2433/915
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: Sofabord med stel af eg samt plade af teak. H. 57. L. 125. B. 61
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/914
Hans J. Wegner: Arkivskab af eg, front med jalousi, bag hvilke rum og udtræksbakke. H. 75. B. 47. D. 34.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2433/913
Hans Olsen: Gyngestol med stel af teak. Ryg udspændt med sjeneflet. Model 532A. Udført hos Brdr. Juul Kristensen.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/912
Børge Mogensen: "Folkestolen". Et sæt på seks stole af bøg med sæder af flettet papirgarn. Udført for FDB. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2433/911
Dansk møbeldesign: Par overpolstrede lænestole betrukket med brunligt velour, ben af bejdset bøg. 1940-50'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2433/910
Søren Lund: “Karen Blixen”. Par hvilestole samt sofabord af flettet rattan. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2433/909
Poul Hundevad: Serveringsvogn af teak. Model PH23–2. Udført hos Poul Hundevad. H. 59. L. 75. B. 44.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2433/908
Dansk møbeldesign: Et par overpolstrede lænestole med ben af bøg, betrukket med grønligt møbelstof. 1940erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/907
Hans J. Wegner: "GE 671". Tre-personers sofa med stel af eg, ryg med flagline. Getama. L. 185.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2433/906
Hans J. Wegner: "GE 671". Lænestol med stel af eg, ryg med flagline. Getama.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/905
Arne Jacobsen: "Myren". Sæt på fire stabelstole samt cafébord, Fritz Hansen. H. 71. Diam. 90. (5)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2433/904
Jens H. Quistgaard: Fire glasbakker samt fire tændstikæskeholdere af teak indlagt med sølv. Udført hos Dansk designs. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/902
Lyfa design: Par væglamper af messing med koniske skærme af opalglas. L. 24. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/903
Daniel Folkmann Andersen: Par vaser af lertøj. Stemplet monogram, 1086. Michael Andersen & Søn. H. 10. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2433/901
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/900
Ib Eisner: Parti fra Bakken. Sign. Ib Eisner 51. Olie på lærred. 60 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2433/899
Mogens Balle: Uden titel, 1967/69. Sign. MB. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/898
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2433/897
Richard Nissen: Fluestangskasse af massiv oregon pine. Produceret til House of Hardy. H. 9,5. L. 80. B. 14.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/896
Wilhelm Freddie: "Portræt". Sign. Freddie 77, E.A. Litografi i farver. Lysmål 66 x 54. .
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2433/895
Niels Larsen Stevns: Udkast til altertavle. Sign. Niels Larsen Stevns, no.5. Akvarel på papir. Lysmål 48 x 59,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/893
Svend Åge Madsen: "Færøbillede". Sign. Sam. Olie på lærred. 30 x 30.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2433/892
Ole Aakjær: Uden titel. Sign. O. Aakjær 14. Akvarel på papir. Lysmål 29 x 20.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2433/891
Hans Voigt Steffensen: Uden titel. Sign. H.V.S. Akvarel på papir. Bladstørrelse 18 x 14,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2433/890
Frank Hammershøj: Uden titel, 1997. Sign. FH, 1/1. Mixed media på papir. Bladstørrelse 30,5 x 29,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/889
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/888
Hans J. Wegner, Finn Juhl, Axel Salto, o.a.: Nyt Tidsskriftet for Kunstindustri/Dansk Kunsthåndværk, Samleren. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2433/887
Richard Mortensen: "Historie naturelle du hibou". Sign. Mortensen 1962, 29/100. Serigrafi i farver. Lysmål 63 x 55.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2433/886
Nils Kähler: Vase af chamotte, delvist dekoreret med turkis glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 26. Diam. 25.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/885
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med grållig glasur med motiv i let relief. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 23,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/884
Lise Blaabjerg: "Bjerget set fra Fundacion Valparaiso. Spanien". 2007. Sign. Olie på lærred. 59 x 104.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2433/881
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/880
Ubekendt maler, 20. årh.: Portræt af Margit Brandt. Sign. Aligia Kruk, 1995. Olie på lærred. 58 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/882
Ernst Syberg: Landskab. Sign. Ernst Syberg 1954. Olie på lærred. 63 x 87.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2433/879
Troels Carlsen: Uden titel. Sign. Troels Carlsen 2021. Akvarel på papir. Bladstørrelse 55 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2433/878
Maurice Burke: Seks stole af hvid plast på drejesokkel af hvidlakeret stål. Udført hos Arkana. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2433/869
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med orangespættet glasur. Sign. HAK. H. 16. Diam. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2433/877
Illum Wikkelsø: "Plexus". Et par lænestole samt sofabord af eg, løse hynder med stribet lyst uld. Udført hos C.F.C. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/876
Søren Kent: Uden titel. Sign. Søren Kent 00. Olie på masonit. 120 x 60.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2433/875
Michael Harris: To vaser af klart glas ilagt med dekoraton af polykromt glas. Usign. H. 20 og 22. B. 10 og 23. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/872
Skulptur af gips i form af siddende, nøgen kvinde. Usign. 20. årh. H. 33,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/874
Erik Rahr, Per Linnemann-Schmidt, Eva Stæhr-Nielsen: Tre dele stentøj. Sign. Saxbo og Palshus. H. 4,5-19. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2433/873
Rolf Weber, Maria Philippi, m.fl.: Fire dele stentøj, dekoreret med brune glasurer. Sign. H. 4,5-6,5. Diam. 9,5-22. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/840
Kähler: Krukke af lertøj modelleret med skulpturelle håndtag. Dekoreret med grøngul glasur. H. 29,3.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2433/866
Jens H. Quistgaard: Et par cigarhumidorer af palisander. Udført hos Dansk Designs Denmark, IHQ. H. 15. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2433/871
Hans Jørgen Nicolaisen: Organisk form. Sign. monogram. Lertøj. H. 30,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2433/870
Annelise & Per Linnemann-Schmidt: To bordlamper af chamotte. Sign. Palshus. H. eksl. fatning 40 og 45. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/868
P. Hertz, m.fl: Et fad samt dækketallerken af sølv. 20. årh. Diam. 28-36 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2433/867
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: Sammenklappelig hvilestol af eg. Betrukket med rosa stof.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/861
Børge Mogensen: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med patineret naturskind. L. 220.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2433/865
Børge Mogensen: Fritstående tre-personers sofa med ben af mahogni, betrukket i sider, ryg og løse hynder med sort skind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2433/863
Frode Holm: Vægmonteret entrémøbel og spejl af mahogni. Udgået hos Illums Bolighus. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2433/862
Ray Eames, Charles Eames: "Aluminium Group". Lænestol af aluminium. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2433/858
Dansk snedkermester: Skrivebord af elm. Front med to skuffer.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/860
Arne Jacobsen: Skammel til “Ægget” med profileret stamme og firpasfod af aluminium. Sæde betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2433/856
Karl Gustav Hansen: "Charlotte". Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. (54)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2433/855
Niels O. Møller: Et par armstole af riopalisander. Sæder betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2433/851
Charles Eames, Ray Eames: “Soft Pad”. Kontorstol med stel af aluminium. Sæde og ryg betrukket med patineret, brunt skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/854
Arne Jacobsen: Bord med stel af stål. Top af riopalisander med to klapper. Model 3601.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/849
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/853
Charles Eames: "Soft Pad Chair". Kontorstol med stel af aluminium. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK