2433/900
Ib Eisner: Parti fra Bakken. Sign. Ib Eisner 51. Olie på lærred. 60 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2433/899
Mogens Balle: Uden titel, 1967/69. Sign. MB. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/895
Niels Larsen Stevns: Udkast til altertavle. Sign. Niels Larsen Stevns, no.5. Akvarel på papir. Lysmål 48 x 59,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/893
Svend Åge Madsen: "Færøbillede". Sign. Sam. Olie på lærred. 30 x 30.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2433/892
Ole Aakjær: Uden titel. Sign. O. Aakjær 14. Akvarel på papir. Lysmål 29 x 20.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2433/891
Hans Voigt Steffensen: Uden titel. Sign. H.V.S. Akvarel på papir. Bladstørrelse 18 x 14,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2433/890
Frank Hammershøj: Uden titel, 1997. Sign. FH, 1/1. Mixed media på papir. Bladstørrelse 30,5 x 29,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/889
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/884
Lise Blaabjerg: "Bjerget set fra Fundacion Valparaiso. Spanien". 2007. Sign. Olie på lærred. 59 x 104.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2433/881
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/880
Ubekendt maler, 20. årh.: Portræt af Margit Brandt. Sign. Aligia Kruk, 1995. Olie på lærred. 58 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/882
Ernst Syberg: Landskab. Sign. Ernst Syberg 1954. Olie på lærred. 63 x 87.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2433/879
Troels Carlsen: Uden titel. Sign. Troels Carlsen 2021. Akvarel på papir. Bladstørrelse 55 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2433/876
Søren Kent: Uden titel. Sign. Søren Kent 00. Olie på masonit. 120 x 60.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2433/852
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2433/828
Ruth Falk: Uden titel, 1998. Sign. Ruth Falk. Olie på lærred monteret på plade. 24 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/827
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på papir monteret på plade. 27 x 37,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/825
Johannes Hofmeister: Kystlandskab med hus og person. Sign. JH. Olie på masonit. 35 x 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/824
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE 66. Olie på masonit. 24 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2433/823
Ruth Falk: Uden titel. Sign. Ruth Falk. Olie på lærred. 90 x 115.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2433/822
Ane Brügger: "Pigesind". Sign. A. Brügger. Olie på lærred. 99 x 124.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2433/820
Freddy Eriksen: Landskab. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 80 x 160.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2433/819
Knud Kyhn: Parti med troldænder og svaner. Sign. monogram, 1943. Olie på lærred. 65 x 74.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/818
Leo Estvad: "Katedralen". Sign. Estvad. Olie på lærred. 120 x 94.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2433/778
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2433/751
Poul Pava: Ni kompositioner. Sign. Poul Pava. Olie, tusch og bly på papir. Lysmål hver 18 x 13. (9)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2433/748
Poul Pava: To kompositioner. Sign. Poul Pava. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse hver 90 x 65. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/743
Evgenij Klenø: Siddende kvindelig model. Sign. Klenø, 65. Olie på lærred. 108 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/730
Holger Dall: Figurer. Sign. Holger Dall. Olie på lærred. 60 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2433/710
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 45 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2433/707
Per Baagøe: "Modellen Anita". Sign. på bagsiden Per Baagøe 1969. Olie på lærred. 54 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/702
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Robert Jacobsen. Gouache på papir. Bladstørrelse 50 x 64.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2433/697
Anne Margrethe Grosell: Gadeparti, København. Sign. Am Grosell. Olie på lærred. 64 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/696
Anne Margrethe Grosell: Kunstnerens barndomshjem på Ceresvej 26. Sign. Am Grosell 82. Olie på lærred. 52 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2433/683
Kjeld Appel: Familiebillede, 2007. Sign. KA. Akryl på lærred. 90 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/672
Erik Stæhr-Nielsen: Kystparti. Sign. Erik Stæhr-Nielsen. Olie på lærred. 40 x 53.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2433/671
Karin Lanng: Opstilling. Sign. Karin Lanng. Olie på lærred. 60 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/668
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/667
Karin Lanng: Opstilling. Sign. Karin Lanng. Olie på lærred. 61 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/665
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/661
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/644
Ole Aakjær: Uden titel. Sign. O. Aakjær 19. Akvarel på papir. Lysmål 29 x 20.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2433/605
Mogens Nielsen: "Dukkevogn". 2004. Signeret og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2433/602
Ejnar Nielsen: Studie af en sølvskål. Sign. monogram, 23-2-90. Olie på lærred monteret på træ. 18 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2433/596
Svend Saabye: En springende laks. Sign. Svend Saabye. Olie på lærred. 48 x 74.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2433/590
Anne Margrethe Grosell: Pierre i barnevognen. 1939. Sign. Am Grosell. Olie på lærred. 68 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/587
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2433/563
Emilie Demant Hatt: Skovparti med bjørneklør. Usigneret. Olie på lærred. 97 x 116.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2433/572
Svend Johansen: Opstilling med frugter og flaske på et bord. Sign. S. J. - 24. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/566
Anna Maria Mehrn: Hest. Sign. A.M.M. Olie på lærred. 32 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/560
Emilie Demant Hatt: Fjeldparti med får. Sign. monogram. Olie på lærred. 84 x 92.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2433/557
Zacharias Heinesen: "Tindhólmur". Sign. Zacharias Heinesen, 94. Olie på lærred. 55 x 74.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2433/548
Poul Pava: Portræt. Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 80 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/539
Magda Høgh: "Refleksioner". Sign. monogram. Akryl på lærred. 100 x 140.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/530
Alma Dysted: "Opstilling med kringler". Usign. Olie på lærred. 50 x 39.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2433/527
Ejnar R. Kragh: Badende drenge. Sign. Ejnar R. Kragh. Olie på lærred. 66 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/521
Richard Mortensen: Uden titel. 1991. Sign. Mortensen 25-11-91. Collage monteret på papir. Bladstørrelse 56 x 76.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/512
Ole Aakjær: Portræt af Karen Blixen. Sign. O. Aakjær 19. Akvarel på papir. Lysmål 49 x 39.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2433/509
Aksel Jørgensen: Parti fra Skagen strand. Usign. Betegnet på bagsiden Aksel Jørgensen. Olie på lærred. 26 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2433/506
Mark Francis: "Alpha", 2004. Sign. med titel og datering på bagsiden. Mixed media. 70 x 53,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2433/500
Alan Uglow: "Mensajeros", 1999. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på fiberplade. 60,3 x 69,8.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt