-
2433/840
Kähler: Krukke af lertøj modelleret med skulpturelle håndtag. Dekoreret med grøngul glasur. H. 29,3.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2433/867
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: Sammenklappelig hvilestol af eg. Betrukket med rosa stof.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/861
Børge Mogensen: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med patineret naturskind. L. 220.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2433/865
Børge Mogensen: Fritstående tre-personers sofa med ben af mahogni, betrukket i sider, ryg og løse hynder med sort skind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2433/863
Frode Holm: Vægmonteret entrémøbel og spejl af mahogni. Udgået hos Illums Bolighus. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2433/862
Ray Eames, Charles Eames: "Aluminium Group". Lænestol af aluminium. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2433/858
Dansk snedkermester: Skrivebord af elm. Front med to skuffer.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/860
Arne Jacobsen: Skammel til “Ægget” med profileret stamme og firpasfod af aluminium. Sæde betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2433/855
Niels O. Møller: Et par armstole af riopalisander. Sæder betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2433/851
Charles Eames, Ray Eames: “Soft Pad”. Kontorstol med stel af aluminium. Sæde og ryg betrukket med patineret, brunt skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/854
Arne Jacobsen: Bord med stel af stål. Top af riopalisander med to klapper. Model 3601.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/849
Charles Eames, Ray Eames: “Soft Pad”. Kontorstol med stel af aluminium. Sæde og ryg betrukket med patineret, brunt skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/853
Charles Eames: "Soft Pad Chair". Kontorstol med stel af aluminium. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/850
Dansk møbeldesign: Sofabord af palisander. H. 60. L. 180. B. 100.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
2433/844
Erik Ole Jørgensen: “EJ 315”. Fritstående tre pers. sofa med stel af eg. Betrukket med dybthæftet sort skind.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2433/839
Just Andersen: Kugleformet vase af patineret bronze, foroven med svungen dekoration, på cirkulært fodstykke.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2433/846
Fritz Hansen: Fritstående to-pers. sofa betrukket med grøn velour. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/845
Dansk møbeldesign: Spejl af palisander og hessian. Afstandsstykker af messing. H. 124. B. 72. D. 10.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2433/838
Jais Nielsen: “Tempelvasen”. Firsidet lågkrukke af stentøj. Dekoreret med okseblodsglasur. H. 23,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/843
Erik Ole Jørgensen: Øreklapstol betrukket med sort skind, stel af eg. Model EJ 315–1H.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/842
Dansk formgiver: Bænk / sidebord af massiv patineret eg. Udført ca. 1950'erne.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/835
Edith Sonne, Gerd Bøgelund, Nils Thorsson, Hugo Grün: To vaser, en skål og en marmeladekrukke. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2433/829
Arne Jacobsen, Piet Hein: "Supercirkulær". Spisebord med top af eg og firpasfod af aluminium. H. 70. Diam. 100.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/837
Knud Andersen: Låg med base, samt en lampebase af patineret og delvis oppoleret bronze. Kgl. P. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2433/836
Ejner Larsen, Aksel Bender Madsen: Konferencebord af mahogni med hollandsk udtræk.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/834
Dansk møbeldesign: Kvadratisk sofabord af palisander. H. 48. L./B. 70.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Hammerslag:
260 DKK -
2433/833
Arne Jacobsen: "Oxford". Højrygget kontorstol med fod af aluminium monteret med hjul. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/832
Rud Thygesen, Johnny Sørensen: "Kongeserien". To pers. sofa af mahogni, betrukket med rød/brunt skind. L. 118.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2433/831
Hans J. Wegner: "GE 20". Kvadratisk sofabord/bar af eg. Top i form af opklappeligt låg monteret med læderstrop.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2433/830
Hans J. Wegner: “JH 713”. Et par lænestole af mahogni. Ryg og sæde betrukket med grå uld. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2433/794
Arne Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. Sørensen 87. Akvaral på papir. Bladstørrelse 57 x 38.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/811
Svend Langkilde: “Butler's Tray”. Bakkebord med medestel og løs bakke af palisander med opklappelige sider.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2433/807
Wilhelm Kåge: "Argenta". Vase med smaragdgrøn glasur samt motiver af sølv.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2433/805
Ole Wanscher: "Colonial" To pers. sofa og lænestol af mahogni. Sæde med flet. Betrukket med lys uld. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2433/804
Ole Wanscher: “Colonial”. Et par armstole af mahogni. Sæde med flet. Hynder i sæde og ryg betrukket med lys uld. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2433/803
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Diam. 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2433/802
Albert Bertelsen: Fem kompositioner. Alle sign. Hhv. Litografi og blyant på papir. Lysmål varierer. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2433/788
René Lalique: "Gobelet Six Figurines", "Honfleur". To vaser af grålilla glas. Støbt med hhv. figurer og bladværk. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/801
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 73 x 50.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
2433/800
Thor Lindeneg: "Selvportræt med fugl". Sign. Thor Lindeneg 76. Olie på plade. 61 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2433/799
Ingálvur av Reyni: Uden titel. Sign. I. Av Reyni - 96, 91/200. Litografi i farver. Lysmål 44 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2433/793
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, I/XXX. Litografi i farver. Lysmål 87 x 60.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2433/798
Dag Aronson: "Trommerslagere", 2008/09. Sign. D.A. Olie på plade. 60 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/797
Pablo Picasso: "La Danse des Faunes", 1957. Tryksign. Picasso, 24.5.57. Litografi. Lysmål 44 x 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2433/790
Josef Frank: Et par toarmede bordlamper af messing med buende arme. Model 2483. Udført hos Svenskt Tenn. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/780
Arne Bang: En vase samt en flødekande af stentøj. Dekoreret med hhv. grønsort og blågrøn glasur. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/792
Folmer Bonnén: Motiv fra København. Sign. Folmer Bonnén 1912. Olie på plade. 25 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2433/791
Gunnar Nylund, m.fl.: Tre vaser af stentøj. Udført hos Rörstrand, samt engelsk producent. H. 13,8-23. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/785
Astrid Svangren: Uden titel, 2018. Sign. og dateret på bagsiden. Pastel på MDF plade. 122 x 102. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2433/789
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. Mixed media på foto. Tre fotografier i én ramme. Bladstørrelse 10 x 15.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2433/787
Paul Gadegaard: To karikerede portrætter. Sign. Gadegaard hhv. 17-V-56 og 18-V-56. Bly på papir. 62 x 44. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2433/786
Lars Dan: Uden titel, 1989-91. Sign. Lars Dan med datering på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2433/784
Fugleburet (Bird cage): Uden titel, 2020. Sign. Fugleburet på bagsiden. Pastel og akryl på lærred. 95 x 115.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/773
Anker Nørregaard: Kvinde med spejl. Sign. monogram, 1943. Uglaseret lertøj. H. 51,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/783
Gunleif Grube: “Maler i rødt rum”. Begge sign. Gunleif 2013 på bagsiden. Olie på lærred. 15 x 15. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/782
Shane Campbell: "Ubu #4", 2008. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 45,5 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2433/781
Pia Andersen: Uden titel. Sign. Pia Andersen 89. Mixed media på papir. Bladstørrelse 100 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/779
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj, udvendigt med turkis glasur og uglaseret geometrisk dekor. H. 17,2. Diam. 24,5-25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2433/768
Kähler: Rund vase af lertøj med indridsninger i relief. Dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, Danmark. H. 36. Diam. 29.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2433/777
Kai Nielsen: "Eventyrskrin". Lågkrukke af lertøj dekoreret med turkisgrøn og sort dobbeltglasur. Udført hos Kähler. H. 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/776
Poul Henningsen: "PH-80". Standerlampe med stamme af forkromet metal, base af sort plast. Skærme af akryl.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt