2435/36Aarhus
Tre kinesiske segl af jade, udskåret med hhv. lotus, bærgrene og fohund med hvalpe. Qing. 19. årh. H. 5-5,5. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/144Aarhus
Kinesisk famille rose vase af porcelæn. Monteret som bordlampe. Qing, 18.-19. årh. H. ekskl. montering 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/148Aarhus
Tibetansk bedemølle, mongolsk "dombo" tekande samt fyrtøj af kobber og metal. 19. årh. Tekande H. 37. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/244Aarhus
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i farver med pæoner og påfuglepar. Mærket Kangxi, men 20. årh. Diam. 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/263Aarhus
To kinesiske opiumspiber af metal, den ene graveret med ornamentik. Ca. 1900. H. 22 og 37. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/267Aarhus
Kinesisk vase af jade. Vægt ca. 1155 g. 20. årh.s begyndelse. H. 18.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/271Aarhus
Kinesisk tripod censer af patineret bronze, dekoreret i arkaisk stil. Qing. 19. årh. H. 10.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/322Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver i Canton manér. Mærket Tongzhi, men 20. årh. H. 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: