2435/9Lyngby
A pair of Chinese cloisonné enamel 'holy water' vases, ganlu ping. Qianlong. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/15Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/21Lyngby
A Chinese export silver five-piece tea and coffee service. Weight 2,144 g. (5)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/36Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/51Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/63Lyngby
Kinesisk tallerken, dekoreret i emaljefarver med "Eastern lake in moonlight". Daoguang seglmærke og fra perioden. Diam. 25 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/69Lyngby
Kinesisk famille rose tallerken, dekoreret på gul sgrafitto grund. Jiaqing seglmærke, 19. årh. Diam. 25 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/81Lyngby
Kinesisk figur af delvist forgyldt bronze i form af Guanyin. Ming 1368-1644. Vægt 2374 g. H. 25 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/99Lyngby
Japansk satsuma sekskantet vase af fajance. Omlavet til lampe. Mærket. 20. årh. H. ekskl. montering 30 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/111Lyngby
Et par thai skåle af sølvholdigt metal, tidlig 20. årh. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/123Lyngby
Kinesisk garniture af sølv i filigranarbejde med emalje, bestående af visitkortholder, håndspejl, etui og toiletspejl en miniature. Sen Qing/Republik. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/141Lyngby
To kinesiske forgyldte eksportsølv lågdåser, vægvase samt æske prydet med løvefigur. Ca. 1900. Vægt 132 g. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/144Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/148Aarhus
Tibetansk bedemølle, mongolsk "dombo" tekande samt fyrtøj af kobber og metal. 19. årh. Tekande H. 37. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/168Lyngby
Ostindisk våbenfad af porcelæn, Qianlong.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/171Lyngby
Buddha af forgyldt bronze. Thailand 19. årh. Monteret på base af træ. H. 33/36 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/176Lyngby
Kinesisk urtepotteskjuler af porcelæn, sekssidet, dekoreret i farver, 20. årh. H. 13,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/181Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/182Lyngby
To ostindiske fade, Qianlong 1736-1795. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/203Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, firsidet, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 38,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/204Lyngby
Kinesisk celadonglaseret vase, cong, samt vase med gennembrudt krave og en kop. 20. årh. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/207Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/208Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/210Lyngby
Et par kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i emaljefarver og guld i Canton stil. 20. årh. H. 23 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/211Lyngby
Kinesisk eksportsølv stage med stamme i form af en drage, Tien Shing, Hong Kong 19. årh. Derudover to lågæsker af metal i gennembrudt arbejde, 20. årh. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/213Lyngby
Kinesisk lågkrukke af sølv med hanke af jade, 20. årh. Samt mandarinknop af gulligt glas og montering af forgyldt metal ca. 1900. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/217Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/220Lyngby
Thai saltkar af sølvholdigt metal samt tandstikholder. Endvidere et antagelig kinesisk prydtræ en miniature på base af udskåret træ. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/223Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2435/225Lyngby
Kinesisk røgelseskar af udskåret jade, 20. årh. L. 14 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/227Lyngby
To ostindiske fade heraf et med våbenskjold. Qianlong (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/228Lyngby
Et par store ostindiske famille rose fade. Qianlong (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/230Lyngby
Samling netsuker af udskåret takstræ. Taisho eller senere. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/240Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/241Lyngby
En samling af kinesisk kuriosa, 19-20. årh. (17)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/244Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/263Aarhus
To kinesiske opiumspiber af metal, den ene graveret med ornamentik. Ca. 1900. H. 22 og 37. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/267Aarhus
Kinesisk vase af jade. Vægt ca. 1155 g. 20. årh.s begyndelse. H. 18.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/271Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/322Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: