-
2433/248
Samling på 26 s/h prospektfotografier fra Paris, Nice og Monaco. 'Photographies N. Masson ... '. (26). D2
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
300 DKK -
2433/233
To kinesiske vaser af porcelæn, cylinderformede, dekorerede i emaljefarver. Sen Qing. Monterede til lamper. H. ekskl. montering 28 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2433/232
En samling krudthorn. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2433/231
Samling japansk satsuma fajance, dekoreret i farver og guld. Sen Meiji-tidlig Taisho, 20. årh. H. 22 cm. Diam. 25,5-29 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2433/224
En større samling fæster og dele til blankvåben. (ca. 45)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2433/230
Skål af sølv, fane drevet med vinløv og klaser. Aug. Ehlers, Københavns bymærke 1947. Vægt 246 g. Diam. 21 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2433/229
Tallerken af sølv, fane drevet med vinløv og druer. Aug. Ehlers, Københavns bymærke 1947. Vægt 348 g. Diam. 25 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2433/228
Balkankriger til hest. Zink. 19. årh.s anden halvdel. H. 33 cm B. 32 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2433/227
Skrivesæt af sølv, prydet med figur af Tubalkain. Mester A.E. Eddelien, København 1898. Vægt 2085 g.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2433/226
Dansk folfolkssabel M/1854 (Gravkors) i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/225
Fem indonesiske kriiss fra Java i deres skeder. (5).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2433/222
God dansk ingeniørkarabin M/1853 med norsk bajonet M/1846. (1)
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2433/221
Tre danske sabler og en fransk bajonet. (4)
Vurdering :
7.000 DKK Ikke solgt
-
2433/220
To danske kavalerisabler i deres skeder. (2)
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2433/219
Korpssabel M/1812 og fodfolkssabel M/1854 (gravkors). (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2433/211
Frederik Theodor Kloss: Fra dækket af et krigsskib i høj sø. Sign. Fried. Theod. Kloss 1832. Vandfarve, gouache, pen og bly på papir. Bladstørrelse 43 x 31,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2433/218
En europæisk (dansk?) messingfæstet kårde omkring 1720. (1)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2433/217
Dansk tapriffel M/1848 med græshoppeviseer fabrikeret i 1849. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2433/216
Frederik Theodor Kloss: Et søslag. Sign. F. Kloss 1839. Bly og vandfarve forhøjet med hvidt på papir. Lysmål 54 x 84,5.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2433/215
En samling reserveklinger. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/214
Franz Josef Blaschke (efter Rembrandts værksted): Portræt af en forsker, muligvis Jan Cornelisz. Sylvius. Sign. Blaschke 1952. Olie på lærred. 125 x 103.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2433/210
Fajance fad, dekoreret i blåt, gennembrudt flettet fane. Usign. Antagelig Rörstrand 18. årh. 23 x 26 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2433/208
Bryllupskop af sølv, mester Aage Steffensen ca. 1900 i barokstil. Vægt 61 g. H. 6,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2433/207
Peter Tom-Petersen: Vinterdag ved Vor Frue Kirke i København. Sign. Tom-Petersen. Olie på lærred. 41 x 31.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2433/200
Jan Rawicz: Kanekørsel i en snedækket by. Sign. jan Rawiecz. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2433/187
August Fischer: Parti fra Nürnberg med en kvinde, der vasker tøj i kanalen. Sign. Aug. Fischer 92. Olie på lærred. 66 x 55.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2433/197
Johan Neumann: Månelys over sejlbåde og en jolle på havet. Sign. Johan Neumann 1929. Olie på lærred. 34 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2433/192
David Monies: Beværtningssted i Charlottenlund. Sign. D. Monies. Olie på lærred. 28 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/191
Harry Kluge: Fra en baggård. Sign. Harry Kluge 1948. Olie på lærred. 36,5 x 53,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/190
Gunnar Bundgaard: Græssende køer og en bondedreng på bredden af en fjord. Sign. G Bundgaard. Olie på lærred. 71 x 95.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/189
Harry Kluge: Marine med skibe, der sejler gennem tågen. I forgrunden orlogsskibe med Niels Juel. Sign. Harry Kluge 1924. Olie på lærred. 82 x 57.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2433/186
Jubilæumsbowle af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik 1775-1975. Royal Copenhagen.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2433/185
"Amagerpige" og "Grønlænderdreng". To figurer af porcelæn. Privat dekoreret. Royal Copenhagen. H. 10 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/184
"Flora Danica" fad af porcelæn. 3519. Royal Copenhagen. L. 45 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2433/183
To tallerkner dekorerede med prospekter på "Perlestellet". 20/3553. Royal Copenhagen. Diam. 25 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/182
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (15)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2433/181
"Hetsch" vase af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 1225/8569. Royal Copenhagen. H. 27 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2433/178
Langpibe af poleret lertøj, træ og metal. Proveniens; Gave fra Holger Drachmann til bagermester Reinh. van Hauen.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2433/177
Kinesisk ink print. Ca. 1900. 138 x 68 cm. Indrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/176
Russisk højtidsikon, centralt med Jesu Kristi nedstigning til dødsriget. Tempera på træpanel. 18. årh. 49 x 42 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2433/175
Brandstation med 10 biler samt anhænger. Tekno m.fl. (12)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/174
Et par "Tranquebar" bordlamper af fajance. 3075/1125. Aluminia. H. ekskl. montering 37 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/163
Kinesisk Canton vaskefad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og guld. 19. årh. H. 11 cm Diam. 42 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/172
Modelskib af alabast. Et dampskib. 20. årh.s beg. På base L. 58 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2433/170
Kaffe- og teservice af sølv. 20. årh. Vægt 1880 g. H. 8-25 cm. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2433/169
Kinesisk rod og hardwood stand rigt udskåret med figurer. 20. årh.s første halvdel. H. 111 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2433/168
Tekande af porcelæn, dekoreret i blåt samt bakke med våbenskjold. Meissen 19. årh. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/167
Solitærsæt af sølv, bestående af tekande, sættebakke, sukkerskål og flødekande. Stemplet O.R. (Otto Rasmussen). Vægt 895 g. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/166
Harald Schumacher: Parti fra Capri med en kvinde og et barn under en pergola. Sign. H. S. Olie på lærred. 52,5 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/165
6 messingfæstede rokokko kårder - en i skede. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/164
Et par store japanske vaser af cloisonné. Taisho. H. 60 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/162
Fransk kårde omkring 1820 for højerestående officer i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/161
Dansk ostindisk tallerken fra "indfødsret-Stellet". Ca. 1780. Diam. 23,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2433/160
Kinesisk punchebowle og låg af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Qing 18. årh. Diam. 30 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/159
Elizabeth Keith: "East Gate, Pyeng Yang, Korea, 1925". Træsnit.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/158
To danske skibssabler M/1882 i skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2433/157
To kinesiske lågbægre og en brushpot af bambus. Republik. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2433/156
Mekanisk ur med fugl. Antagelig Tyskland 20. årh.s beg. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2433/155
En samling danske blankvåben. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2433/154
Jens Peter Dahl-Jensen: "Javanesisk danserinde", "Aju Sitra" og "Monuia" Tre figurer af porcelæn. 1114, 1322, 1323. H. 15-24 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/153
Albert Ernest Carrier-Belleuse, efter: To figurer, fremstillede af patineret metal. Monterede på baser af sortmalt træ. H. 68 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK