2435/1Lyngby
Janus la Cour: Markvej med nøgne træer. Sign. J. la Cour 31. M[...] 1885. Olie på lærred. 40 x 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2435/2Aarhus
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/3Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/4Aarhus
Michael Ancher: Henny Brodersen ved koret i Skagen Kirke. Sign. M. Ancher. 1908. Olie på lærred. 93 x 113.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/5Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/6Aarhus
Klokke af patineret bronze, støbt med indskription. 19. årh. H. cirka 40. Diam. 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/7Lyngby
Edvard Lehmann: "Indgangen til Rosenborg Have". 1833. Usigneret. Olie på lærred. 29,5 x 36.
Vurdering :
2435/8Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/9Lyngby
A pair of Chinese cloisonné enamel 'holy water' vases, ganlu ping. Qianlong. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/10Aarhus
Holger Drachmann: Marine med sejlskibe i Øresund. Sign. H. D. 74. Olie på lærred. 85,5 x 97.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2435/11Lyngby
Jaeger-LeCoultre: "Atmos" Bordur af glas og messing. 20. årh.s midte. H. 24. W. 21. D. 17.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/12Aarhus
Skrin af porcelæn, dekoreret med bemalet landskab samt grållig glasur med guld. Bing & Grøndahl. H. 5,5. L. 11. B. 5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/13Lyngby
Carl Locher: En fisker og fiskerkoner ordner net. Sign. Carl Locher 89. Olie på lærred. 28,5 x 42.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/14Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/15Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/16Aarhus
Laurits Tuxen: Optrukne både på en strand, Skagen. Usigneret. Olie på lærred. 43 x 63.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/17Lyngby
Engelsk bordur med spilleværk. Skive sign. Arnold & Lewis. Regency style, 19. årh.s slutning. H. 54. B. 41. D. 26.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/18Aarhus
Gerhard Heilmann: Cirkulært fad af porcelæn, dekoreret med solsikker. Sign. Royal Copenhagen. H. 4. Diam. 30,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/19Lyngby
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/20Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/21Lyngby
A Chinese export silver five-piece tea and coffee service. Weight 2,144 g. (5)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/22Aarhus
Janus la Cour: Landskab omkring Himmelbjerget. Sign. 24. Juni 1876, J. la Cour. Olie på lærred. 44 x 74.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/23Lyngby
Jaeger-LeCoultre: “Atmos”. Bordur i kasse af messing og glas, timekrans med arabertal. Serienummer 218209. 20. årh.s midte. H. 23. L. 18. B. 14.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/24Aarhus
Carl Vilhelm Nielsen: And. Sign. CVN 56. Bronze. H. 24,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/25Lyngby
Thomas Luny: Den amerikanske brig "Vixon" ført af George U. Read. Sign. Luny 1833. Olie på lærred. 91 x 115.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/26Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/27Lyngby
Et par engelske George III saucebåde af sølv. Francis Butty m.fl., London 1759-1760 og 1767-1768. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/28Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2435/29Lyngby
Carl Heinrich Naumann, mester i 1773, d. 1795: Tysk rokoko bordur i kasse af bronze. 18. årh.s anden halvdel. H. 17. B. 8,5. D. 6,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/30Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/31Lyngby
Emanuel A. Petersen: En sælfanger ordner sin fangst på isen. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 61 x 91.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/32Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/33Lyngby
Et par danske nyrokoko tre-armede kandelabre af sølv. Mester Anton Michelsen, København 1848. H. 43,5 cm. (2)
Vurdering :
2435/34Aarhus
Carl Locher: "Sommerdag ved Kristiansø". Sign. Carl Locher, 1873. Olie på lærred. 32 x 45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/35Lyngby
Fransk empire kaminur af forgydlt bronze, urhus flankeret af figurer, timekrans af hvid emalje med sorte romertal. 19. årh.s begyndelse. H. 54. B. 41. D. 13.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/36Aarhus
Vurdering :
2435/37Lyngby
Vurdering :
2435/38Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/39Lyngby
Svensk lågkrukke af Blybergporfyr. Ca. 1800. Diam. 15 cm.
Vurdering :
2435/40Aarhus
Lorenz Petersen, P. C. Holm: Skipsporræt af "Catarina", Hamborg. Sign. Olie på lærred. 47 x 64.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/41Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/42Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/43Lyngby
Diego Velasquez, efter, 19. årh.: Philip IV on Horseback. Philip IV til hest. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 126.
Vurdering :
2435/44Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/45Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/46Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/47Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/48Aarhus
"Flora Danica". Otte middagstallerkener af porcelæn. 3553. Royal Copenhagen. Diam. 25. (8)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/49Lyngby
Olga Alexandrova: Blomster og frugt på et havebord. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 32,5 x 38.
Vurdering :
2435/50Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/51Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/52Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/53Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/54Aarhus
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2435/55Lyngby
Marcus Jordan, Braun & Hogenberg, 16. årh.: Danorum Marca, uel Cimbricum, aut Daniae Regnum [...]. Danmarkskort. 1585. Håndkoloreret kobberstik. 39,5 x 47.
Vurdering :
2435/56Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/57Lyngby
Dansk empire tekande af sølv, København 1813 (Statsbankerottens år). Desuden dansk rokokostrøbøsse af sølv. Ca. 1760. (2).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/58Aarhus
Julius Exner: Herre der ryger langpibe. Sign. Exner 53, Amager. Olie på lærred. 25 x 16.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/59Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/60Aarhus
"Flora Danica". Otte par kaffekopper af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. (8)
Vurdering :
2435/61Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: