-
2433/126Aarhus
Fransk vægfontæne af fajance, dekoreret i rødt med kvinde i landskab. Rokoko form. 19. årh. H. 41. B. 29.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/130Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800.: Et par portrætter. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål oval 26 x 21 og 22 x 18. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/132Aarhus
Meissen porcelæn bestående af urtepotteskjuler og kaffekande. Tyskland. 19. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/136Aarhus
Lucius Rossi: Portræt af en italiensk pige. Sign. L. Rossi, Roma 79. Olie på lærred. 39 x 25.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/138Aarhus
Etagere af metal, ovale hylder opat på rund fod. 20. årh. H. 125. L. 104. B. 70.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/142Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Landskab med en skrænt. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 48 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/144Aarhus
Cedar Marco Polo. Div. gardiner. Udført hos Cedar. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/171Aarhus
Victor Qvistorff: Havneparti med et passagerskib. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. 18 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/173Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Landskab med udsigt til en bjergsø. Usigneret. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 18 x 25.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/179Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Aftenscene fra Amager Fælled. Sign. CN. Olie på lærred. 18 x 24.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/180Aarhus
Joen Waagstein: Gadeparti fra Færøerne. Sign. monogram. Gouache på papir. 35 x 23.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/188Aarhus
Holger H. Jerichau: Landskab ved Pompei med en rytter til hest. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på træ. 26 x 19.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/193Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: To opstillinger med frugter og blomster. Sign. EP. Olie på træ. Hver 22 x 28. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/194Aarhus
Louis Jensen: Kystparti fra Rapallo, Italien. Sign. Olie på lærred. 40 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/195Aarhus
Holger Lübbers: Fiskerbåde i sundet. Sign. H. Lübbers 1928. Olie på lærred. 52 x 67.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/196Aarhus
Erik Stæhr-Nielsen: En dreng med en mandolin. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 72 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/198Aarhus
Godfred Christensen: Robåd på søen ved Humlebæk Kirke. Sign. Olie på lærred. 54,5 x 82.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/201Aarhus
Simon van Gelderen: Interiør med nøgen kvinde henslængt på en seng. Sign. Simon Gelderen. Olie på lærred. 39 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/202Aarhus
Andreas Juuel: Parti fra en skovvej med en gående kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 33 x 26.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/203Aarhus
Kai Drews: Kystparti med en badebro. Sign. K. Drews 1935. Olie på lærred. 32 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/204Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Kystparti med klipper. Sign. BH 08. Olie på lærred. 45 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/205Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Den opstandne Kristus. Usigneret. Sepia og pen på papir. Lysmål 20 x 14.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/206Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800: Gadeparti fra Mygind, Djursland. Sign. Vandfarve på papir. Lysmål 19 x 23.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/209Aarhus
Axel Hou: Opstilling med roser i en glasvase. Sign. Axel Hou, 29-5-43. Olie på lærred. 34 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/212Aarhus
N. P. Mols: Klitlandskab ved Nissum. Sign. Niels P. Mols, 86 Nissum. Olie på lærred. 30 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/213Aarhus
Raymond Desvarreux: Portræt af Napoleon til hest. Sign. Raymond Desvarreux. Gouache på papir. Lysmål 39 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/234Aarhus
Louise Bonfils: Gårdeksteriør med et bindingsværkshus. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 28 x 38.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/235Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en ældre mand med langt skæg. Usigneret. Olie på lærred. 21 x 21.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/236Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Skovparti med råvildt i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 29 x 22.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/237Aarhus
Giuseppe Nogari, kopi efter, 20. årh.: En dreng med en kurv frugt. Sign. EA. Olie på lærred. 61 x 47.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/238Aarhus
Christian Zacho: Parti fra Marselisborgskovene. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/239Aarhus
Raffaello Santi, efter, 20. årh.s begyndelse: Madonna med Kristusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 45.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/240Aarhus
N. A. Lützen: Fra en skovlysning. Sign. N. A. Lützen, Mai 1870. Olie på lærred. 33 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/241Aarhus
Holger Lübbers: Marine med skibe på slæb i havblik. Sign. H. Lübbers 1922. Olie på lærred. 74,5 x 107.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/242Aarhus
Niels Laurits Nielsen: Kystparti fra Grønland med isbjerge. Sign. NLN. Akvarel på papir. 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/243Aarhus
Fritz Syberg: Parti fra Rosholtgaard. Sign. monogram. Akvarel på papir. Lysmål 46 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/244Aarhus
C. F. Aagaard: Udsigt over Botanisk Have. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/245Aarhus
Et par cassoletter af bronze samt opsats af bronze og slebet krystalglas. 19.-20. årh. H. 13 og 15. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/246Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra et slot. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 16 x 23.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/247Aarhus
Henri De Magnac: "Le Navisphère". Fransk himmelglobus på stand af bronze. 19. årh.s slutning. Diam. 20.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/249Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret med mille fleur og flodlandskaber. Mærket Qianlong, men Republik. H. 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/250Aarhus
Svend Toxværd, m.fl: En samling stager af sølv bestående af to høje stager, et par lave stager samt kammerstage. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2433/251Aarhus
En samling kasseroller og smørnæb af sølv med stjerthanke. 20. årh. Diam. 8,5-17,5. H. 4-7,5. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/252Aarhus
En samling bordsølv bestående af skål, flødekande og ni cocktailskeer af sølv og sterlingsølv. (11)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/253Aarhus
"Dobbelriflet" bestik af sølv. Udført hos Cohr, 20. årh. (41)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/254Aarhus
Lysekrone af patineret bronze med 12 svungne lysarme. Ca. 1900. H. ca. 85. Diam. 89.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/255Aarhus
Fransk maler. 20. årh.: Sommerligt landskab med figurer i forggrunden. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 51 x 66.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/256Aarhus
Johann Friedrich Tielker: Et par royale portrætter. Sign. Kul og kridt på papir. Lysmål Lysmål 41 x 29. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/257Aarhus
Karl Bender (Efter Jacques François Carabain): "The Werner Chapel in Oberwesel". Sign. Olie på træ 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/258Aarhus
Johann Wilhelm Julius Köhnholz: Ved en palmekyst en overskyet dag. Sign. Olie på lærred. 74 x 115. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/259Aarhus
En samling monteringer af patineret og forgyldt bronze. Bestående af 14 dele. 19. årh. H. 8-14. B. 6-21. (14)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/260Aarhus
Kinesisk gulvvase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 45. Diam. 20.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/261Aarhus
Otto Olsen: Det andet Christiansborg set fra Marmorbroen. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 30 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/262Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med dansk sejlskib. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 38 x 62.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/263Aarhus
Emanuel Larsen: Marine fra Falsters kyst. Utydeligt signeret. Olie på lærred monteret på lærred. 29 x 36.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2433/264Aarhus
Fem katolske helgenfigurer af udskåret og bemalet træ. 19. årh. H. 37-42. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/265Aarhus
Italiensk maler, ca. 1700.: Mytologisk scene. Utydeligt signeret. Olie på lærred monteret på træ. 28 x 38.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/266Aarhus
Fransk maler, 19. årh.s slutning: Fransk gårdeksteriør. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 26.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/267Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: To drenge i en port. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 73.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/268Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med sejlskib. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 40 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/269Aarhus
Oscar Herschend: Vestjyske klitter, efterår. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 41.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: