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/88Aarhus
Gerrit van Honthorst, efter, 19. årh.: "Syngende fårehyrdinder". Sign. Schmidt Fec. Pastel. 69 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/89Lyngby
Engelsk George III lygteur i kasse af frugttræ. Sign. James Day, London, 18. årh.s slutning. H. 50. B. 28. D. 19.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/90Aarhus
Antonio Canova, efter, 21. årh.: Venus Victrix (Pauline Bonaparte). Skulptur af patineret bronze. H. 19. L. 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/91Lyngby
Constant Troyon: Marklandskab med køer. Sign. C. Troyon. Olie på lærred. 69 x 55.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/92Aarhus
Wilhelm Marstrand: Portræt af Abelone Smith. 1832. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 24.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/93Lyngby
Kaffebrygger af sølv. med våbenskjold for Danneskiold slægten. Mester Peter Louis Clement, København 1874.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/94Aarhus
Christian Pram-Henningsen: Børnene fodrer høns. Sign. C. Pram H. Olie på lærred. 74 x 100.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/95Lyngby
Svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ, bagsiden med inskription med blæk. Sign. Oluf Westerberg, Stockholm. 18. årh.s midte. H. 79. B. 35.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/96Aarhus
"Flora Danica". Ovalt serveringsfad af porcelæn, dekoreret med blomster. Royal Copenhagen. L. 46.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/97Lyngby
Marcel Johann von Zadorecki: Portræt af en ung kvinde med perlekæde og rødt sjal. Sign. M. J. v Zadorecki Wien 1870. Olie på lærred. 91 x 71.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/98Aarhus
"Herregård". Bestik af sølv. Udført hos Cohr. Vægt ekskl. dele med stål ca. 2048 g. (63)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2435/99Lyngby
Japansk satsuma sekskantet vase af fajance. Omlavet til lampe. Mærket. 20. årh. H. ekskl. montering 30 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/100Aarhus
Hermann Tischler: Et møde i skoven. Sign. H. Tischler, Berlin. Gouache på papir. Lysmål 90 x 118.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/101Lyngby
Fransk lampetspejl af bemalet træ, udskåret med blomster og ornamentik, lysarm af messing. 18. årh.s anden halvdel. H. 90. B. 37.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/102Aarhus
Giuseppe D'Aste: "Ronde d’enfants dans la neige" Sign. J D'Aste. Skulptur af patineret bronze og marmor. H. 25. L. 41.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/103Lyngby
Johannes Wilhjelm: Parti fra et italiensk grønttorv. Sign. monogram 30. Olie på lærred. 65 x 54.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/104Aarhus
Isfahan tæppe, Persien. Medallion design med blomster, bladværk og slyngede grene på rød og lys bund. 20. årh.s slutning. 402 x 259.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/105Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: “Sølvfasan”. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasur farver. 1784. B&G. H. 33 cm. L. 31 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/106Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af Paul 1. af Rusland. Utydelig signeret. Pastel på papir. Lysmål 15 x 10.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/107Lyngby
Klapbord af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 76. B. 110. D. 52. Diam. 104.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/108Aarhus
Serveringsbakke af sølvplet, profileret fane støbt med muslingeskaller, blomster og bladværk. 20. årh. L. 89. B. 58.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/109Lyngby
Ubekendt maler, 17. årh.: Marias himmelkroning. Usigneret. Olie på kobberplade. 22,5 x 17.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/110Aarhus
Bidjar tæppe, Persien. All over design på rød bund. 20. årh.s midte. 212 x 139 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/111Lyngby
Et par thai skåle af sølvholdigt metal, tidlig 20. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/112Aarhus
Wilhelm Marstrand: Studie af en munk. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 36 x 26.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/113Lyngby
Gotisk lågkiste af egetræ, front med fire skårede paneler, hver side med bæregreb af jern. Delvis 17. årh. H. 67. B. 180. D. 72.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/114Aarhus
"Flora Danica". Et sæt på otte kuvertaskebægre af porcelæn, dekoreret med blomster. Royal Copenhagen. (8)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/115Lyngby
Dansk guldalermaler, 19. årh.s midte: Dansk sommerlandskab med tre personer på en skrænt ved bredden af en sø. Usigneret. Olie på malepap. 19,5 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/116Aarhus
Täbriz tæppe, klassisk nichedesign med vase, blomster og bladværk på rød bund. 20. årh.s midte. 274 x 160 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/117Lyngby
Skål af sølv med gennembrudte sider og fod med rocailles og kæmninger. A. Michelsen. Danmark, 1840-1863. Vægt 586 g. H. 12,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/118Aarhus
Torsten Kruse: Marine med amerikansk tre-mastet sejlskib der har lods. Sign. Kruse 99. Olie på lærred. 53 x 76.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/119Lyngby
Dansk standur i kasse af mørkpoleret træ. Skiven med plakette betegnet 'Peter Green'. 20. årh. H. 221. B. 47. D. 30.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/120Aarhus
Niels Nielsen: Isbjørn. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1954. H. 43,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/121Lyngby
Emmy Thornam: Parti fra en å omkranset af blomstrende buske. Sign. E. Thornam. Olie på lærred. 42,5 x 52,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: