2435/120Aarhus
Niels Nielsen: Isbjørn. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1954. H. 43,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/121Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/122Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/123Lyngby
Kinesisk garniture af sølv i filigranarbejde med emalje, bestående af visitkortholder, håndspejl, etui og toiletspejl en miniature. Sen Qing/Republik. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/124Aarhus
O. D. Ottesen: En stikkelsbærgren. Sign. O.D.O. Olie på papir monteret på plade. 15 x 24.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/125Lyngby
Dansk empire konsolskab af mahogni indlagt med intarsia af lyst træ. Ca. 1810. H. 130. B. 54. D. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/126Aarhus
"Flora Danica". Firesidet skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomst. 3510. Royal Copenhagen.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/127Lyngby
A. Andersen-Lundby: "Aaparti ved Maaneskin". Sign. A. Andersen-Lundby. Olie på lærred. 35 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/128Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/129Lyngby
En samling sølv, bestående af bægere, æsker mm. Sverige, England mm. 19.-20. årh.Vægt 340 g. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/130Aarhus
Rudolf Christian Schade: Portræt af Grevinde Moltke. Sign. Schade. Pastel på papir. Lysmål 24 x 20.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/131Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/132Aarhus
Vejrhane af bemalet metal og jern i form af hest. 20. årh.s begyndelse. H. 97. B. 82.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/133Lyngby
Emanuel A. Petersen: "Midnatssol ved Diskobugten". Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/134Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/135Lyngby
Dahl-Jensen: Et par art deco bordlamper af porcelæn. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/136Aarhus
Ubekendt maler, 18./19. årh.: Landskab med ko og træer. Senere betegnet P. Potter. Olie på malepap. 22 x 26,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/137Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/138Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: Urfugl. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. B&G. Nr. 1744. H. 26. L. 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/139Lyngby
Peter Tom-Petersen: Gadeparti fra Fåborg. Sign. Tom P. Faaborg 1903. Olie på lærred. 31 x 44,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/140Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/141Lyngby
To kinesiske forgyldte eksportsølv lågdåser, vægvase samt æske prydet med løvefigur. Ca. 1900. Vægt 132 g. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/142Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/143Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/144Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/145Lyngby
Wilhelm von Gegerfelt: Parti fra Venedig. Sign. W. v Gegerfelt, samt med dedikation á mon ami Tibo[?] (til min ven Tibo[?]). Olie på træ. 23 x 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/146Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/147Lyngby
Svensk trompetbæger af sølv, delvist forgyldt på rand og fod. Utydelig mærket. 18. årh. Vægt 155 g. H. 13 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/148Aarhus
Tibetansk bedemølle, mongolsk "dombo" tekande samt fyrtøj af kobber og metal. 19. årh. Tekande H. 37. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/149Aarhus
Johann Heinrich Roos: Studie med figurer og hund. Sign. H. Roos. Lavering på papir. 11 x 16,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/150Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/151Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/152Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/153Aarhus
Meissen figurgruppe af porcelæn forestillende Mozart familien. 20. årh. H. 21. B. 22.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/154Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/155Aarhus
Oswald Achenbach: Studie af landskab. Sign. Oswald Achenbach. Olie på malepap. 33,5 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/156Aarhus
Et par skæringer af delvist forgyldt og bemalet træ, udskåret i form af vaser. Cirka 1800. H. 31. B. 22. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/157Aarhus
Timeglas af bemalet træ. 19. årh. H. 26. Diam. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/158Aarhus
Fransk skrin af bronze, dekoreret med håndmalede blomster. Mærket Tahan, A Paris. 19. årh.s. slutning. H. 9,5. B. 22.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/159Aarhus
Manglebræt af rigt udskåret og delvist bemalet træ, prydet med håndtag. Rullestok medfølger. L. 65 og 59. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/160Lyngby
C. F. Sørensen: "Parti fra stranden på Samsø". Sign. C. F. S. Juni 41. Olie på papir monteret på lærred. Bladstørrelse 18 x 34. Uindrammet.
Vurdering :
2435/161Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Norsk fjordparti med skibe. Sign. C.R. Olie på mahogni. 25 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/162Aarhus
Frederikke (Fritze) Krag-Juel-Vind-Frijs: Blomstrene træer. Sign. Vandfarve på papir monteret på malepap. 48 x 61. U.r.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/163Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/164Lyngby
Tysk Art Deco minaudière af guld, sølv og emalje. Louis Kuppenheim, Pforzheim. Ca. 1920. L. 8,5 cm
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/165Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/166Lyngby
Vilhelm Arnesen: En fiskerbåd går ud fra havnen i Gilleleje. Sign Vilh. Arnesen Gilleleje 1930. Olie på lærred. 45 x 65.
Vurdering :
2435/167Lyngby
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2435/168Lyngby
Ostindisk våbenfad af porcelæn, Qianlong.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/169Lyngby
Frederik Winther: Marine med sejlskibe i roligt vejr. Sign. Fr. Winther 75. Olie på lærred. 25,5 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/170Lyngby
Johan Neumann: Fiskerbåde trækkes på land ved havnen i Rågeleje. Olie på lærred. Sign. Joh. Neumann. 45 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/171Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/172Lyngby
EEn samling velsmedede afrikanske spyd. (9)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/173Lyngby
Godfred Christensen: Parti fra en bjergsø med udsigt til et vandfald. Sign. G. C. 1888-89. Olie på lærred. 41,5 x 33,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/174Lyngby
Terrin af fajance, rokokoform, dekoreret i farver, 19. årh. L. 35 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/175Lyngby
Johan Rohde: Strandparti fra Fanø med optrukne både. Dobbeltsign. J. R. 1910 samt Johan Rohde 1910. Olie på papir monteret på plade. Lysmål 29 x 35.
Vurdering :
2435/176Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/177Lyngby
Frans August Hallin: Julefad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med duer og spurve. Juleaften 1909. Bing & Grøndahl. Diam. 33 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/178Lyngby
Gerhard Henning: "Kineserpar" figurgruppe af udekoreret porcelæn. 2162. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 33,5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/179Lyngby
Christian Benjamin Olsen: Marine i lav sol med sejl- og dampskibe. Grisaille. Sign. Chr. Benjamin-Olsen. Olie på lærred. 27 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/180Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/181Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: