-
2435/2Aarhus
Bombéformet rokoko kommode af nøddetræ i Mathias Ortmann manér. 18. årh. H. 79. B. 68. D. 47.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/5Lyngby
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 155. B. 65.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/8Aarhus
Svensk Rokoko sofa af okkermalet træ, ben samt lukkede armlæn rigt udskåret med bladværk. 18. årh. L. 219.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/14Aarhus
Større spejl i ramme af rigt dekoreret forgyldt træ. Prydet med perlestaf, akantus. 19. årh. H. 230. B. 117.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/20Aarhus
Dansk rokoko vitrine af grønmalet træ. Ærø, 18. årh.s midte. H. 204. B. 102. D. 38.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/38Aarhus
Biblioteksstige af mahogni med fire snoede trin påsat med guldbestukken brunt skind. 20. årh. H. 115.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/42Lyngby
Kinesisk Kang bord af hardwood, sarg udskåret med ornamentik. Ca. 1900. H. 35. L. 93. B. 62.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/44Aarhus
Klapbord af gråmalet træ på let tilspidsede ben, monteret med hjul. 19. årh. H. 73. B. 97. L. 73/146.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/47Lyngby
Dansk rokoko kommode af delvist forgyldt egetræ. 18. årh.s midte. H. 100. B. 64. D. 41.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/50Aarhus
Et par Gustaviansk form armstole af delvis udskåret hvidmalet træ, stående på runde kannelerede ben. 20. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/53Lyngby
Kinesisk skab af bemalet træ med beslag af messing, front med to døre bag hvilke hylder og to skuffer. Ca. 1930. H. 185. B. 100. D. 55.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/56Aarhus
Et par Louis XV form armstole, plakette fra Lysberg-Hansen & Terp, København. 20. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/59Lyngby
Havefigur af kunststen, stående klassisk kvinde. 20. årh. H. 160.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2435/65Lyngby
Stor havevase af bemalet kunststen. 20. årh. H. 63. B. 64.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/68Aarhus
Barok langbord af egetræ på fire balusterformede ben, hvor imellem sprosser. Sarg med skuffe. 18. årh. H. 76. L. 139. B. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/71Lyngby
Et par svenske natskabe af hvidmalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 77. B. 41. D. 37. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2435/77Lyngby
Et par svenske halvrunde konsolborde af hvidmalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 75. B. 98. D. 49. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2435/80Aarhus
Barok klapbord af egetræ, profilerede ben hvorimellem sprosser. 18. årh. H. 73. L. 36/78/121. B. 90.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/83Lyngby
Et par tidlige danske empirespejle i rammer af mahogni. Ca. 1800. H. 185. B. 84. (2).
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/86Aarhus
Konsol af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med putto, volutter og guirlander. 19. årh. H. 69. B. 88. D. 36.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/95Lyngby
Svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ, bagsiden med inskription med blæk. Sign. Oluf Westerberg, Stockholm. 18. årh.s midte. H. 79. B. 35.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/101Lyngby
Fransk lampetspejl af bemalet træ, udskåret med blomster og ornamentik, lysarm af messing. 18. årh.s anden halvdel. H. 90. B. 37.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/107Lyngby
Klapbord af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 76. B. 110. D. 52. Diam. 104.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/113Lyngby
Gotisk lågkiste af egetræ, front med fire skårede paneler, hver side med bæregreb af jern. Delvis 17. årh. H. 67. B. 180. D. 72.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/122Aarhus
Dansk barneseng af lyseblåt træ, dekoreret med blomster. Falster. 19. årh. H. 58. L. 102. B. 54.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/125Lyngby
Dansk empire konsolskab af mahogni indlagt med intarsia af lyst træ. Ca. 1810. H. 130. B. 54. D. 42.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/128Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, prydet med rocailler og kæmninger. 18. årh. H. 96.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/131Lyngby
Stor kommode af bemalet træ, front med tre skuffer flankeret af kannelerede kvartsøjler. Delvis 18. årh.s slutning med senere bemaling. H. 85. L. 126. D. 60.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2435/134Aarhus
Rokoko konsol af mintgrøn og guldstafferet træ, plade af hvidbroget marmor. 18. årh. H. 77. B. 68.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/137Lyngby
Engelsk George II spejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 96. B. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/140Aarhus
Rokoko konsol i ramme af bemalet og forgyldt træ og gesso, prydet med kæmninger og blomster. 18. årh. H. 69. B. 43.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/143Aarhus
Rundt hollandsk bord af mahogni, rigt dekoreret med intarsia. Empire. 19. årh. H. 75. Diam. 113.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/146Aarhus
Fransk bergere af forgyldt træ, betrukket med blomstret møbelstof, udskåret med bladværk. Rokokoform. 19. årh.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/314Aarhus
Fritstående rokoko konsolbord af nøddetræ. Frankrig. 18. årh. H. 75,5. B. 82. D. 48.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud: