2435/1Lyngby
Janus la Cour: Markvej med nøgne træer. Sign. J. la Cour 31. M[...] 1885. Olie på lærred. 40 x 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2435/3Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/5Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/7Lyngby
Edvard Lehmann: "Indgangen til Rosenborg Have". 1833. Usigneret. Olie på lærred. 29,5 x 36.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/9Lyngby
A pair of Chinese cloisonné enamel 'holy water' vases, ganlu ping. Qianlong. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/11Lyngby
Jaeger-LeCoultre: "Atmos" Bordur af glas og messing. 20. årh.s midte. H. 24. W. 21. D. 17.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/13Lyngby
Carl Locher: En fisker og fiskerkoner ordner net. Sign. Carl Locher 89. Olie på lærred. 28,5 x 42.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/15Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/17Lyngby
Engelsk bordur med spilleværk. Skive sign. Arnold & Lewis. Regency style, 19. årh.s slutning. H. 54. B. 41. D. 26.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/19Lyngby
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/21Lyngby
A Chinese export silver five-piece tea and coffee service. Weight 2,144 g. (5)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/23Lyngby
Jaeger-LeCoultre: “Atmos”. Bordur i kasse af messing og glas, timekrans med arabertal. Serienummer 218209. 20. årh.s midte. H. 23. L. 18. B. 14.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/25Lyngby
Thomas Luny: Den amerikanske brig "Vixon" ført af George U. Read. Sign. Luny 1833. Olie på lærred. 91 x 115.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/27Lyngby
Et par engelske George III saucebåde af sølv. Francis Butty m.fl., London 1759-1760 og 1767-1768. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/29Lyngby
Carl Heinrich Naumann, mester i 1773, d. 1795: Tysk rokoko bordur i kasse af bronze. 18. årh.s anden halvdel. H. 17. B. 8,5. D. 6,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/31Lyngby
Emanuel A. Petersen: En sælfanger ordner sin fangst på isen. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 61 x 91.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/33Lyngby
Et par danske nyrokoko tre-armede kandelabre af sølv. Mester Anton Michelsen, København 1848. H. 43,5 cm. (2)
Vurdering :
2435/35Lyngby
Fransk empire kaminur af forgydlt bronze, urhus flankeret af figurer, timekrans af hvid emalje med sorte romertal. 19. årh.s begyndelse. H. 54. B. 41. D. 13.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/37Lyngby
Vurdering :
2435/39Lyngby
Svensk lågkrukke af Blybergporfyr. Ca. 1800. Diam. 15 cm.
Vurdering :
2435/41Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/42Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/43Lyngby
Diego Velasquez, efter, 19. årh.: Philip IV on Horseback. Philip IV til hest. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 126.
Vurdering :
2435/45Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/47Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/49Lyngby
Olga Alexandrova: Blomster og frugt på et havebord. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 32,5 x 38.
Vurdering :
2435/51Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/53Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/55Lyngby
Marcus Jordan, Braun & Hogenberg, 16. årh.: Danorum Marca, uel Cimbricum, aut Daniae Regnum [...]. Danmarkskort. 1585. Håndkoloreret kobberstik. 39,5 x 47.
Vurdering :
2435/57Lyngby
Dansk empire tekande af sølv, København 1813 (Statsbankerottens år). Desuden dansk rokokostrøbøsse af sølv. Ca. 1760. (2).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/59Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/61Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/63Lyngby
Kinesisk tallerken, dekoreret i emaljefarver med "Eastern lake in moonlight". Daoguang seglmærke og fra perioden. Diam. 25 cm.
Vurdering :
2435/65Lyngby
Stor havevase af bemalet kunststen. 20. årh. H. 63. B. 64.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/67Lyngby
Carl Baagøe: Stille eftermiddag på Sundet ved Kronborg. Sign. Carl Baagøe 1880. Olie på lærred. 36 x 54.
Vurdering :
2435/69Lyngby
Kinesisk famille rose tallerken, dekoreret på gul sgrafitto grund. Jiaqing seglmærke, 19. årh. Diam. 25 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/71Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/73Lyngby
Morten Jepsen: Udsigt til Colosseum. Sign. monogram Roma 1866. Olie på lærred monteret på malepap. 21 x 23.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/75Lyngby
Vurdering :
2435/77Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/79Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/81Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/83Lyngby
Vurdering :
2435/85Lyngby
Vurdering :
2435/89Lyngby
Engelsk George III lygteur i kasse af frugttræ. Sign. James Day, London, 18. årh.s slutning. H. 50. B. 28. D. 19.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/91Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/93Lyngby
Kaffebrygger af sølv. med våbenskjold for Danneskiold slægten. Mester Peter Louis Clement, København 1874.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/95Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/97Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/99Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/101Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/103Lyngby
Johannes Wilhjelm: Parti fra et italiensk grønttorv. Sign. monogram 30. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/105Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: “Sølvfasan”. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasur farver. 1784. B&G. H. 33 cm. L. 31 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/107Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/109Lyngby
Ubekendt maler, 17. årh.: Marias himmelkroning. Usigneret. Olie på kobberplade. 22,5 x 17.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/111Lyngby
Et par thai skåle af sølvholdigt metal, tidlig 20. årh. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/113Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/115Lyngby
Dansk guldalermaler, 19. årh.s midte: Dansk sommerlandskab med tre personer på en skrænt ved bredden af en sø. Usigneret. Olie på malepap. 19,5 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/117Lyngby
Skål af sølv med gennembrudte sider og fod med rocailles og kæmninger. A. Michelsen. Danmark, 1840-1863. Vægt 586 g. H. 12,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/119Lyngby
Dansk standur i kasse af mørkpoleret træ. Skiven med plakette betegnet 'Peter Green'. 20. årh. H. 221. B. 47. D. 30.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/121Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: