2433/728
Antoni Tapies: "Paralleller". 1984. Sign. Tapies, 46/75. Litografi i farver. Lysmål 71 x 94.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2433/724
Harald Engman: Parti med marker og huse. Sign. Harald Engman 1933. Olie på lærred. 33 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/727
Robert Storm Petersen: Satirisk avistegning. Sign. R. Storm P. Tusch på papir. Lysmål 25 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2433/725
Maurice Estève: Kompositon. Sign. Estève, 55/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 66 x 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/723
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2433/716
Ursula Reuter Christiansen: To kompositioner. Sign., E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2433/721
Johannes Meyer Andersen: Opstilling med blomster. Sign. J. Meyer Andersen. Olie på lærred. 66 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2433/720
Børge Mogensen: Fritstående tre-pers. sofa betrukket med ben af mahogni. Model 2209. L. 186.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2433/706
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal med kantet dekor. H. inkl. skærmholder 48,6.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2433/719
Nils Kähler: Stort fad af lertøj modelleret i form af en fisk. Dekoreret med grønne, sorte og lyse glasurer. L. 47.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2433/718
Nanna Ditzel: To spadserestokke af hhv. eg og teak med indlægninger af mørkt og lyst træ. L. 88. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2433/693
Nicole Eisenman: "Pig with 13 tits". Sign. på bagsiden Nicole Eisenman 1994. Goauche og akvarel på papir.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2433/712
Corneille: Komposition med figurer. Sign. Corneille 94, 100/200. Litografi. Lysmål 31 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/710
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 45 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2433/713
Corneille: Komposition med figurer. Sign. Corneille 94, 99/100. Litografi. Lysmål 31 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/715
Bjørn Wiinblad: "De fire årstider". Fire kvindefigurer af lertøj, dekoreret med blåglaseret dekor på lysegrå base. H. 33-34,5. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/714
Inge Ellegaard: "Fægter", 1989. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2433/708
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Firsidet fodstykke og stamme med kanneleringer. H. 26/47,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2433/711
Arne Haugen Sørensen: Figur. Sign. Arne Haugen Sørensen 63, 40/50. Litografi. Lysmål 52 x 37.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/705
Carl-Henning Pedersen: “Skabelsen 5. dag - nat”. Sign. Litografi i farver. Lysmål 80 x 57.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/709
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/707
Per Baagøe: "Modellen Anita". Sign. på bagsiden Per Baagøe 1969. Olie på lærred. 54 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/701
Wilhelm Freddie: “Landskabeligt”. Sign. Freddie 77, 216/300. Litografi. Lysmål 60 x 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2433/675
Kay Christensen: "Tapetet i huset der blev revet ned". Sign. Kay C. Olie på lærred. 46 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2433/704
Just Andersen: Skulpturel vase af patineret bronze støbt i form af havmand ridende på en fisk. H. 22,3.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/702
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2433/699
Maurice Estève: "Roussadou", 1974. Sign. Estève, 12/24. Litografi i farver. Lysmål 35 x 25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2433/698
Ansgar Elde: To relieffer. Én sign. Delvist dekoreret og glaseret lertøj monteret på træ. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2433/697
Anne Margrethe Grosell: Gadeparti, København. Sign. Am Grosell. Olie på lærred. 64 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/690
Annelise Kalbak: Uden titel, 1997. Sign. på bagsiden. Olie og bladguld på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/696
Anne Margrethe Grosell: Kunstnerens barndomshjem på Ceresvej 26. Sign. Am Grosell 82. Olie på lærred. 52 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2433/695
Gerhard Henning: Seks kompositioner. Tryksign. Raderinger. Lysmål 10 x 9-15 x 11. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2433/694
Ingvald Holmefjord: Les Étangs, 2011. Sign. IH med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 45x62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/688
Dag Aronson: "Spor af skib", 1994/95. Sign. D.A.; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 180.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/692
Sam Francis: 25th Anniversary The Music Center. Sign. Sam Francis. Litografisk plakat. Bladstørrelse 145 x 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/691
Ib Eisner: "Kastaniesamlere". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/689
Rolf Gjedsted: Uden titel. Sign. Rolf Gjedsted. Olie på papir monteret på plade. 140 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2433/687
Tom Krøjer: "City landskab". Sign. Tom Krøjer 1973. Olie og akryl på lærred. 60x90.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/685
Svend Saabye: Skovvej. Sign. Saabye. Olie på lærred. 97 x 125. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/686
Inge Ellegaard: "Diana møder to andre", 1988. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 200.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/684
Viggo Rørup: Udsigt over en græsk by, 1962. Sign. V. Rørup. Olie på lærred. 50x73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/683
Kjeld Appel: Familiebillede, 2007. Sign. KA. Akryl på lærred. 90 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/682
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2433/681
Poul Henningsen: "PH 2/2". Pendel med fatningshus af bruneret messing og skærme af ravfarvet glas. Diam. 20.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2433/680
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/679
Folmer Bendtsen: Portræt. Sign. Kul på papir. Lysmål 28x23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/678
Preben Wölck: "En fornem herre", 1971. Sign. Wölck med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 116x89.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/677
Hans J. Wegner: "AT 33". Sybord af massiv teak med klapper. Udført hos Andreas Tuck. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2433/676
Michael Kvium: "Man er hvad man tror". Sign. Kvium 90, 99/100. Silketryk i farver. Lysmål 65,5x91,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2433/674
Tal R: Uden titel. Sign. Tal R, 124/125. Litografi i farver. Lysmål 75x53.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2433/664
Kay Christensen: "Om formiddagen i et teater udenfor Berlin", 1965. Sign. Kay C. Olie på lærred. 47 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2433/673
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. Carl-Henning Pedersen 1981, 145/200. Litografi i farver. Lysmål 75×61.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2433/672
Erik Stæhr-Nielsen: Kystparti. Sign. Erik Stæhr-Nielsen. Olie på lærred. 40 x 53.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2433/662
Kehnet Nielsen: "Letters II", 2001. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen 2001. Akryl på lærred. 30 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2433/671
Karin Lanng: Opstilling. Sign. Karin Lanng. Olie på lærred. 60 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/670
Oluf Høst: Bognemark. Sign. O. Høst, 262/310. Litografi i farver. Lysmål 40 x 61.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2433/669
Per Kirkeby: Komposition, 1979. Fra mappen ”3 litografier”. Sign. Per Kirkeby 79, 15/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 66 × 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2433/663
Kehnet Nielsen: "Letters I", 2001. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen 2001. Akryl på lærred. 30 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/668
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/667
Karin Lanng: Opstilling. Sign. Karin Lanng. Olie på lærred. 61 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/666
Karin Olesen: To kompositioner. Begge sign. Mixed media på papir. Bladstørrelse 49 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2433/665
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt