-
2435/240Lyngby
A Tibetan gilt metal alloy figure of a Gelugpa lama. 18th century. Weight 338 g. H. 11.5 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2435/241Lyngby
En samling af kinesisk kuriosa, 19-20. årh. (17)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/242Lyngby
To køreplaner af bemalet metal. 20. årh. H. 20 cm. B. 13 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/243Lyngby
'Ildløs i Skindergade' og 'Højbro Plads set fra Amagertorv'. to plaketter af porcelæn. B&G. 20x27 og 24x30 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/244Aarhus
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i farver med pæoner og påfuglepar. Mærket Kangxi, men 20. årh. Diam. 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/245Aarhus
To kirkestager af messing med blomster af glaseret keramik. 20. årh. H. 29,5 og 30,5. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2435/246Lyngby
"Skærsommernats drøm" syv små skåle af porcelæn. Royal Copenhagen. H. ca. 4,5 cm. L. 13 og 14 cm. (7)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/247Aarhus
Paul Höfer: Portræt af Hypnos. Sign. Paul Höfer. Blyant på papir. Lysmål 15,5 x 19.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/248Lyngby
Dansk perkussioneret musket M/1822 samt svensk musket M/1815/45. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/249Lyngby
En samling diverse våben. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/250Aarhus
"Frijsenborg" bestik af sølv. Forskellige mestre. 20. årh. Vægt uden dele af stål og plastik ca. 3590 g. (143)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2435/251Lyngby
Messingbeslået flintlåspistol omkring 1800 af E. F. Longe. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/252Lyngby
Jernbeslået usigneret flintlås omkring 1710-20. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/253Aarhus
Theodor Becher: Opstilling med blomster Sign. Th. Becher. Akvarel på papir. Lysmål 63 x 77.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/254Aarhus
Italiensk maler, 19. årh.: Piberygende fisker. Sign. A. Mamoli, Picco 87. Olie på papir. Lysmål 23 x 16.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2435/255Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: Parti med en lille hyrdedreng ved en kornmark. Sign. Olie på lærred. 37 x 36.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/256Aarhus
Johannes Wilhjelm: Parti med en kvinde og en mand i klitterne. Sign. Olie på lærred. 92 x 118. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/257Aarhus
Engelsk maler, 19. årh.: Portræt af herre med lys krave. Usigneret. Olie på træ. 21,5 x 16,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/258Aarhus
Arthur Pond, efter Parmigianino: Studie med kvinde i draperier. Sign. monogram. Radering, akvatinte og træsnit på papir. Lysmål 14,5 x 12.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/259Aarhus
Johan Christian Brand: Bjerglandskab med en læsset hest og rytter. Usigneret. Olie på træ. 11 x 16.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/260Aarhus
H. A. Brendekilde: Interiør fra et køkken med en lille pige og en mand. Sign. H.A. Brendekilde. Olie på lærred. 75 x 75.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/261Aarhus
Th. Friis: Kystparti med drenge i vandkanten. Sign. Th. Friis. Olie på lærred. 29 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/262Lyngby
Laura Ragoczy: Profilportræt af kvinde med opsat hår. Sign. L. Ragoczy 07. H. 71. B. 44.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/263Aarhus
To kinesiske opiumspiber af metal, den ene graveret med ornamentik. Ca. 1900. H. 22 og 37. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/264Aarhus
"Musselmalet Riflet". Dele af kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (29)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/265Aarhus
Johannes Kreutzmann: To figurer af udskåret og bemalet træ. Begge sign. JK. H. 37-40. (2)
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2435/266Aarhus
Barok kirkekrone af massiv messing 12 svungne lysarme i to etager. 18.-19. årh. H. 64. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/267Aarhus
Kinesisk vase af jade. Vægt ca. 1155 g. 20. årh.s begyndelse. H. 18.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/268Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: Sølvfasan. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1784. H. 32. L. 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/269Aarhus
Par blomsterkummer af kunststen, prydet med guirlander i relief. 20. årh. H. 28. L. 35. B. 35. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/270Aarhus
"Musselmalet Halvblonde". Dele af kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (22)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/271Aarhus
Kinesisk tripod censer af patineret bronze, dekoreret i arkaisk stil. Qing. 19. årh. H. 10.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/272Aarhus
Dansk gruekedel af kobber med hanke. H.Chr. Hansen, Aarhus. 19.-20. årh. H. 52. Diam. 63.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/273Aarhus
En samling hollandske fliser af fajance, dekorerede i blåt, bl.a. to firpas. 18. årh. (7)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/274Aarhus
Frida Bugge: Parti fra Vilsund, Limfjorden. Sign. monogram, 1909. Olie på lærred. 18 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/275Aarhus
"Herregård". Bestik af sølv. Udført hos Cohr. Vægt ekskl. dele med stål ca. 685 g. (38)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/276Aarhus
Fridolin Johansen: En mand liggende i en seng. 1892. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 27 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/278Aarhus
Lars Rastrup: Almueinteriør med en kvinde og hendes hund ved ovnen. Signeret L.R. 1890. Olie på lærred. 63 x 75.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/279Aarhus
N. P. Rasmussen: Opstilling med æbler og blade. Sign. monogram 13/10 1910. Olie på lærred. 17 x 27.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/280Aarhus
Federico Barocci, efter, ca. 1700: "Noli Me Tangere". (Rør mig ikke). Usigneret. Olie på lærred. 51 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/281Aarhus
Georg Christian Schule: "Premiere Promenade dens le Jardin de Rosenbourg à Copenhague". 1785. Håndkolloreret kobberstik. Lysmål 23 x 34.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/282Aarhus
Anton Dorph: Parti med Holtug Kirke, Stevns. Sign. A.D. 1887. Olie på lærred. 25 x 34.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/283Aarhus
Ubekendt maler ca. 1900.: Vinterlandskab set fra Carl Lochers hus, Skagen. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/284Aarhus
Carl Locher: Portræt af en stående mand i overfrakke og hat. Sign. L.C. Hornbæk. Bly på papir. Bladstørrelse 25 x 13,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/285Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Den korsfæstede Jesus Kristus. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/286Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Portræt af en fornem kvinde med perlekæde og silkeforet kåbe. Usigneret. Olie på træ. 25 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/287Aarhus
Frants Henningsen: Parti med en mand der kommer gående ud af en skov, antageligt Hornbæk. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 22 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/288Aarhus
Helge Helme: Portræt af en læsende kvinde i en havestol. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 35 x 27.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/289Aarhus
August Schiøtt: Portræt af en pige, antageligt Fanny von Schultz. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. Oval. 21 x 16.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/290Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Sankt Kristoffer med Jesusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/291Aarhus
G. F. Clement: Kystparti fra Skagen. Sign. Clement. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 40.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/292Aarhus
Axel Bülow: Marine med sejlskibe på havet i aftensol. Sign. A. Bülow. Olie på lærred. 45 x 71.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/293Aarhus
Havefigur af kunststen i form af siddende løve. 20. årh. H. 66.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/294Aarhus
Par firesidede blomsterkummer af kunststen, prydet med putti i relief. 20. årh. H. 38. L. 30. B. 30. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/295Aarhus
Ugo da Carpi, efter: Jesus i Simon Farisæerens hus. Usigneret. Olie på træ. 31 x 48.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/296Aarhus
Braun & Hogenberg, ca. 1600: "Topographia Insulæ Hvenæ in celebri (...)". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 35 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/297Aarhus
Frederikke (Fritze) Krag-Juel-Vind-Frijs: Opstilling med roser. Sign. Fritze Frijs. Vandfarve på papir. Lysmål 26 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/298Aarhus
Holger H. Jerichau: Kystparti med store klipper, antageligt fra Capri. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på lærred. 24 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/299Aarhus
J. U. Bredsdorff: Landskab med udsigt til Sæbygaard. Sign. J. U. Bredsdorff 1881. Olie på lærred. 24 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/300Lyngby
Giovanni Francesco Barbieri (Il Guercino), after, 18. årh.: Portræt af en herre. Usigneret. Rødkridt på papir monteret på papir. Bladstørrelse 15,5 x 22.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/301Aarhus
Ernestine von Kirchsberg: Kronkroner. Sign. E. Kirschberg. Olie på lærred monteret på plade. 25 x 37,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/302Aarhus
Ejner Thornvig: Parti fra Grønland med en fanger i kajak. Sign. Ejner Thornvig 53. Olie på lærred. 67 x 97.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: