2435/1Lyngby
Janus la Cour: Markvej med nøgne træer. Sign. J. la Cour 31. M[...] 1885. Olie på lærred. 40 x 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2435/7Lyngby
Edvard Lehmann: "Indgangen til Rosenborg Have". 1833. Usigneret. Olie på lærred. 29,5 x 36.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/13Lyngby
Carl Locher: En fisker og fiskerkoner ordner net. Sign. Carl Locher 89. Olie på lærred. 28,5 x 42.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/19Lyngby
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2435/25Lyngby
Thomas Luny: Den amerikanske brig "Vixon" ført af George U. Read. Sign. Luny 1833. Olie på lærred. 91 x 115.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2435/31Lyngby
Emanuel A. Petersen: En sælfanger ordner sin fangst på isen. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 61 x 91.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/37Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/43Lyngby
Diego Velasquez, efter, 19. årh.: Philip IV on Horseback. Philip IV til hest. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 126.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/61Lyngby
H. A. Brendekilde: Parti fra et husmandsted med mor og datter, der graver i køkkenhaven. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2435/67Lyngby
Carl Baagøe: Stille eftermiddag på Sundet ved Kronborg. Sign. Carl Baagøe 1880. Olie på lærred. 36 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/73Lyngby
Morten Jepsen: Udsigt til Colosseum. Sign. monogram Roma 1866. Olie på lærred monteret på malepap. 21 x 23.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/79Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/85Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/91Lyngby
Constant Troyon: Marklandskab med køer. Sign. C. Troyon. Olie på lærred. 69 x 55.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/97Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/103Lyngby
Johannes Wilhjelm: Parti fra et italiensk grønttorv. Sign. monogram 30. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/109Lyngby
Ubekendt maler, 17. årh.: Marias himmelkroning. Usigneret. Olie på kobberplade. 22,5 x 17.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/115Lyngby
Dansk guldalermaler, 19. årh.s midte: Dansk sommerlandskab med tre personer på en skrænt ved bredden af en sø. Usigneret. Olie på malepap. 19,5 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/121Lyngby
Emmy Thornam: Parti fra en å omkranset af blomstrende buske. Sign. E. Thornam. Olie på lærred. 42,5 x 52,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/127Lyngby
A. Andersen-Lundby: "Aaparti ved Maaneskin". Sign. A. Andersen-Lundby. Olie på lærred. 35 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/133Lyngby
Emanuel A. Petersen: "Midnatssol ved Diskobugten". Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/139Lyngby
Peter Tom-Petersen: Gadeparti fra Fåborg. Sign. Tom P. Faaborg 1903. Olie på lærred. 31 x 44,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/145Lyngby
Wilhelm von Gegerfelt: Parti fra Venedig. Sign. W. v Gegerfelt, samt med dedikation á mon ami Tibo[?] (til min ven Tibo[?]). Olie på træ. 23 x 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/151Lyngby
Ubekendt maler, 20. årh.: En familie fisker gennem isen en vinterdag. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på lærred. 52 x 78.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/152Lyngby
Toni Roth: Opstilling med fuglevildt på et bord. Sign. Roth samt utydelig datering. Olie på plade. 28 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/160Lyngby
C. F. Sørensen: "Parti fra stranden på Samsø". Sign. C. F. S. Juni 41. Olie på papir monteret på lærred. Bladstørrelse 18 x 34. Uindrammet.
Vurdering :
2435/163Lyngby
Godfred Christensen: "Ved Landbolyst. Gribskov". Sign. G. C. 20. Olie på lærred. 62 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/166Lyngby
Vilhelm Arnesen: En fiskerbåd går ud fra havnen i Gilleleje. Sign Vilh. Arnesen Gilleleje 1930. Olie på lærred. 45 x 65.
Vurdering :
2435/169Lyngby
Frederik Winther: Marine med sejlskibe i roligt vejr. Sign. Fr. Winther 75. Olie på lærred. 25,5 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/170Lyngby
Johan Neumann: Fiskerbåde trækkes på land ved havnen i Rågeleje. Olie på lærred. Sign. Joh. Neumann. 45 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/173Lyngby
Godfred Christensen: Parti fra en bjergsø med udsigt til et vandfald. Sign. G. C. 1888-89. Olie på lærred. 41,5 x 33,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/175Lyngby
Johan Rohde: Strandparti fra Fanø med optrukne både. Dobbeltsign. J. R. 1910 samt Johan Rohde 1910. Olie på papir monteret på plade. Lysmål 29 x 35.
Vurdering :
2435/179Lyngby
Christian Benjamin Olsen: Marine i lav sol med sejl- og dampskibe. Grisaille. Sign. Chr. Benjamin-Olsen. Olie på lærred. 27 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/180Lyngby
Jørgen Dahl: "Barkskibet “Faders Minde“ af Nyborg". Sign. J. Dahl. Gouache, bly, pen og fernis på papir monteret på malepap. 43,5 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/183Lyngby
Godfred Christensen: "Dalstrøg i Dollerup Bakker". Sign. G. C. 09. Olie på lærred. 32,5 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/185Lyngby
Vilhelm Arnesen: Kystparti med sejlskib i måneskin. Grisaille. Sign. Vilh. Arnesen 1890. Olie på lærred. 19 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/187Lyngby
Anton Thorenfeld: Fra Øxnebjerg ved Svendborg. Sign. monogram 63. Olie på lærred monteret på malepap. 27 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/190Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Udsigt fra Christiansø mod Frederiksø. Sign. P. G. 58. Olie på lærred. 31,5 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/192Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Jomfru Maria med Kristus og Johannes Døberen i et idyllisk landskab. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 36 x 48.
Vurdering :
2435/193Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Død rovfugl. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/195Lyngby
Johan Neumann: Kystparti ved Vesborg Fyr på Samsø. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 52 x 81.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/200Lyngby
Carl Bøgh: Køer ved et vandhul. Sign. Carl Bøgh. Pastel og kul på papir. Lysmål 101 x 135.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: