2433/872
Skulptur af gips i form af siddende, nøgen kvinde. Usign. 20. årh. H. 33,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/871
Hans Jørgen Nicolaisen: Organisk form. Sign. monogram. Lertøj. H. 30,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2433/747
Ubekendt kunstner: Uden titel. Utydelig sign. Granit på base. H. inkl. base 19. B. 22. D. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2433/735
Anne Margrethe Grosell: Seks relieffer med figurer. Delvis sign. Am Grosell. Glaseret keramik. 10 x 11-14 x 14. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/698
Ansgar Elde: To relieffer. Én sign. Delvist dekoreret og glaseret lertøj monteret på træ. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2433/638
Helge Holmskov: Pige i blæsevejr. Usigneret. Brændt rødler. Monteret på plade af fyrretræ. H. 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/635
Helge Holmskov: Kvindetorso. Usigneret. Brændt ler. H. 70.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/617
Poul Pava: Uden titel. Sign. Poul Pava. Bemalet stol. H. 57.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/562
Niels Helledie: Kristus. Usign. Matglaseret stentøj. H. 12.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2433/547
Michael Geertsen: Objekt. Sign. monogram 14. Rød, sølv og gråglaseret keramik. H. 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/545
Anne Margrethe Grosell: To relieffer med fugle motiver. Sign. Am Grosell. Glaseret keramik. Diam. hver 22. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/542
Anne Margrethe Grosell: Andefugl. Sign. Am Grosell. Glaseret keramik. H. 15. L. 33.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/526
Svend Wiig Hansen: Stående figur. Usign. Patineret bronze. H. 35.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK