-
2435/2Aarhus
Bombéformet rokoko kommode af nøddetræ i Mathias Ortmann manér. 18. årh. H. 79. B. 68. D. 47.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/8Aarhus
Svensk Rokoko sofa af okkermalet træ, ben samt lukkede armlæn rigt udskåret med bladværk. 18. årh. L. 219.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/14Aarhus
Større spejl i ramme af rigt dekoreret forgyldt træ. Prydet med perlestaf, akantus. 19. årh. H. 230. B. 117.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/20Aarhus
Dansk rokoko vitrine af grønmalet træ. Ærø, 18. årh.s midte. H. 204. B. 102. D. 38.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/38Aarhus
Biblioteksstige af mahogni med fire snoede trin påsat med guldbestukken brunt skind. 20. årh. H. 115.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/44Aarhus
Klapbord af gråmalet træ på let tilspidsede ben, monteret med hjul. 19. årh. H. 73. B. 97. L. 73/146.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/50Aarhus
Et par Gustaviansk form armstole af delvis udskåret hvidmalet træ, stående på runde kannelerede ben. 20. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/56Aarhus
Et par Louis XV form armstole, plakette fra Lysberg-Hansen & Terp, København. 20. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/68Aarhus
Barok langbord af egetræ på fire balusterformede ben, hvor imellem sprosser. Sarg med skuffe. 18. årh. H. 76. L. 139. B. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/80Aarhus
Barok klapbord af egetræ, profilerede ben hvorimellem sprosser. 18. årh. H. 73. L. 36/78/121. B. 90.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/86Aarhus
Konsol af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med putto, volutter og guirlander. 19. årh. H. 69. B. 88. D. 36.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/122Aarhus
Dansk barneseng af lyseblåt træ, dekoreret med blomster. Falster. 19. årh. H. 58. L. 102. B. 54.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/128Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, prydet med rocailler og kæmninger. 18. årh. H. 96.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/134Aarhus
Rokoko konsol af mintgrøn og guldstafferet træ, plade af hvidbroget marmor. 18. årh. H. 77. B. 68.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/140Aarhus
Rokoko konsol i ramme af bemalet og forgyldt træ og gesso, prydet med kæmninger og blomster. 18. årh. H. 69. B. 43.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/143Aarhus
Rundt hollandsk bord af mahogni, rigt dekoreret med intarsia. Empire. 19. årh. H. 75. Diam. 113.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/146Aarhus
Fransk bergere af forgyldt træ, betrukket med blomstret møbelstof, udskåret med bladværk. Rokokoform. 19. årh.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/314Aarhus
Fritstående rokoko konsolbord af nøddetræ. Frankrig. 18. årh. H. 75,5. B. 82. D. 48.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud: