2435/180Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/181Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/182Lyngby
To ostindiske fade, Qianlong 1736-1795. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/183Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/184Lyngby
Axel Locher, Bode Willumsen: Tre figurer af porcelæn. 2004, 4093 og 4050. B&G og Royal Copenhagen. H. 20-27 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/185Lyngby
Vilhelm Arnesen: Kystparti med sejlskib i måneskin. Grisaille. Sign. Vilh. Arnesen 1890. Olie på lærred. 19 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/186Lyngby
Kai Nielsen: 'Druehøsten'. Figur af udekoreret porcelæn. B&G. H. 22 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/187Lyngby
Anton Thorenfeld: Fra Øxnebjerg ved Svendborg. Sign. monogram 63. Olie på lærred monteret på malepap. 27 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/188Lyngby
Stort lågkrus af kobber med inskriptioner fra Jyske Lov samt Chr. V's kronede monogram og regeringsperiode 1670-1699. Ca. 1900.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/189Lyngby
Et par franske Napoleon III stager af forgyldt bronze, 19. årh. H. 25 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/190Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Udsigt fra Christiansø mod Frederiksø. Sign. P. G. 58. Olie på lærred. 31,5 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/191Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.s slutning: Skibsportræt af skibet "Concordia". Usigneret. Dateret 1795. Vandfarve, gouache og pen på papir. Lysmål: 32 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/192Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Jomfru Maria med Kristus og Johannes Døberen i et idyllisk landskab. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 36 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/193Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Død rovfugl. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/194Lyngby
Tre figurer af porcelæn. Meissen og Samson. 19. årh.s anden halvdel. H. 14 og 24 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/195Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/196Lyngby
Rokoko hovedvandsæg af sølv. Mester Bendix Christensen, borgerskab København 1755. H. 7 cm.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/197Lyngby
Dansk bordskål af sølv. A. Michelsen, København 1847. Vægt 499 g. H. 7,5 cm. Diam. 19,5 cm.
Vurdering :
2435/198Lyngby
Et par kammerstager af sterlingsølv. Svend Toxværd, 20. årh. Vægt 696 g. H. 11 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/199Lyngby
To spillemaskiner hhv. Symphonion og Polyphon i kasser af træ. Med tilhørende plader hhv. 11 og 24. Ca. 1900. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/200Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/201Lyngby
"Dobbeltriflet" bestik af sølv. Forskellige mestre. Vægt ekskl. dele med stål 1873 g. (53)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/202Lyngby
Samling af 10 Meissen figurer i form af fugle. Tyskland, 20. årh. H. 9-21 cm. (10)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/203Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, firsidet, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 38,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/204Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/205Lyngby
Et par engelske stager af sterlingsølv. James Dixon & Sons Ltd, Sheffield 1891. H. 21,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/206Lyngby
To Margretebægre af delvis forgyldt sterlingsølv. Svend Toxværd. Vægt 336 g. H. 6,5-9 cm. (2)
Vurdering :
2435/207Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/208Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/209Lyngby
Et par franske empireform stager af forgyldt bronze samt skål med indsats af glas, 19. årh.s slutning. (3)
Vurdering :
2435/210Lyngby
Et par kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i emaljefarver og guld i Canton stil. 20. årh. H. 23 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/211Lyngby
Kinesisk eksportsølv stage med stamme i form af en drage, Tien Shing, Hong Kong 19. årh. Derudover to lågæsker af metal i gennembrudt arbejde, 20. årh. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/212Lyngby
Et par danske stager af sølv. Theodor Sabroe, Københavns bymærke 1955. Vægt 218 g. H. 12 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/213Lyngby
Kinesisk lågkrukke af sølv med hanke af jade, 20. årh. Samt mandarinknop af gulligt glas og montering af forgyldt metal ca. 1900. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/214Lyngby
Et par stager med stammer af narhvalstand, montering af sortmalet træ. 20. årh. H. 20 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/215Lyngby
Tre bemalede bakker af metal, 19. årh. (3)
Vurdering :
2435/216Lyngby
6 nyere marokkanske knive i deres skeder, 6 kukri og en japansk Naginata klinge monteret i træ samt en samling pilespidser. (6)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/217Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/218Lyngby
"Musling" bestik af forgyldt sølv. Mester Andreas Martin Westrup, København 1832. L. 17-20 cm. (21)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/219Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/220Lyngby
Thai saltkar af sølvholdigt metal samt tandstikholder. Endvidere et antagelig kinesisk prydtræ en miniature på base af udskåret træ. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/221Lyngby
Tysk empire lågskål samt Georg III skål af sterlingsølv. Vægt 1048 g. H. 11,5 og 14 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/222Lyngby
Tysk empire stage af sølv. Ca. 1810. Vægt 252 g. H. 29,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/223Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/224Lyngby
En samling sølv bestående af æske, sukkerskål og skåle. England, Mexico. Ca. 1900 og senere. Vægt 664 g. H. 5-10 cm. (4).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/225Lyngby
Kinesisk røgelseskar af udskåret jade, 20. årh. L. 14 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/226Lyngby
Et par senempire stager af tin. 19. årh.s første årtier. H. 19 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/227Lyngby
To ostindiske fade heraf et med våbenskjold. Qianlong (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/228Lyngby
Et par store ostindiske famille rose fade. Qianlong (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/229Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/230Lyngby
Samling netsuker af udskåret takstræ. Taisho eller senere. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/231Lyngby
Blomsterkurv af sølv med indsats af glas. S.& M. Benzen. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/232Lyngby
Vurdering :
2435/233Lyngby
Michael Pedersen: Figur af porcelæn i form af siddende barn. 2083. Royal Copenhagen, 1898-1922. H. 17 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/234Lyngby
Russisk tøndeformet tekop af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Tilsyneladende umærket. 19. årh. H. 9,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/235Lyngby
Russisk sukkerskål af sølv, indvendig forgyldt. Alexander Fuld, Moskva 1885. Vægt 294 g. H. 7 cm. / 14 cm.
Vurdering :
2435/236Lyngby
Russisk cigaretetui af sølv. Konstantin Skvortsov, Moskva 1908-1917, lødighed 84. Vægt 144 gr. L. 10,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/237Lyngby
Russisk cigaretetui af sølv. Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. Vægt 114 g. L. 9 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/238Lyngby
Russisk bælte af sølv, dekoreret med niello-arbejde. Skt. Petersborg 1908-1917. Vægt 254 g. L. 85 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/239Lyngby
Seks tyske jagtbægre af sølv med de Lichtenbergs våbenskjold. Koch & Bergfeld. 20. årh.s begyndelse. H. 4,5 cm. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/240Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/241Lyngby
En samling af kinesisk kuriosa, 19-20. årh. (17)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: