-
2433/256
Johann Friedrich Tielker: Et par royale portrætter. Sign. Kul og kridt på papir. Lysmål Lysmål 41 x 29. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/269
Oscar Herschend: Vestjyske klitter, efterår. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 41.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2433/268
Vilhelm Bille: Marine med sejlskib. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 40 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2433/261
Otto Olsen: Det andet Christiansborg set fra Marmorbroen. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/265
Italiensk maler, ca. 1700.: Mytologisk scene. Utydeligt signeret. Olie på lærred monteret på træ. 28 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2433/264
Fem katolske helgenfigurer af udskåret og bemalet træ. 19. årh. H. 37-42. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/262
Vilhelm Bille: Marine med dansk sejlskib. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 38 x 62.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2433/260
Kinesisk gulvvase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 45. Diam. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2433/259
En samling monteringer af patineret og forgyldt bronze. Bestående af 14 dele. 19. årh. H. 8-14. B. 6-21. (14)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2433/255
Isidore Marie Peyret: Sommerligt landskab med badende figurer i forggrunden. Sign. Isidore Peyret. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/254
Lysekrone af patineret bronze med 12 svungne lysarme. Ca. 1900. H. ca. 85. Diam. 89.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/253
"Dobbelriflet" bestik af sølv. Udført hos Cohr, 20. årh. (41)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2433/252
En samling bordsølv bestående af skål, flødekande og ni cocktailskeer af sølv og sterlingsølv. (11)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2433/251
En samling kasseroller og smørnæb af sølv med stjerthanke. 20. årh. Diam. 8,5-17,5. H. 4-7,5. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2433/250
Svend Toxværd, m.fl: En samling stager af sølv bestående af to høje stager, et par lave stager samt kammerstage. (5)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2433/243
Fritz Syberg: Parti fra Rosholtgaard. Sign. monogram. Akvarel på papir. Lysmål 46 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/249
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret med mille fleur og flodlandskaber. Mærket Qianlong, men Republik. H. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2433/247
Henri De Magnac: "Le Navisphère". Fransk himmelglobus på stand af bronze. 19. årh.s slutning. Diam. 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/246
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra et slot. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 16 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2433/245
Et par cassoletter af bronze samt opsats af bronze og slebet krystalglas. 19.-20. årh. H. 13 og 15. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/244
C. F. Aagaard: Udsigt over Botanisk Have. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/242
Niels Laurits Nielsen: Kystparti fra Grønland med isbjerge. Sign. NLN. Akvarel på papir. 24 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2433/240
N. A. Lützen: Fra en skovlysning. Sign. N. A. Lützen, Mai 1870. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2433/239
Raffaello Santi, efter, 20. årh.s begyndelse: Madonna med Kristusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 45.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2433/238
Christian Zacho: Parti fra Marselisborgskovene. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 56.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2433/237
Giuseppe Nogari, kopi efter, 20. årh.: En dreng med en kurv frugt. Sign. EA. Olie på lærred. 61 x 47.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2433/236
Ubekendt maler, 19. årh.: Skovparti med råvildt i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 29 x 22.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2433/235
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en ældre mand med langt skæg. Usigneret. Olie på lærred. 21 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2433/234
Louise Bonfils: Gårdeksteriør med et bindingsværkshus. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 28 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/213
Raymond Desvarreux: Portræt af Napoleon til hest. Sign. Raymond Desvarreux. Gouache på papir. Lysmål 39 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2433/212
N. P. Mols: Klitlandskab ved Nissum. Sign. Niels P. Mols, 86 Nissum. Olie på lærred. 30 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/209
Axel Hou: Opstilling med roser i en glasvase. Sign. Axel Hou, 29-5-43. Olie på lærred. 34 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2433/206
Ubekendt maler, ca. 1800: Gadeparti fra Mygind, Djursland. Sign. Vandfarve på papir. Lysmål 19 x 23.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2433/205
Ubekendt maler, 18. årh.: Den opstandne Kristus. Usigneret. Sepia og pen på papir. Lysmål 20 x 14.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2433/204
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Kystparti med klipper. Sign. BH 08. Olie på lærred. 45 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2433/202
Andreas Juuel: Parti fra en skovvej med en gående kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 33 x 26.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2433/201
Simon van Gelderen: Interiør med nøgen kvinde henslængt på en seng. Sign. Simon Gelderen. Olie på lærred. 39 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/195
Holger Lübbers: Fiskerbåde i sundet. Sign. H. Lübbers 1928. Olie på lærred. 52 x 67.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2433/198
Godfred Christensen: Robåd på søen ved Humlebæk Kirke. Sign. Olie på lærred. 54,5 x 82.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2433/196
Erik Stæhr-Nielsen: En dreng med en mandolin. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 72 x 51.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2433/193
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: To opstillinger med frugter og blomster. Sign. EP. Olie på træ. Hver 22 x 28. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2433/188
Holger H. Jerichau: Landskab ved Pompei med en rytter til hest. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på træ. 26 x 19.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2433/180
Joen Waagstein: Gadeparti fra Færøerne. Sign. monogram. Gouache på papir. 35 x 23.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2433/179
Ubekendt maler, 19. årh.: Aftenscene fra Amager Fælled. Sign. CN. Olie på lærred. 18 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2433/173
Ubekendt maler, 19. årh.: Landskab med udsigt til en bjergsø. Usigneret. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 18 x 25.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/171
Victor Qvistorff: Havneparti med Storebæltsfærgen. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. 18 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/144
Cedar Marco Polo. Div. gardiner. Udført hos Cedar. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/142
Elisabeth Schiøtt: Landskab med en skrænt. Signeret Elis S. Olie på lærred. 48 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2433/132
Meissen porcelæn bestående af urtepotteskjuler og kaffekande. Tyskland. 19. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2433/138
Etagere af metal, ovale hylder opat på rund fod. 20. årh. H. 125. L. 104. B. 70.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2433/130
Ubekendt maler, ca. 1800.: Et par portrætter. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål oval 26 x 21 og 22 x 18. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/126
Fransk vægfontæne af fajance, dekoreret i rødt med kvinde i landskab. Rokoko form. 19. årh. H. 41. B. 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2433/124
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skibe på havet. Sign. Chr. Benjamin Olsen 1917. Olie på lærred. 55 x 72.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/120
Saucekande og middagstallerken af porcelæn med Gotzkowsky-relief samt fad. Meissen. 18.-19. årh. Fad L. 35. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/112
P. C. Skovgaard: Landskab i nærheden af Weiby. Usigneret. Pen på papir. Lysmål 9 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2433/118
Chr. Benjamin Olsen: Marine med solnedgang over et oprørt hav. Sign. C. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 69 x 106.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2433/114
Fem Canton billeder med kejserpar og hoffolk. Gouache på rispapir. 19. årh. Lysmål 24,5 x 17. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/108
"Musselmalet Halvblonde". En samling serveringsdele af porcelæn. Royal Copenhagen. (19)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/110
Fransk konsolur af forgyldt bronze. Charles Hour, Paris. Rokokoform. Ca. 1900. H. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/106
August Ferdinand Schiertz: En jæger med sin hund. Sign. Ferd. Schiertz 1835. Olie på lærred. 28 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/104
Kommode af guldstafferet valnød. Lysberg, Hansen & Therp. Rokoko form. 20. årh. H. 70. B. 67. D. 45.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt