-
2435/4Aarhus
Michael Ancher: Henny Brodersen ved koret i Skagen Kirke. Sign. M. Ancher. 1908. Olie på lærred. 93 x 113.
Sælges
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud:
-
2435/10Aarhus
Holger Drachmann: Marine med sejlskibe i Øresund. Sign. H. D. 74. Olie på lærred. 85,5 x 97.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2435/16Aarhus
Laurits Tuxen: Optrukne både på en strand, Skagen. Usigneret. Olie på lærred. 43 x 63.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/22Aarhus
Janus la Cour: Landskab omkring Himmelbjerget. Sign. 24. Juni 1876, J. la Cour. Olie på lærred. 44 x 74.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2435/28Aarhus
Vilhelm Bille: Slaget ved Helgoland. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 57 x 97.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2435/34Aarhus
Carl Locher: "Sommerdag ved Kristiansø". Sign. Carl Locher, 1873. Olie på lærred. 32 x 45.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/40Aarhus
Lorenz Petersen, P. C. Holm: Skipsporræt af "Catarina", Hamborg. Sign. Olie på lærred. 47 x 64.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/46Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Fredrikshaab Skærgård. Sign. Em. A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/52Aarhus
Simony Jensen: Lystig scene fra en vinkælder. Sign. Simony Jensen 1901. Olie på lærred. 95 x 77.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/58Aarhus
Julius Exner: Herre der ryger langpibe. Sign. Exner 53, Amager. Olie på lærred. 25 x 16.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/62Aarhus
August Thomsen: Udsigt over Øresund fra Dyrehaven. Sign. Aug. Thomsen 1874. Olie på lærred. 95 x 126.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2435/64Aarhus
David Monies: Portræt af kammerherre, major Johan Andreas Bruun de Neergaard. Usigneret. Olie på lærred. 117 x 95.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/70Aarhus
Constantin Netscher, kopi efter, 18. årh.: Portræt af kvinde i blå kjole. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 31.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/76Aarhus
Ubekendt maler, cirka 1900: Efterårsparti ved et slot. Sign. Jos Pettens. Olie på lærred. 41 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/82Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe ved Klaksvig. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 29 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2435/88Aarhus
Gerrit van Honthorst, efter, 19. årh.: "Syngende fårehyrdinder". Sign. Schmidt Fec. Pastel. 69 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/92Aarhus
Wilhelm Marstrand: Portræt af Abelone Smith. 1832. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 24.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2435/94Aarhus
Christian Pram-Henningsen: Børnene fodrer høns. Sign. C. Pram H. Olie på lærred. 74 x 100.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/100Aarhus
Hermann Tischler: Et møde i skoven. Sign. H. Tischler, Berlin. Gouache på papir. Lysmål 90 x 118.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/112Aarhus
Wilhelm Marstrand: Studie af en munk. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 36 x 26.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2435/118Aarhus
Torsten Kruse: Marine med amerikansk tre-mastet sejlskib der har lods. Sign. Kruse 99. Olie på lærred. 53 x 76.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/124Aarhus
O. D. Ottesen: En stikkelsbærgren. Sign. O.D.O. Olie på papir monteret på plade. 15 x 24.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/130Aarhus
Rudolf Christian Schade: Portræt af Grevinde Moltke. Sign. Schade. Pastel på papir. Lysmål 24 x 20.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/136Aarhus
Ubekendt maler, 18./19. årh.: Landskab med ko og træer. Senere betegnet P. Potter. Olie på malepap. 22 x 26,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/155Aarhus
Oswald Achenbach: Studie af landskab. Sign. Oswald Achenbach. Olie på malepap. 33,5 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/161Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Norsk fjordparti med skibe. Sign. C.R. Olie på mahogni. 25 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/165Aarhus
Torsten Kruse: Skoleskibet Georg Stage og andre skibe for fuld sejl. Sign. Olie på lærred. 71 x 99. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2435/247Aarhus
Paul Höfer: Portræt af Hypnos. Sign. Paul Höfer. Blyant på papir. Lysmål 15,5 x 19.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/255Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: Parti med en lille hyrdedreng ved en kornmark. Sign. Olie på lærred. 37 x 36.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/256Aarhus
Johannes Wilhjelm: Parti med en kvinde og en mand i klitterne. Sign. Olie på lærred. 92 x 118. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/257Aarhus
Engelsk maler, 19. årh.: Portræt af herre med lys krave. Usigneret. Olie på træ. 21,5 x 16,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/259Aarhus
Johan Christian Brand: Bjerglandskab med en læsset hest og rytter. Usigneret. Olie på træ. 11 x 16.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/260Aarhus
H. A. Brendekilde: Interiør fra et køkken med en lille pige og en mand. Sign. H.A. Brendekilde. Olie på lærred. 75 x 75.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/261Aarhus
Th. Friis: Kystparti med drenge i vandkanten. Sign. Th. Friis. Olie på lærred. 29 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/274Aarhus
Frida Bugge: Parti fra Vilsund, Limfjorden. Sign. monogram, 1909. Olie på lærred. 18 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/276Aarhus
Fridolin Johansen: En mand liggende i en seng. 1892. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 27 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/278Aarhus
Lars Rastrup: Almueinteriør med en kvinde og hendes hund ved ovnen. Signeret L.R. 1890. Olie på lærred. 63 x 75.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/279Aarhus
N. P. Rasmussen: Opstilling med æbler og blade. Sign. monogram 13/10 1910. Olie på lærred. 17 x 27.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/280Aarhus
Federico Barocci, efter, ca. 1700: "Noli Me Tangere". (Rør mig ikke). Usigneret. Olie på lærred. 51 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/282Aarhus
Anton Dorph: Parti med Holtug Kirke, Stevns. Sign. A.D. 1887. Olie på lærred. 25 x 34.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/283Aarhus
Ubekendt maler ca. 1900.: Vinterlandskab set fra Carl Lochers hus, Skagen. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/285Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Den korsfæstede Jesus Kristus. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/286Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Portræt af en fornem kvinde med perlekæde og silkeforet kåbe. Usigneret. Olie på træ. 25 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/287Aarhus
Frants Henningsen: Parti med en mand der kommer gående ud af en skov, antageligt Hornbæk. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 22 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/288Aarhus
Helge Helme: Portræt af en læsende kvinde i en havestol. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 35 x 27.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/289Aarhus
August Schiøtt: Portræt af en pige, antageligt Fanny von Schultz. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. Oval. 21 x 16.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/290Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Sankt Kristoffer med Jesusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/291Aarhus
G. F. Clement: Kystparti fra Skagen. Sign. Clement. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 40.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/292Aarhus
Axel Bülow: Marine med sejlskibe på havet i aftensol. Sign. A. Bülow. Olie på lærred. 45 x 71.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/295Aarhus
Ugo da Carpi, efter: Jesus i Simon Farisæerens hus. Usigneret. Olie på træ. 31 x 48.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/298Aarhus
Holger H. Jerichau: Kystparti med store klipper, antageligt fra Capri. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på lærred. 24 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/299Aarhus
J. U. Bredsdorff: Landskab med udsigt til Sæbygaard. Sign. J. U. Bredsdorff 1881. Olie på lærred. 24 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/301Aarhus
Ernestine von Kirchsberg: Kronkroner. Sign. E. Kirschberg. Olie på lærred monteret på plade. 25 x 37,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/302Aarhus
Ejner Thornvig: Parti fra Grønland med en fanger i kajak. Sign. Ejner Thornvig 53. Olie på lærred. 67 x 97.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/303Aarhus
F. M. E. Fabritius de Tengnagel: Bindingsværksbygning i måneskin. Usigneret. Olie på malepap. 25 x 31.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/304Aarhus
Anna Heerfordt: Landskab med legende børn. Sign. monogram 91. Olie på lærred. 22 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/305Aarhus
Anthonore Christensen: Italiensk bjergvej med to gående kvinder. Sign. monogram, 1894. Olie på mahogni. 16,5 x 22.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/306Aarhus
Carl Jensen: Kongeskibet Dannebrog i Odense Havn, 1929. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/308Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Fynsk landsbyidyl. Usigneret. Olie på lærred 64 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/310Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Parti fra en skovsti med en hund. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 25 x 20.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/311Aarhus
Andreas Schouw: Scene med Martha og Maria. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 31.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: