2433/840
Kähler: Krukke af lertøj modelleret med skulpturelle håndtag. Dekoreret med grøngul glasur. H. 29,3.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2433/839
Just Andersen: Kugleformet vase af patineret bronze, foroven med svungen dekoration, på cirkulært fodstykke.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2433/838
Jais Nielsen: “Tempelvasen”. Firsidet lågkrukke af stentøj. Dekoreret med okseblodsglasur. H. 23,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/842
Dansk formgiver: Bænk / sidebord af massiv patineret eg. Udført ca. 1950'erne.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/835
Edith Sonne, Gerd Bøgelund, Nils Thorsson, Hugo Grün: To vaser, en skål og en marmeladekrukke. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2433/837
Knud Andersen: Låg med base, samt en lampebase af patineret og delvis oppoleret bronze. Kgl. P. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2433/807
Wilhelm Kåge: "Argenta". Vase med smaragdgrøn glasur samt motiver af sølv.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2433/788
René Lalique: "Gobelet Six Figurines", "Honfleur". To vaser af grålilla glas. Støbt med hhv. figurer og bladværk. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/780
Arne Bang: En vase samt en flødekande af stentøj. Dekoreret med hhv. grønsort og blågrøn glasur. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/791
Gunnar Nylund, m.fl.: Tre vaser af stentøj. Udført hos Rörstrand, samt engelsk producent. H. 13,8-23. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/779
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj, udvendigt med turkis glasur og uglaseret geometrisk dekor. H. 17,2. Diam. 24,5-25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2433/768
Kähler: Rund vase af lertøj med indridsninger i relief. Dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, Danmark. H. 36. Diam. 29.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2433/777
Kai Nielsen: "Eventyrskrin". Lågkrukke af lertøj dekoreret med turkisgrøn og sort dobbeltglasur. Udført hos Kähler. H. 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/772
Knud Andersen, Kgl. P.: Vase af stentøj med lysegrå krakeléglasur. Base og låg af delvis oppoleret bronze.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/769
Svend Hammershøi: Høj vase af lertøj modelleret med femkantet hals, stiliseret reliefdekor samt vertikale indridsninger. H. 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2433/771
Saxbo: Rund vase af stentøj dekoreret med birkebark glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, 79. H. 15,5. Diam. ca. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2433/770
Jacob Bang: Maske af delvis blå- og rosaglaseret stentøj. Sign. Jacob Bang, og stemplet Jacob Bang Danmark. H. 18. B. 15. D. 13,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/761
Kähler: Bordlampe af lertøj dekoreret med blåtstribet mønster på transparent bund. H. ekskl. fatning 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2433/767
Karl Hansen Reistrup: Kande og krukke af lertøj modelleret med hhv. ørn og viber. H. hhv. 12,3 og 17,3. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2433/764
Nils Thorsson: Rund vase af stentøj dekoreret med fiskemotiver glaseret i turkis, mørkeblåt og sort. H. 17,5. Diam. 15,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/763
Leon Galleto: Lille frø af stentøj dekoreret med turkisgrøn glasur med gråbrune elementer. L. 6,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2433/762
Olaf Stæhr-Nielsen: Vægrelief af stentøj modelleret i form af rådyr omgivet af egeløv. Dekoreret med gråbrun og blå glasur. H. 25.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/760
Saxbo: Rund vase af stentøj dekoreret med koboltblå glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1937-1949. H. 18,5. Diam. 18.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2433/746
Bode Willumsen: Oval vase samt skål af stentøj. Dekoreret med hhv. okseblodsglasur og Solfatara glasur. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2433/745
Kgl. P.: Bordlampe af stentøj modelleret med mønster i relief samt frø. Dekoreret med celadonglasur. H. 14/35.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/722
Jais Nielsen: Bonbonniere af lertøj, låg modelleret med figur. Dekoreret med polykrome motiver. H. inkl. låg 17.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2433/706
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal med kantet dekor. H. inkl. skærmholder 48,6.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2433/719
Nils Kähler: Stort fad af lertøj modelleret i form af en fisk. Dekoreret med grønne, sorte og lyse glasurer. L. 47.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2433/718
Nanna Ditzel: To spadserestokke af hhv. eg og teak med indlægninger af mørkt og lyst træ. L. 88. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2433/715
Bjørn Wiinblad: "De fire årstider". Fire kvindefigurer af lertøj, dekoreret med blåglaseret dekor på lysegrå base. H. 33-34,5. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/708
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Firsidet fodstykke og stamme med kanneleringer. H. 26/47,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2433/704
Just Andersen: Skulpturel vase af patineret bronze støbt i form af havmand ridende på en fisk. H. 22,3.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/653
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2433/654
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: To skrin af riopalisander, hvoraf en cirkulær. Låg dekoreret med polykrom emalje. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2433/534
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/525
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/519
Knud Kyhn: Figur af stentøj modelleret som faun. Dekoreret med Sung glasur. H. 33,5.
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2433/504
Jørgen Mogensen: Fem fade af stentøj modelleret med fuglemotiver i relief. Dekoreret med Sung glasur. (5) E5
Vurdering :
1.200 DKK Ikke solgt