2433/581
Asger Jorn: "Vive la revolution pasioné”, 1968. Usign. Oplag 1000 ekspl. Litografisk plakat. Lysmål 49 x 31. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2433/575
Poul Kjærholm: “PK 33”. Skammel med stel af stål. Hynde betrukket med rødbrunt skind.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2433/563
Emilie Demant Hatt: Skovparti med bjørneklør. Usigneret. Olie på lærred. 97 x 116.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2433/577
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/568
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen, 57/250. Litografi i farver. Lysmål 56 x 74.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2433/574
Albert Mertz: Blå-rød komposition. Sign. A.m 75, 181/608. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 69. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/572
Svend Johansen: Opstilling med frugter og flaske på et bord. Sign. S. J. - 24. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/571
Bjørn T. Hansen: "Bautasten". Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2433/559
Peter Brandes: "Notre Dame de Fleurs #60", 1991. Sign. P. Brandes 01; med sign., titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 38.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2433/528
Jens Risom: “Playboy”. Et sæt på seks armstole af palisander. Model C140. (6)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2433/555
Poul Henningsen: "PH-2/2". Bombardementskrone af patineret messing, skærme af ravfarvet glas.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2433/566
Anna Maria Mehrn: Hest. Sign. A.M.M. Olie på lærred. 32 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/565
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes, 67/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 120 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2433/556
Jens Birkemose: Uden titel, 1996. Sign. B; med titel og datering på bagsiden. Olie og mixed media applikationer. 100 x 81.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2433/562
Niels Helledie: Kristus. Usign. Matglaseret stentøj. H. 12.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2433/560
Emilie Demant Hatt: Fjeldparti med får. Sign. monogram. Olie på lærred. 84 x 92.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2433/553
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Tåge". Sign. SHM. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2433/557
Zacharias Heinesen: "Tindhólmur". Sign. Zacharias Heinesen, 94. Olie på lærred. 55 x 74.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2433/554
Hans J. Wegner: "Ox Chair/Pøllestolen". Hvilestol af stål, betrukket med råhvidt skind. Udført hos Erik Jørgensen.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2433/547
Michael Geertsen: Objekt. Sign. monogram 14. Rød, sølv og gråglaseret keramik. H. 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/551
Bruno Mathsson: “Pernilla 3”. Chaiselong af formbøjet, lamineret bøg. Udspændt med sandfarvede gjorde. L. 170.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2433/536
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Et sæt på seks armstole med stel af mahogni, betrukket med sort hestehår. (6)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
2433/550
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2433/548
Poul Pava: Portræt. Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 80 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/545
Anne Margrethe Grosell: To relieffer med fugle motiver. Sign. Am Grosell. Glaseret keramik. Diam. hver 22. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/544
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2433/542
Anne Margrethe Grosell: Andefugl. Sign. Am Grosell. Glaseret keramik. H. 15. L. 33.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/541
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2433/539
Magda Høgh: "Refleksioner". Sign. monogram. Akryl på lærred. 100 x 140.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/534
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/538
Arne L. Hansen: Uden titel. Sign. ALH. Olie på lærred. 130 x 200.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2433/529
Albert Bertelsen: "Fjeldbonde", 1975. Sign. Albert; sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 65 x 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2433/535
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2433/533
Johannes Andersen: “Smilet”. Rektangulært sofabord af teak med underliggende hylde. H. 49. L. 135. B. 52.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2433/532
Kehnet Nielsen: Uden titel, 2012. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 135 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2433/531
Jens Risom: Spisebord af palisander med højdejustérbare "sko" af stål. H. 72. L. 203. B. 91,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/530
Alma Dysted: "Opstilling med kringler". Usign. Olie på lærred. 50 x 39.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2433/527
Ejnar R. Kragh: Badende drenge. Sign. Ejnar R. Kragh. Olie på lærred. 66 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/526
Svend Wiig Hansen: Stående figur. Usign. Patineret bronze. H. 35.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2433/525
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/524
Carl-Henning Pedersen: “Skabelsens 5. dag, aften.” Sign. Lysmål 80 x 58.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/523
Henry Heerup: Familiegruppe. Sign. Heerup 1960. Granit. H. 28. B. 20 D. 22.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2433/513
Børge Mogensen: Fritstående tre-pers. sofa med ben af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med lyst patineret naturskind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2433/522
Hans J. Wegner: Spisebord af riopalisander, top med udtræk og to tillægsplader. Stel af forkromet stål.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2433/521
Richard Mortensen: Uden titel. 1991. Sign. Mortensen 25-11-91. Collage monteret på papir. Bladstørrelse 56 x 76.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/520
Gerda Wegener: Kvindeportræt. Sign. G.W. 24. Akvarel på papir. Lysmål 60 x 40.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
2433/519
Knud Kyhn: Figur af stentøj modelleret som faun. Dekoreret med Sung glasur. H. 33,5.
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2433/518
Johannes Andersen: "Smilet". Rektangulært sofabord af teak med hylde, skråtstillede ben. H. 50. L. 149. B. 52.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2433/517
Joan Miró: "Série I, rouge sur bleu". Sign. Miró, 27/30. Litografi i farver. Lysmål 65 x 100.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2433/516
Børge Mogensen: Fritstående tre-pers. sofa med ben af kirsebærtræ. Ryg, sider samt løse hynder med betræk af lyst patineret naturskind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2433/515
Anne Marie Carl-Nielsen: "Blåskæg". Usign. Bemalet gips. H. 53.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2433/514
Tom Krøjer: "Tilfældighed". Sign. Tom Krøjer 1974. Akryl på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2433/512
Ole Aakjær: Portræt af Karen Blixen. Sign. O. Aakjær 19. Akvarel på papir. Lysmål 49 x 39.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2433/511
Lise Malinovsky: "Par", 1992. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 120.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2433/510
Poul Henningsen: "PH 3/2 Akademi”. Lysekrone med stel af forkromet metal, skærme af opalglas. Diam. 68.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/509
Aksel Jørgensen: Parti fra Skagen strand. Usign. Betegnet på bagsiden Aksel Jørgensen. Olie på lærred. 26 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2433/508
Kai Lindemann: Landskab, Vence, 1990. Sign. Lindemann. Olie på lærred 130 x 161.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2433/507
Poul Kjærholm: "PK 9". Sæt på otte stole af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. (8)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
2433/506
Mark Francis: "Alpha", 2004. Sign. med titel og datering på bagsiden. Mixed media. 70 x 53,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2433/505
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. chp 1983. Håndmalet glasfad. Diam. 31,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2433/504
Jørgen Mogensen: Fem fade af stentøj modelleret med fuglemotiver i relief. Dekoreret med Sung glasur. (5) E5
Vurdering :
1.200 DKK Ikke solgt
2433/503
Hans J. Wegner: "CH 339". Bord af massiv eg med tre tillægsplader og fire ekstra ben. H. 72. L. 240/420. B. 115. (8)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK