2433/896
Wilhelm Freddie: "Portræt". Sign. Freddie 77, E.A. Litografi i farver. Lysmål 66 x 54. .
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2433/887
Richard Mortensen: "Historie naturelle du hibou". Sign. Mortensen 1962, 29/100. Serigrafi i farver. Lysmål 63 x 55.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2433/848
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 85, 11/90. Litografi. Bladstørrelse 76 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2433/847
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 49/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2433/821
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 85, 119/200. Litografi i farver. Lysmål 74 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2433/817
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. Per Kirkeby 80, 7/300. Litografi i farver. Lysmål 50 × 65.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2433/815
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. Carl-Henning Pedersen Paris 1985. Litografi i farver. Lysmål 70 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2433/809
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. Carl-Henning Pedersen 1984, 87/100. Litografi i farver. Lysmål 54 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2433/808
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/799
Ingálvur av Reyni: Uden titel. Sign. I. Av Reyni - 96, 91/200. Litografi i farver. Lysmål 44 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2433/793
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2433/797
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2433/728
Antoni Tapies: "Paralleller". 1984. Sign. Tapies, 46/75. Litografi i farver. Lysmål 71 x 94.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2433/725
Maurice Estève: Kompositon. Sign. Estève, 55/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 66 x 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/716
Ursula Reuter Christiansen: To kompositioner. Sign., E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2433/712
Corneille: Komposition med figurer. Sign. Corneille 94, 100/200. Litografi. Lysmål 31 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/713
Corneille: Komposition med figurer. Sign. Corneille 94, 99/100. Litografi. Lysmål 31 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/711
Arne Haugen Sørensen: Figur. Sign. Arne Haugen Sørensen 63, 40/50. Litografi. Lysmål 52 x 37.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/705
Carl-Henning Pedersen: “Skabelsen 5. dag - nat”. Sign. Litografi i farver. Lysmål 80 x 57.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/709
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/701
Wilhelm Freddie: “Landskabeligt”. Sign. Freddie 77, 216/300. Litografi. Lysmål 60 x 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2433/699
Maurice Estève: "Roussadou", 1974. Sign. Estève, 12/24. Litografi i farver. Lysmål 35 x 25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2433/695
Gerhard Henning: Seks kompositioner. Tryksign. Raderinger. Lysmål 10 x 9-15 x 11. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2433/692
Sam Francis: 25th Anniversary The Music Center. Sign. Sam Francis. Litografisk plakat. Bladstørrelse 145 x 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/680
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/676
Michael Kvium: "Man er hvad man tror". Sign. Kvium 90, 99/100. Silketryk i farver. Lysmål 65,5x91,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2433/674
Tal R: Uden titel. Sign. Tal R, 124/125. Litografi i farver. Lysmål 75x53.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2433/673
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. Carl-Henning Pedersen 1981, 145/200. Litografi i farver. Lysmål 75×61.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2433/670
Oluf Høst: Bognemark. Sign. O. Høst, 262/310. Litografi i farver. Lysmål 40 x 61.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2433/669
Per Kirkeby: Komposition, 1979. Fra mappen ”3 litografier”. Sign. Per Kirkeby 79, 15/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 66 × 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2433/659
Mogens Balle: "Mellem årstidene 1", 1974. Sign. Balle, 92/100. Litografi i farver. Lysmål 42 x 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2433/656
Per Kirkeby: Komposition fra “Det Genskabte Køkken”. Sign. Per Kirkeby 80, 107/120. Litografi i farver. Lysmål 58 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/655
Lawrence Weiner: “Shot to hell ...”. Sign. LW 91, 494/500. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 × 60
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2433/652
Eske Kath: Uden titel. Sign. monogram 02, 9/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2433/651
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2433/647
Marc Chagall: "La Laitière et le Pot au lait". Sign. med bly Marc Chagall, 75. Radering. Lysmål 41 x 32,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/619
Eugenio Rodriguez, m.fl.: "Xilografias Cubanas". Hæfte med 25 træsnit. Delvis sign. Ca. 1950. Hæfte: 28,5x22.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/614
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2433/613
Michael Kvium: Komposition i "Cirkus Europa". Sign. Kvium. Udstillingskatalog med tegning af kuglepen. Bladstørrelse 27 x 22.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/580
Gerda Wegener: Portræt af Yvonne. Tryksign. Gerda Wegener 1914. Litografisk tryk. Lysmål 40,5x30,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2433/589
Nils Erik Gjerdevik: To kompositioner. Sign. Litografi i farve. Bladstørrelse 54 x 76. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2433/592
Günther Förg: Uden titel. Sign. Förg 94, 43/75. Litografi. Bladstørrelse 56 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2433/581
Asger Jorn: "Vive la revolution pasioné”, 1968. Usign. Oplag 1000 ekspl. Litografisk plakat. Lysmål 49 x 31. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2433/577
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/568
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen, 57/250. Litografi i farver. Lysmål 56 x 74.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2433/574
Albert Mertz: Blå-rød komposition. Sign. A.m 75, 181/608. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 69. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/565
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes, 67/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 120 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2433/524
Carl-Henning Pedersen: “Skabelsens 5. dag, aften.” Sign. Lysmål 80 x 58.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/517
Joan Miró: "Série I, rouge sur bleu". Sign. Miró, 27/30. Litografi i farver. Lysmål 65 x 100.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK