-
2435/179Lyngby
Christian Benjamin Olsen: Marine i lav sol med sejl- og dampskibe. Grisaille. Sign. Chr. Benjamin-Olsen. Olie på lærred. 27 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/180Lyngby
Jørgen Dahl: "Barkskibet “Faders Minde“ af Nyborg". Sign. J. Dahl. Gouache, bly, pen og fernis på papir monteret på malepap. 43,5 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/183Lyngby
Godfred Christensen: "Dalstrøg i Dollerup Bakker". Sign. G. C. 09. Olie på lærred. 32,5 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/185Lyngby
Vilhelm Arnesen: Kystparti med sejlskib i måneskin. Grisaille. Sign. Vilh. Arnesen 1890. Olie på lærred. 19 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/187Lyngby
Anton Thorenfeld: Fra Øxnebjerg ved Svendborg. Sign. monogram 63. Olie på lærred monteret på malepap. 27 x 38. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/190Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Udsigt fra Christiansø mod Frederiksø. Sign. P. G. 58. Olie på lærred. 31,5 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/192Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Jomfru Maria med Kristus og Johannes Døberen i et idyllisk landskab. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 36 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/193Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Død rovfugl. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/195Lyngby
Johan Neumann: Kystparti ved Vesborg Fyr på Samsø. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 52 x 81.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/200Lyngby
Carl Bøgh: Køer ved et vandhul. Sign. Carl Bøgh. Pastel og kul på papir. Lysmål 101 x 135.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2435/247Aarhus
Paul Höfer: Portræt af Hypnos. Sign. Paul Höfer. Blyant på papir. Lysmål 15,5 x 19.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/255Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: Parti med en lille hyrdedreng ved en kornmark. Sign. Olie på lærred. 37 x 36.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/256Aarhus
Johannes Wilhjelm: Parti med en kvinde og en mand i klitterne. Sign. Olie på lærred. 92 x 118. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2435/257Aarhus
Engelsk maler, 19. årh.: Portræt af herre med lys krave. Usigneret. Olie på træ. 21,5 x 16,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/259Aarhus
Johan Christian Brand: Bjerglandskab med en læsset hest og rytter. Usigneret. Olie på træ. 11 x 16.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/260Aarhus
H. A. Brendekilde: Interiør fra et køkken med en lille pige og en mand. Sign. H.A. Brendekilde. Olie på lærred. 75 x 75.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/261Aarhus
Th. Friis: Kystparti med drenge i vandkanten. Sign. Th. Friis. Olie på lærred. 29 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/274Aarhus
Frida Bugge: Parti fra Vilsund, Limfjorden. Sign. monogram, 1909. Olie på lærred. 18 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/276Aarhus
Fridolin Johansen: En mand liggende i en seng. 1892. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 27 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/278Aarhus
Lars Rastrup: Almueinteriør med en kvinde og hendes hund ved ovnen. Signeret L.R. 1890. Olie på lærred. 63 x 75.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/279Aarhus
N. P. Rasmussen: Opstilling med æbler og blade. Sign. monogram 13/10 1910. Olie på lærred. 17 x 27.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/280Aarhus
Federico Barocci, efter, ca. 1700: "Noli Me Tangere". (Rør mig ikke). Usigneret. Olie på lærred. 51 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/282Aarhus
Anton Dorph: Parti med Holtug Kirke, Stevns. Sign. A.D. 1887. Olie på lærred. 25 x 34.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/283Aarhus
Ubekendt maler ca. 1900.: Vinterlandskab set fra Carl Lochers hus, Skagen. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/285Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Den korsfæstede Jesus Kristus. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/286Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Portræt af en fornem kvinde med perlekæde og silkeforet kåbe. Usigneret. Olie på træ. 25 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/287Aarhus
Frants Henningsen: Parti med en mand der kommer gående ud af en skov, antageligt Hornbæk. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 22 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/288Aarhus
Helge Helme: Portræt af en læsende kvinde i en havestol. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 35 x 27.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/289Aarhus
August Schiøtt: Portræt af en pige, antageligt Fanny von Schultz. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. Oval. 21 x 16.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/290Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: Sankt Kristoffer med Jesusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/291Aarhus
G. F. Clement: Kystparti fra Skagen. Sign. Clement. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 40.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/292Aarhus
Axel Bülow: Marine med sejlskibe på havet i aftensol. Sign. A. Bülow. Olie på lærred. 45 x 71.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/295Aarhus
Ugo da Carpi, efter: Jesus i Simon Farisæerens hus. Usigneret. Olie på træ. 31 x 48.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/298Aarhus
Holger H. Jerichau: Kystparti med store klipper, antageligt fra Capri. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på lærred. 24 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2435/299Aarhus
J. U. Bredsdorff: Landskab med udsigt til Sæbygaard. Sign. J. U. Bredsdorff 1881. Olie på lærred. 24 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/301Aarhus
Ernestine von Kirchsberg: Kronkroner. Sign. E. Kirschberg. Olie på lærred monteret på plade. 25 x 37,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/302Aarhus
Ejner Thornvig: Parti fra Grønland med en fanger i kajak. Sign. Ejner Thornvig 53. Olie på lærred. 67 x 97.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/303Aarhus
F. M. E. Fabritius de Tengnagel: Bindingsværksbygning i måneskin. Usigneret. Olie på malepap. 25 x 31.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/304Aarhus
Anna Heerfordt: Landskab med legende børn. Sign. monogram 91. Olie på lærred. 22 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/305Aarhus
Anthonore Christensen: Italiensk bjergvej med to gående kvinder. Sign. monogram, 1894. Olie på mahogni. 16,5 x 22.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2435/306Aarhus
Carl Jensen: Kongeskibet Dannebrog i Odense Havn, 1929. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2435/308Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Fynsk landsbyidyl. Usigneret. Olie på lærred 64 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/310Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Parti fra en skovsti med en hund. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 25 x 20.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/311Aarhus
Andreas Schouw: Scene med Martha og Maria. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 31.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2435/316Aarhus
Hugo Larsen: Kystparti med optrukne fiskerbåde. Sign. Hugo Larsen. Olie på lærred. 74 x 116.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/318Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Marine med skibe på havet. Sign. monogram, 1891. Olie på glas. 20 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2435/320Aarhus
Edvard Sarvig: Diset landskab. Sign. monogram 1918. Olie på træ. 28 x 39.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2435/324Aarhus
Italiensk maler, 19. årh.: En italiensk herre med fuldskæg. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 12 x 18.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2435/327Aarhus
Karl Moé: Aftensol over stranden. Sign. Karl Moé 1913, Aarhus. Olie på lærred. 68 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: