2433/666
Karin Olesen: To kompositioner. Begge sign. Mixed media på papir. Bladstørrelse 49 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2433/665
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/658
Kristian von Hornsleth: "Pioneer work". Sign. Hornsleth 1999 #1. Unika. Tusch på fotokopi. Bladstørrelse 30 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2433/661
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/660
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/659
Mogens Balle: "Mellem årstidene 1", 1974. Sign. Balle, 92/100. Litografi i farver. Lysmål 42 x 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2433/643
Peter Rössell: Uden titel, 2001. Sign. Rössell på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2433/653
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2433/657
Poul Oscar Hansen: "Østerskov". Sign. POH 82. Collage i farvet papir. Lysmål 65 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/656
Per Kirkeby: Komposition fra “Det Genskabte Køkken”. Sign. Per Kirkeby 80, 107/120. Litografi i farver. Lysmål 58 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/655
Lawrence Weiner: “Shot to hell ...”. Sign. LW 91, 494/500. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 × 60
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2433/654
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: To skrin af riopalisander, hvoraf en cirkulær. Låg dekoreret med polykrom emalje. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2433/652
Eske Kath: Uden titel. Sign. monogram 02, 9/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/651
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2433/649
Finn Pedersen: Komposition. Sign. Finn Pedersen. Olie på papir monteret på plade. 59 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/647
Marc Chagall: "La Laitière et le Pot au lait". Sign. med bly Marc Chagall, 75. Radering. Lysmål 41 x 32,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/646
Jens Peter Helge Hansen: Uden titel. Sign. JPHH 19. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/644
Ole Aakjær: Uden titel. Sign. O. Aakjær 19. Akvarel på papir. Lysmål 29 x 20.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2433/640
Poul Winther: "Opstilling", 1991. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/641
Hans J. Wegner: “CH 25”. Et par lænestole med stel af eg. Sæde og ryg udspændt med flettet papirgarn. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2433/638
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/629
Bordlampe af patineret diskometal, rundt korpus med kanneleringer. Stemplet monogram. H. ekskl. monting. 20.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2433/637
Evgenij Klenø: Opstilling. Sign. Klenø. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2433/635
Helge Holmskov: Kvindetorso. Usigneret. Brændt ler. H. 70.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/634
Peter Brandes: To kompositioner. Begge sign. Peter Brandes 72. Akvarel på papir. Lysmål 38 x 52. (2).
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/632
Niels Hansen Jacobsen: "Syg Rovfugl". Usigneret. Figur af stentøj. H. 19.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2433/628
Elna Fonnesbech-Sandberg: "Jabberdigahr og Solen", 1959. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 75.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/631
Knud Kyhn: Rovfugl med bytte. Sign. monogram. 22. Akvarel på papir. Lysmål 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/626
Johan Rohde: Bonbonniere / opsats med låg af sølv. Georg Jensen 1915-1932. Dessin 43. H. 15.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2433/623
Jais Nielsen: Rundt fad af stentøj. Dekoreret med ansigt i blåt. Sign. Unika. H. 2. Diam. 17,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2433/625
Svend Johansen: "Damen fra natcafeen”, Det ny Scala. Sign. monogram. Akvarel på papir. Lysmål 45 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/622
Johannes Carstensen: Opstilling, 1984. Sign. Johs C. Olie på plade. 59 x 37.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/620
Stefan Kapfer: "Desert". Usign. Fotoprint på aludibond. 100 x 150.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/619
Eugenio Rodriguez, m.fl.: "Xilografias Cubanas". Hæfte med 25 træsnit. Delvis sign. Ca. 1950. Hæfte: 28,5x22.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/617
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/616
Harald Engman: Opstilling med blomster. Sign. Harald Engman, 1931. Olie på lærred. 48 x 34.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/614
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2433/613
Michael Kvium: Komposition i "Cirkus Europa". Sign. Kvium. Udstillingskatalog med tegning af kuglepen. Bladstørrelse 27 x 22.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/611
Jens H. Quistgaard: "Odin". Bestik af rustfrit stål. Dansk Design Germany. (28)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2433/610
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen - 65. Akvarel på papir. Lysmål 29 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/608
Poul Henningsen: "PH-4,5/3,5". Bordlampe af forkromet stål, skærme af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 57.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2433/607
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose 98. Collage på papir. Lysmål 89 x 99.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2433/605
Mogens Nielsen: "Dukkevogn". 2004. Signeret og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2433/604
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/602
Ejnar Nielsen: Studie af en sølvskål. Sign. monogram, 23-2-90. Olie på lærred monteret på træ. 18 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2433/601
Klaus Thejll Jakobsen: "En af hundende fra Colbjørnsensgade", 1995. Sign. Olie på lærred. 61 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2433/580
Gerda Wegener: Portræt af Yvonne. Tryksign. Gerda Wegener 1914. Litografisk tryk. Lysmål 40,5x30,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2433/595
Flemming Rodian: "En markedsplads", 1992. Sign. Mixed media på plade. 90 x 150.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/599
Arne Vodder, m.fl.: Skrivebord af palisander, front med fem skuffer. Udført hos Sibast Furniture. H. 75. L. 203. B. 90.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/598
William Anthony: "A happy girl". Sign. Anthony 13. Blyant og pastel på papir. Lysmål 11 x 7.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/596
Svend Saabye: En springende laks. Sign. Svend Saabye. Olie på lærred. 48 x 74.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2433/589
Nils Erik Gjerdevik: To kompositioner. Sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 54 x 76. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2433/593
Arne Jacobsen: ”Syveren”. Otte skalstole betrukket med cognacfarvet skind. Model 3107. Fritz Hansen. (8)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2433/592
Günther Förg: Uden titel. Sign. Förg 94, 43/75. Litografi. Bladstørrelse 56 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2433/590
Anne Margrethe Grosell: Pierre i barnevognen. 1939. Sign. Am Grosell. Olie på lærred. 68 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/584
Keld Moseholm: Uden titel. Sign. KMJ 2-8. Skulptur af patineret bronze. L. 26,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2433/587
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2433/586
Henry Heerup: Danmark Post. Udkast til frimærke. Sign. Heerup. Akvarel på papir. Lysmål 26 x 42.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/578
Illums Bolighus: Daybed med stel af patineret teak, sæde udspændt med brede stofgjorde. H. 27. B. 80. L. 190.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
2433/583
Ginny Page: Græskar. Sign. Ginny Page '90. Farveblyant på papir. Lysmål 15 x 12.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2433/581
Asger Jorn: "Vive la revolution pasioné”, 1968. Usign. Oplag 1000 ekspl. Litografisk plakat. Lysmål 49 x 31. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2433/575
Poul Kjærholm: “PK 33”. Skammel med stel af stål. Hynde betrukket med rødbrunt skind.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK