2433/789
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/787
Paul Gadegaard: To karikerede portrætter. Sign. Gadegaard hhv. 17-V-56 og 18-V-56. Bly på papir. 62 x 44. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2433/786
Lars Dan: Uden titel, 1989-91. Sign. Lars Dan med datering på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2433/784
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/773
Anker Nørregaard: Kvinde med spejl. Sign. monogram, 1943. Uglaseret lertøj. H. 51,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/783
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/782
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2433/781
Pia Andersen: Uden titel. Sign. Pia Andersen 89. Mixed media på papir. Bladstørrelse 100 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/779
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj, udvendigt med turkis glasur og uglaseret geometrisk dekor. H. 17,2. Diam. 24,5-25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2433/768
Kähler: Rund vase af lertøj med indridsninger i relief. Dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, Danmark. H. 36. Diam. 29.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2433/778
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2433/777
Kai Nielsen: "Eventyrskrin". Lågkrukke af lertøj dekoreret med turkisgrøn og sort dobbeltglasur. Udført hos Kähler. H. 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/776
Poul Henningsen: "PH-80". Standerlampe med stamme af forkromet metal, base af sort plast. Skærme af akryl.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2433/775
Børge Mogensen: Bordbænk med stel af eg, top med sjeneflet. H. 34,5. L. 69. B. 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2433/774
Mogens Koch: Højdejustérbart foldebord af bøg med top af pæretræ, sammenklappeligt stel samt skindstrop.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2433/772
Knud Andersen, Kgl. P.: Vase af stentøj med lysegrå krakeléglasur. Base og låg af delvis oppoleret bronze.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/769
Svend Hammershøi: Høj vase af lertøj modelleret med femkantet hals, stiliseret reliefdekor samt vertikale indridsninger. H. 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2433/771
Saxbo: Rund vase af stentøj dekoreret med birkebark glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, 79. H. 15,5. Diam. ca. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2433/770
Jacob Bang: Maske af delvis blå- og rosaglaseret stentøj. Sign. Jacob Bang, og stemplet Jacob Bang Danmark. H. 18. B. 15. D. 13,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/761
Kähler: Bordlampe af lertøj dekoreret med blåtstribet mønster på transparent bund. H. ekskl. fatning 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2433/767
Karl Hansen Reistrup: Kande og krukke af lertøj modelleret med hhv. ørn og viber. H. hhv. 12,3 og 17,3. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2433/766
Hans J. Wegner: "AP 16". Et par lænestole med stel af eg. Løs sædehynde samt ryg betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2433/741
Yoshio Nakajima: "Take a walk", 2010. Yoshio. Mixed media på papir opklæbet på plade. 113 x 79. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2433/749
Harald Engman: Parti fra Nyhavn med kig mod Kongens Nytorv. Usign. Olie på lærred. 32 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2433/765
Karl Larsen: Motiver fra Christiansø. Fem kompositioner; heraf tre sign. Blyant, akvarel, oliekridt og gouache på papir. 30 x 44,5 - 45 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2433/764
Nils Thorsson: Rund vase af stentøj dekoreret med fiskemotiver glaseret i turkis, mørkeblåt og sort. H. 17,5. Diam. 15,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/763
Leon Galleto: Lille frø af stentøj dekoreret med turkisgrøn glasur med gråbrune elementer. L. 6,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2433/762
Olaf Stæhr-Nielsen: Vægrelief af stentøj modelleret i form af rådyr omgivet af egeløv. Dekoreret med gråbrun og blå glasur. H. 25.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/760
Saxbo: Rund vase af stentøj dekoreret med koboltblå glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1937-1949. H. 18,5. Diam. 18.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2433/736
Henning Koppel: Cirkulær skål af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. H. 4,8. Diam. 16.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/759
Knud Nielsen: Uden titel. Sign. Knud N. Akryl på pap monteret på plade. 47 x 47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/758
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bøg, betrukket med gråblå møbelstof. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2433/752
Poul Henningsen: "PH-4/2,75". Bordlampe med stel af bruneret messing. Senere 4/3 skærmsæt af flerlags opalglas.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/756
Dansk møbeldesign: Par armstole med stel af eg, betrukket med rødternet møbelstof. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/755
Vilhelm Lauritzen: “Radiohuspendel”. Pendel af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 38. Diam. 32.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2433/746
Bode Willumsen: Oval vase samt skål af stentøj. Dekoreret med hhv. okseblodsglasur og Solfatara glasur. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2433/754
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2433/753
Frits Henningsen: Fritstående tre. personers sofa. med stel af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med sort hestehår.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2433/751
Poul Pava: Ni kompositioner. Sign. Poul Pava. Olie, tusch og bly på papir. Lysmål hver 18 x 13. (9)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2433/750
Poul Henningsen: "PH-3,5/3". Pendel med bajonetformet fatningshus af bruneret metal. Skærme af hvid/gul lakeret metal.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2433/748
Poul Pava: To kompositioner. Sign. Poul Pava. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse hver 90 x 65. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/747
Ubekendt kunstner: Uden titel. Utydelig sign. Granit på base. H. inkl. base 19. B. 22. D. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2433/742
Hans Hansen: "Arvesølv 11". Bestik af sølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 5258 g. (127)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2433/745
Kgl. P.: Bordlampe af stentøj modelleret med mønster i relief samt frø. Dekoreret med celadonglasur. H. 14/35.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/744
La Permanente Mobili: Reolsystem af bøg og sko af messing. Justerbar hylder samt skabe og kommode.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2433/738
Dansk møbeldesign: Et par dækstole med stel af stål og lameller af patineret teak. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2433/743
Evgenij Klenø: Siddende kvindelig model. Sign. Klenø, 65. Olie på lærred. 108 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/740
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/734
Sven Dalsgaard: ”DU SKAL TRO DU ER MERE END OS”. Utydeligt sign. Flise af glaseret keramik. 15 x 13,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2433/739
Knud Nielsen: "Vandring i gul mark", 2003. Sign. Knud N. Akryl på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2433/737
Karl Gustav Hansen: "Charlotte". Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 4274 g. (147)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
2433/732
Arne Vodder: To pers. sofa af bejdset bøg. Betrukket med grøn/gulligt uld. L. 142.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/722
Jais Nielsen: Bonbonniere af lertøj, låg modelleret med figur. Dekoreret med polykrome motiver. H. inkl. låg 17.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2433/731
Ulrik Hoff: Uden titel. Sign. Ulrik Hoff 2000. Olie på lærred. 90 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2433/730
Holger Dall: Figurer. Sign. Holger Dall. Olie på lærred. 60 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2433/726
Anders Gudmundsen-Holmgreen: Solbadende par. Sign. A. Gudmundsen-Holmgreen. Olie på lærred. 65 x 75.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2433/729
Leif Lage: To kompositioner. Én sign. Lage 85. Akvarel på papir. Lysmål 20 x 14. Bladstørrelse 40 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/728
Antoni Tapies: "Paralleller". 1984. Sign. Tapies, 46/75. Litografi i farver. Lysmål 71 x 94.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2433/724
Harald Engman: Parti med marker og huse. Sign. Harald Engman 1933. Olie på lærred. 33 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/727
Robert Storm Petersen: Satirisk avistegning. Sign. R. Storm P. Tusch på papir. Lysmål 25 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2433/725
Maurice Estève: Kompositon. Sign. Estève, 55/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 66 x 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/723
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK