2433/60Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/61Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/62Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/63Lyngby
Fem antagelig cypriotiske krukker af terracotta, en dekoreret i sort med net dekoration. 1. årt. f. Kr. H. 13-22 cm. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/64Aarhus
Engelsk maler, 19. årh.: "The silver lining of the clouds". Sign. A.B. Hughes. Olie på lærred. 51 x 77.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/65Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/66Aarhus
To figurer af porcelæn i form af fiskermand og -kone. B&G, 1853-1895. H. 18,5 og 17. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/67Lyngby
Harald Moltke: Portræt af en kvinde i grønlandsk nationaldragt. Sign. monogram 1922. Olie på lærred. 74,5 x 61,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2433/68Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/69Lyngby
Kinesisk famille rose bojan, Sen Qing 19. årh. H. 26 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/70Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe i aftenlys. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 51 x 85.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2433/71Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/72Aarhus
Et par lysestager af punslet messing, snoede stammer og hvælvede fodstykker. Barok form. 19. årh. H. 22. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/73Lyngby
Tysk maler, 17. årh.: Portræt af en herre, antageligt Ulrich von Buol. Usigneret. Olie på lærred. 86 x 65.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/74Aarhus
Par bordlamper af porcelæn, dekoreret i blåt med guld, monteringer af messing. 20. årh. H. inkl. fatning 80 og 81. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/75Lyngby
Khmer hoved af sandsten i form af mandlig guddom med krone. På stand. 12.-13. årh. H. 17 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2433/76Aarhus
P. A. Schou: Kunstnerens selvportræt. Sign. monogram 1906. Olie på malepap. 40 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/77Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/78Aarhus
Kinesisk kaffekande, tre asietter samt famille rose tallerken af porcelæn. 18.-19. årh. H. 3-17. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/79Lyngby
Niels Simonsen: Vinterlandskab med en soldat stående ved sin døde hest. Sign. N. S. 1875. Olie på malepap. 32 x 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/80Aarhus
Dansk barok langbord af bejdset egetræ, front med to skuffer. 18. årh. H. 82. L. 230. B. 82.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/81Lyngby
Thailandsk Ayutthaya buddha hoved af sandsten. 17.-18. årh. På base af sten. H. 28 cm. Med stand 40 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2433/82Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti med en terrier, der tager en middagslur. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 43 x 54.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/83Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/84Aarhus
Bertel Thorvaldsen, efter: "Venus" og "Jason". To figurer af rød terrakotta. P. Ipsen. H. 26 og 28. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/85Lyngby
Guido Reni, stil, 17.-18. årh.: Portræt af en kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 96 x 75. Oval.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/86Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/87Lyngby
"Musselmalet" service af porcelæn. Royal Copenhagen. (12)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/88Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2433/90Aarhus
To japanske paneler af sort lak med indlægninger af ben og perlemor. Meiji 1868-1912. 48 x 90. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/91Lyngby
Nordahl Grove: En jæger på en snedækket flodbred. Sign. Nordahl Grove 1873. Olie på lærred. 31 x 46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/92Aarhus
Barokbord af egetræ, sarg med skuffe, prydet med årstal 1790. 18. årh. H. 7. B. 90. L. 136.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/93Lyngby
Kinesisk kunstner, 19. årh: Kinesisk billede i Yuan stil af et mongolsk sceneri. Indrammet. Billedfelt 56 x 43 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/94Aarhus
A. Mackeprang: Gadescene fra Rom. Sign. monogram, Rom 16/3 71. Olie på lærred. 44 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/95Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2433/96Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Dele af middagsservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (43)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2433/97Lyngby
Gustav Vermehren: "Soldater på Samlingsstuen". Sign. G. Vermehren 1897. Olie på lærred. 53 x 43.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/98Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/99Lyngby
Stor russisk bakke af pletsølv, 19. årh.s slutning. 93 x 67 cm. Senere bordunderdel af egetræ H. 57 cm
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/100Aarhus
Kai Løth-Jensen: Gardere på vagt ved Amalienborg. Sign. Kai Løth-Jensen. Pastel på papir. Bladstørrelse 47 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/101Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2433/102Aarhus
Pejsesæt af hhv. patineret jern og messing, bestående af gnistfanger, skovl og ildrager. 20. årh. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/103Lyngby
I. T. Hansen: Torvedag. "Piazza del Erbe, Verona". Sign. I. T. Hansen 1903. Olie på lærred. 32 x 22 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/104Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/105Lyngby
"Musselmalet Helblonde" to-delt opsats af porcelæn. Royal Copenhagen, ca. 1890. H. 24,5 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2433/106Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/107Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2433/108Aarhus
"Musselmalet Halvblonde". En samling serveringsdele af porcelæn. Royal Copenhagen. (19)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/110Aarhus
Fransk konsolur af forgyldt bronze. Charles Hour, Paris. Rokokoform. Ca. 1900. H. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/111Lyngby
Japansk fad af mixed metal. Mærket Tōzen'in Misumori. Meiji 1852-1912. Diam. 45 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/112Aarhus
P. C. Skovgaard: Landskab i nærheden af Weiby. Usigneret. Pen på papir. Lysmål 9 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/113Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2433/114Aarhus
Fem Canton billeder med kejserpar og hoffolk. Gouache på rispapir. 19. årh. Lysmål 24,5 x 17. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/115Lyngby
Emanuel A. Petersen: "I Julianehaabsfjorden". I Qaqortoq fjorden. Sign. Em. P. Olie på lærred. 34 x 41.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/117Lyngby
Tre tsubaer og fem kozuka samt to mindre monteringer af mixed metal. Edo-Meiji. H. tsuba 6,5-8 cm. L. kozuka ca. 10 cm. (10)
Vurdering :
2433/118Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/119Lyngby
Stor fransk prismekrone, burformet stel af metal beklædt med glasperler, ti lysarme monteret til el. Ca. 1900. H. 135. Diam. 90.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2433/120Aarhus
Saucekande og middagstallerken af porcelæn med Gotzkowsky-relief samt fad. Meissen. 18.-19. årh. Fad L. 35. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/121Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/123Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/124Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/125Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: