-
2433/121Lyngby
Johan Rohde: Fra Fanø strand. Dedikeret Digteren Valdemar Rørdam venligst Johan Rohde. Sign. Johan Rohde 1932. Olie på lærred monteret på plade. 35 x 43.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/123Lyngby
Kinesisk kunstner, 18. årh: Kinesisk komposition med de tre husguder/vise mænd Fu, Lu og Shou. 18. årh. Indrammet. Billedfelt ekskl. silke 103 x 53 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/125Lyngby
Øreklapstol i engelsk stil, betrukket med gråt og sort zig-zag mønster fra Missoni, mørkbejdsede ben. George II stil, 20. årh. H. 106- B. 72. D. 80
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2433/127Lyngby
Janus la Cour: Udsigt mod Hammershus på Bornholms kyst. Sign. J. l. C. Olie på lærred monteret på malepap. 32,5 x 26,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/129Lyngby
Engelsk notespen af 12 kt. guld, graveret med bladværk. 19. årh.s anden halvdel. L. 12,5 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/133Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: Fiskere på stranden ved Vesterhavet, Lønstrup. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen, Lønstrup 1898. Olie på lærred. 67 x 98.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/135Lyngby
Norsk sølje af forgyldt sølv og metal, af mønter fra Kong Frederik IV af Danmarks regeringstid. 18./19. årh.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/139Lyngby
Hedvig Frydensberg: "Muslingesamlere i Normandiet". Skitse. Sign. monogram 10. Olie på lærred monteret på malepap. 23 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/141Lyngby
En samling af bl.a. norske og danske dragtsmykker af sølv, forgyldt sølv og metal. 19.-20. årh. (15)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/145Lyngby
Dansk maler, 20. årh.s begyndelse: Liggende model. Usigneret. Olie på lærred. 41,5 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/147Lyngby
Seks små kinesiske tallerkner, dekorerede i emaljefarver sam en lille skål. Qing 19. årh. (7)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/152Lyngby
Fem kinesiske vaser af porcelæn, heraf et par. Republik. Monterede til lamper. (5)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/153Lyngby
Albert Ernest Carrier-Belleuse, efter: To figurer, fremstillede af patineret metal. Monterede på baser af sortmalt træ. H. 68 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/154Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: "Javanesisk danserinde", "Aju Sitra" og "Monuia" Tre figurer af porcelæn. 1114, 1322, 1323. H. 15-24 cm. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/155Lyngby
En samling danske blankvåben. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/156Lyngby
Mekanisk ur med fugl. Antagelig Tyskland 20. årh.s beg. H. 13 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/157Lyngby
To kinesiske lågbægre og en brushpot af bambus. Republik. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/158Lyngby
To danske skibssabler M/1882 i skeder. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/159Lyngby
Elizabeth Keith: "East Gate, Pyeng Yang, Korea, 1925". Træsnit.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/160Lyngby
Kinesisk punchebowle og låg af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Qing 18. årh. Diam. 30 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/161Lyngby
Dansk ostindisk tallerken fra "indfødsret-Stellet". Ca. 1780. Diam. 23,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/162Lyngby
Fransk kårde omkring 1820 for højerestående officer i skede. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/163Lyngby
Kinesisk Canton vaskefad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og guld. 19. årh. H. 11 cm Diam. 42 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/164Lyngby
Et par store japanske vaser af cloisonné. Taisho. H. 60 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/165Lyngby
6 messingfæstede rokokko kårder - en i skede. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/166Lyngby
Harald Schumacher: Parti fra Capri med en kvinde og et barn under en pergola. Sign. H. S. Olie på lærred. 52,5 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/167Lyngby
Solitærsæt af sølv, bestående af tekande, sættebakke, sukkerskål og flødekande. Stemplet O.R. (Otto Rasmussen). Vægt 895 g. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/168Lyngby
Tekande af porcelæn, dekoreret i blåt samt bakke med våbenskjold. Meissen 19. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/169Lyngby
Kinesisk rod og hardwood stand rigt udskåret med figurer. 20. årh.s første halvdel. H. 111 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/170Lyngby
Kaffe- og teservice af sølv. 20. årh. Vægt 1880 g. H. 8-25 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/172Lyngby
Modelskib af alabast. Et dampskib. 20. årh.s beg. På base L. 58 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/174Lyngby
Et par "Tranquebar" bordlamper af fajance. 3075/1125. Aluminia. H. ekskl. montering 37 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/175Lyngby
Brandstation med 10 biler samt anhænger. Tekno m.fl. (12)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/176Lyngby
Russisk højtidsikon, centralt med Jesu Kristi nedstigning til dødsriget. Tempera på træpanel. 18. årh. 49 x 42 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2433/177Lyngby
Kinesisk ink print. Ca. 1900. 138 x 68 cm. Indrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/178Lyngby
Langpibe af poleret lertøj, træ og metal. Proveniens; Gave fra Holger Drachmann til bagermester Reinh. van Hauen.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/181Lyngby
"Hetsch" vase af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 1225/8569. Royal Copenhagen. H. 27 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/182Lyngby
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (15)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/183Lyngby
To tallerkner dekorerede med prospekter på "Perlestellet". 20/3553. Royal Copenhagen. Diam. 25 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/184Lyngby
"Flora Danica" fad af porcelæn. 3519. Royal Copenhagen. L. 45 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/185Lyngby
"Amagerpige" og "Grønlænderdreng". To figurer af porcelæn. Privat dekoreret. Royal Copenhagen. H. 10 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/186Lyngby
Jubilæumsbowle af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik 1775-1975. Royal Copenhagen.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/187Lyngby
August Fischer: Parti fra Nürnberg med en kvinde, der vasker tøj i kanalen. Sign. Aug. Fischer 92. Olie på lærred. 66 x 55.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/189Lyngby
Harry Kluge: Marine med skibe, der sejler gennem tågen. Sign. Harry Kluge 1924. Olie på lærred. 82 x 57.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/190Lyngby
Gunnar Bundgaard: Græssende køer og en bondedreng på bredden af en fjord. Sign. G Bundgaard. Olie på lærred. 71 x 95.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/191Lyngby
Harry Kluge: Fra en baggård. Sign. Harry Kluge 1948. Olie på lærred. 36,5 x 53,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2433/192Lyngby
David Monies: Beværtningssted i Charlottenlund. Sign. D. Monies. Olie på lærred. 28 x 35.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/197Lyngby
Johan Neumann: Månelys over sejlbåde og en jolle på havet. Sign. Johan Neumann 1929. Olie på lærred. 34 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/199Lyngby
Buste af en ung pige af marmor. 21. årh. H. 46 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/200Lyngby
Jan Rawicz: Kanekørsel i en snedækket by. Sign. jan Rawiecz. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/207Lyngby
Peter Tom-Petersen: Vinterdag ved Vor Frue Kirke i København. Sign. Tom-Petersen. Olie på lærred. 41 x 31.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2433/208Lyngby
Bryllupskop af sølv, mester Aage Steffensen ca. 1900 i barokstil. Vægt 61 g. H. 6,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/210Lyngby
Fajance fad, dekoreret i blåt, gennembrudt flettet fane. Usign. Antagelig Rörstrand 18. årh. 23 x 26 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/211Lyngby
Frederik Theodor Kloss: Fra dækket af et krigsskib i høj sø. Sign. Fried. Theod. Kloss 1832. Vandfarve, gouache, pen og bly på papir. Bladstørrelse 43 x 31,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/214Lyngby
Franz Josef Blaschke (efter Rembrandts værksted): Portræt af en forsker, muligvis Jan Cornelisz. Sylvius. Sign. Blaschke 1952. Olie på lærred. 125 x 103.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/215Lyngby
En samling reserveklinger. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/216Lyngby
Frederik Theodor Kloss: Et søslag. Sign. F. Kloss 1839. Bly og vandfarve forhøjet med hvidt på papir. Lysmål 54 x 84,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/217Lyngby
Dansk tapriffel M/1848 med græshoppeviseer fabrikeret i 1849. (1)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/218Lyngby
En europæisk (dansk?) messingfæstet kårde omkring 1720. (1)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2433/219Lyngby
Korpssabel M/1812 og fodfolkssabel M/1854 (gravkors). (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/220Lyngby
To danske kavalerisabler i deres skeder. (2)
Sælges
Vurdering :
7.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/221Lyngby
Tre danske sabler og en fransk bajonet. (4)
Sælges
Vurdering :
7.000 DKK Næste bud: