2435/3Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/27Lyngby
Et par engelske George III saucebåde af sølv. Francis Butty m.fl., London 1759-1760 og 1767-1768. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/33Lyngby
Et par danske nyrokoko tre-armede kandelabre af sølv. Mester Anton Michelsen, København 1848. H. 43,5 cm. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/57Lyngby
Dansk empire tekande af sølv, København 1813 (Statsbankerottens år). Desuden dansk rokokostrøbøsse af sølv. Ca. 1760. (2).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/93Lyngby
Kaffebrygger af sølv. med våbenskjold for Danneskiold slægten. Mester Peter Louis Clement, København 1874.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/98Aarhus
"Herregård". Bestik af sølv. Udført hos Cohr. Vægt ekskl. dele med stål ca. 2048 g. (63)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/108Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2435/117Lyngby
Skål af sølv med gennembrudte sider og fod med rocailles og kæmninger. A. Michelsen. Danmark, 1840-1863. Vægt 586 g. H. 12,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/129Lyngby
En samling sølv, bestående af bægere, æsker mm. Sverige, England mm. 19.-20. årh.Vægt 340 g. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/147Lyngby
Svensk trompetbæger af sølv, delvist forgyldt på rand og fod. Utydelig mærket. 18. årh. Vægt 155 g. H. 13 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/196Lyngby
Rokoko hovedvandsæg af sølv. Mester Bendix Christensen, borgerskab København 1755. H. 7 cm.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/197Lyngby
Dansk bordskål af sølv. A. Michelsen, København 1847. Vægt 499 g. H. 7,5 cm. Diam. 19,5 cm.
Vurdering :
2435/198Lyngby
Et par kammerstager af sterlingsølv. Svend Toxværd, 20. årh. Vægt 696 g. H. 11 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/201Lyngby
"Dobbeltriflet" bestik af sølv. Forskellige mestre. Vægt ekskl. dele med stål 1873 g. (53)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/205Lyngby
Et par engelske stager af sterlingsølv. James Dixon & Sons Ltd, Sheffield 1891. H. 21,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/206Lyngby
To Margretebægre af delvis forgyldt sterlingsølv. Svend Toxværd. Vægt 336 g. H. 6,5-9 cm. (2)
Vurdering :
2435/212Lyngby
Et par danske stager af sølv. Theodor Sabroe, Københavns bymærke 1955. Vægt 218 g. H. 12 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/218Lyngby
"Musling" bestik af forgyldt sølv. Mester Andreas Martin Westrup, København 1832. L. 17-20 cm. (21)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/219Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/221Lyngby
Tysk empire lågskål samt Georg III skål af sterlingsølv. Vægt 1048 g. H. 11,5 og 14 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/222Lyngby
Tysk empire stage af sølv. Ca. 1810. Vægt 252 g. H. 29,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/224Lyngby
En samling sølv bestående af æske, sukkerskål og skåle. England, Mexico. Ca. 1900 og senere. Vægt 664 g. H. 5-10 cm. (4).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/231Lyngby
Blomsterkurv af sølv med indsats af glas. S.& M. Benzen. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/235Lyngby
Russisk sukkerskål af sølv, indvendig forgyldt. Alexander Fuld, Moskva 1885. Vægt 294 g. H. 7 cm. / 14 cm.
Vurdering :
2435/236Lyngby
Russisk cigaretetui af sølv. Konstantin Skvortsov, Moskva 1908-1917, lødighed 84. Vægt 144 gr. L. 10,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/237Lyngby
Russisk cigaretetui af sølv. Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. Vægt 114 g. L. 9 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/238Lyngby
Russisk bælte af sølv, dekoreret med niello-arbejde. Skt. Petersborg 1908-1917. Vægt 254 g. L. 85 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/239Lyngby
Seks tyske jagtbægre af sølv med de Lichtenbergs våbenskjold. Koch & Bergfeld. 20. årh.s begyndelse. H. 4,5 cm. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/250Aarhus
"Frijsenborg" bestik af sølv. Forskellige mestre. 20. årh. Vægt uden dele af stål og plastik ca. 3590 g. (143)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/275Aarhus
"Herregård". Bestik af sølv. Udført hos Cohr. Vægt ekskl. dele med stål ca. 685 g. (38)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/317Aarhus
Just Andersen: Pokal af sølv. Just Andersen for GAB, 1930. H. 15.
Vurdering :