2433/702
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2433/697
Anne Margrethe Grosell: Gadeparti, København. Sign. Am Grosell. Olie på lærred. 64 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/690
Annelise Kalbak: Uden titel, 1997. Sign. på bagsiden. Olie og bladguld på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/696
Anne Margrethe Grosell: Kunstnerens barndomshjem på Ceresvej 26. Sign. Am Grosell 82. Olie på lærred. 52 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2433/694
Ingvald Holmefjord: Les Étangs, 2011. Sign. IH med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 45x62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/688
Dag Aronson: "Spor af skib", 1994/95. Sign. D.A.; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 180.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/691
Ib Eisner: "Kastaniesamlere". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/689
Rolf Gjedsted: Uden titel. Sign. Rolf Gjedsted. Olie på papir monteret på plade. 140 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2433/687
Tom Krøjer: "City landskab". Sign. Tom Krøjer 1973. Olie og akryl på lærred. 60x90.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/685
Svend Saabye: Skovvej. Sign. Saabye. Olie på lærred. 97 x 125. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/686
Inge Ellegaard: "Diana møder to andre", 1988. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 200.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/684
Viggo Rørup: Udsigt over en græsk by, 1962. Sign. V. Rørup. Olie på lærred. 50x73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/683
Kjeld Appel: Familiebillede, 2007. Sign. KA. Akryl på lærred. 90 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/682
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2433/679
Folmer Bendtsen: Portræt. Sign. Kul på papir. Lysmål 28x23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/678
Preben Wölck: "En fornem herre", 1971. Sign. Wölck med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 116x89.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/664
Kay Christensen: "Om formiddagen i et teater udenfor Berlin", 1965. Sign. Kay C. Olie på lærred. 47 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2433/672
Erik Stæhr-Nielsen: Kystparti. Sign. Erik Stæhr-Nielsen. Olie på lærred. 40 x 53.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2433/662
Kehnet Nielsen: "Letters II", 2001. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen 2001. Akryl på lærred. 30 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2433/671
Karin Lanng: Opstilling. Sign. Karin Lanng. Olie på lærred. 60 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/663
Kehnet Nielsen: "Letters I", 2001. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen 2001. Akryl på lærred. 30 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/668
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/667
Karin Lanng: Opstilling. Sign. Karin Lanng. Olie på lærred. 61 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/666
Karin Olesen: To kompositioner. Begge sign. Mixed media på papir. Bladstørrelse 49 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2433/665
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/658
Kristian von Hornsleth: "Pioneer work". Sign. Hornsleth 1999 #1. Unika. Tusch på fotokopi. Bladstørrelse 30 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2433/661
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/660
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/643
Peter Rössell: Uden titel, 2001. Sign. Rössell på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2433/657
Poul Oscar Hansen: "Østerskov". Sign. POH 82. Collage i farvet papir. Lysmål 65 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/649
Finn Pedersen: Komposition. Sign. Finn Pedersen. Olie på papir monteret på plade. 59 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/646
Jens Peter Helge Hansen: Uden titel. Sign. JPHH 19. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/644
Ole Aakjær: Uden titel. Sign. O. Aakjær 19. Akvarel på papir. Lysmål 29 x 20.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2433/640
Poul Winther: "Opstilling", 1991. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/637
Evgenij Klenø: Opstilling. Sign. Klenø. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2433/634
Peter Brandes: To kompositioner. Begge sign. Peter Brandes 72. Akvarel på papir. Lysmål 38 x 52. (2).
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/628
Elna Fonnesbech-Sandberg: "Jabberdigahr og Solen", 1959. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 75.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/631
Knud Kyhn: Rovfugl med bytte. Sign. monogram. 22. Akvarel på papir. Lysmål 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/625
Svend Johansen: "Damen fra natcafeen”, Det ny Scala. Sign. monogram. Akvarel på papir. Lysmål 45 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/622
Johannes Carstensen: Opstilling, 1984. Sign. Johs C. Olie på plade. 59 x 37.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/616
Harald Engman: Opstilling med blomster. Sign. Harald Engman, 1931. Olie på lærred. 48 x 34.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/610
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen - 65. Akvarel på papir. Lysmål 29 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/607
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose 98. Collage på papir. Lysmål 89 x 99.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2433/605
Mogens Nielsen: "Dukkevogn". 2004. Signeret og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2433/604
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/602
Ejnar Nielsen: Studie af en sølvskål. Sign. monogram, 23-2-90. Olie på lærred monteret på træ. 18 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2433/601
Klaus Thejll Jakobsen: "En af hundende fra Colbjørnsensgade", 1995. Sign. Olie på lærred. 61 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2433/595
Flemming Rodian: "En markedsplads", 1992. Sign. Mixed media på plade. 90 x 150.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/598
William Anthony: "A happy girl". Sign. Anthony 13. Blyant og pastel på papir. Lysmål 11 x 7.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/596
Svend Saabye: En springende laks. Sign. Svend Saabye. Olie på lærred. 48 x 74.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2433/590
Anne Margrethe Grosell: Pierre i barnevognen. 1939. Sign. Am Grosell. Olie på lærred. 68 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/587
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2433/586
Henry Heerup: Danmark Post. Udkast til frimærke. Sign. Heerup. Akvarel på papir. Lysmål 26 x 42.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/583
Ginny Page: Græskar. Sign. Ginny Page '90. Farveblyant på papir. Lysmål 15 x 12.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2433/563
Emilie Demant Hatt: Skovparti med bjørneklør. Usigneret. Olie på lærred. 97 x 116.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2433/572
Svend Johansen: Opstilling med frugter og flaske på et bord. Sign. S. J. - 24. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/571
Bjørn T. Hansen: "Bautasten". Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2433/559
Peter Brandes: "Notre Dame de Fleurs #60", 1991. Sign. P. Brandes 01; med sign., titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 38.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2433/566
Anna Maria Mehrn: Hest. Sign. A.M.M. Olie på lærred. 32 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/556
Jens Birkemose: Uden titel, 1996. Sign. B; med titel og datering på bagsiden. Olie og mixed media applikationer. 100 x 81.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2433/560
Emilie Demant Hatt: Fjeldparti med får. Sign. monogram. Olie på lærred. 84 x 92.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2433/553
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Tåge". Sign. SHM. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK