-
2433/1Lyngby
Wilhelm Marstrand: Scene fra "Jeppe på bjerget". Usigneret. Olie på lærred. 32 x 41.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2433/2Lyngby
Fransk prismekrone med burformet stel af patineret metal, behængt med klare og røgfarvede bladformede prismer, otte lysarme monteret til el. 20. årh. H. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/3Lyngby
En grønlandsk etnografisk samling. Ca. 40 dele.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2433/5Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen Kazanskaja. Tempera på træpanel. 18. årh. 71 x 56 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2433/7Lyngby
George Dawe, efter, 19. årh.s midte: Portræt af enkekejserinde Maria Feodorovna af Rusland. Olie på lærred. 85 x 61.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2433/9Lyngby
Kinesisk eksport sølv tekande. Ca. 1900. Vægt 312 g. H. 13 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/11Lyngby
Engelsk George III lygteur i senere kasse af sortmalet med kineserier i guld, signeret 'Jn. Monkhouse, London. 18. årh.s slutning. H. 48. B. 30. D. 19.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2433/13Lyngby
Karl Fredrik Nordström: Solnedgang over et vinterlandskab med en skovarbejder på en tilsneet mark. Sign. K. N. Olie på malepap. 54 x 100.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2433/15Lyngby
Kinesisk powderblue 'arrow' vase. Mærket Guangxu (1875-1908). H. 29 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/17Lyngby
Victorian konversations sofa eller S-sofa af sortmalet træ dekoreret med udskæringer, betræk af stribet velour. England 19. årh.s midte. L. 125.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/19Lyngby
Julius Exner: "En ung Knøs kommer hjem fra Jagten". Sign. Exner 1901. Olie på lærred. 70 x 90.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2433/21Lyngby
"Diplom" bestik af sterlingsølv. A.P. Bergs Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. knive 2295 g. (65)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2433/23Lyngby
Dansk régence sofabænk af guldstafferet og nøddepoleret træ. 18. årh.s midte. L. 178.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2433/25Lyngby
Siegwald Dahl: Hyrdedreng med hund i sydlandsk bjerglandskab. Sign. Siegwald Dahl 1854. Olie på lærred. 147 x 112.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2433/27Lyngby
Et par tyske empire form fem-armede kandelabre af sølv. 20. årh. H. 48 dk cm. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2433/29Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Skt. Mikhail, fankeret af helgener. Tempera på træpanel. 18. årh. 65 x 47 cm.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2433/31Lyngby
Giovanni Martinelli, efter, 17. årh.: Allegori over musikken. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 63.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2433/33Lyngby
Stor kinesisk vandkrukke af grønglaseret brændt ler. Sen Qing ca. 1900. H. 70 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/35Lyngby
Dansk Louis XVI møblement af ådret og forgyldt træ, bestående af fire armstol og en sofa. 18. årh. slutning. Sofa L. 182. (5)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2433/37Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: En vandringsmand. Sign. Elisabeth Jerichau 1859. Olie på lærred. 63 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/39Lyngby
Et par kinesiske cloisonné vaser dekorerede på turkis grund. I bunden mærkede Qianlong men ca. 1900. H. 36 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/41Lyngby
Dansk barok dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer, beslag og greb af messing. 18. årh. H. 120. B. 122. D. 64.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/43Lyngby
Ernst Meyer: "Neapolitansk Fisker". Usigneret. Olie og bly på papir monteret på lærred. 27,5 x 34.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/45Lyngby
Et sæt på 12 danske dækketallerkener af sølv. Hugo Grün, København 1937, m.fl. Vægt 6.787 g. Diam. 27 cm. (13)
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/47Lyngby
Fransk sekretær af nøddetræ indlagt med marquetteri, plade af hvid marmor, beslag og greb af forgyldt bronze. Louis XVI stil, 20. årh.s begyndelse. H.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/49Lyngby
Fredrik Kolstø: Fjordparti med sejlende i lav sol. Sign. F. Kolstø. Olie på lærred. 62,5 x 74,5.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2433/51Lyngby
Gerhard Henning: "Månepige". Figur af blanc de chine. 2413. Juliane Marie mærket, Royal Copenhagen. H. 30 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/53Lyngby
Queen Anne spillebord af mahogni. Plade med senere grøn filt. England, 18. årh.s begyndelse. H. 74. B. 72. D. 36.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/55Lyngby
Frederik Theodor Kloss: Udsigt mod Nyborg set fra vandsiden. Sign. Fried. Theod. Kloss Nyborg. Vandfarve og bly på papir monteret på papir. 26 x 40.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/57Lyngby
Dansk skønvirke kaffeservice af sølv efter design af N.G. Henriksen. Udgået fra A. Michelsens Sølvsmedie. 1915. (3)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2433/59Lyngby
Tysk barok chatol af nøddtræ og nødderod. Restaureret, 18. årh. H. 228. B. 143. D. 62.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2433/61Lyngby
Emanuel A. Petersen: Rødmende himmel over Oqaatsut, Diskobugten. Sign. Em. A. P. Rodebay Diskobugten. Olie på lærred. 34 x 48,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/63Lyngby
Fem antagelig cypriotiske krukker af terracotta, en dekoreret i sort med net dekoration. 1. årt. f. Kr. H. 13-22 cm. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/65Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af mahogni. 18. årh.s slutning. H. H. 81. B. 73. D. 44.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/67Lyngby
Harald Moltke: Portræt af en kvinde i grønlandsk nationaldragt. Sign. monogram 1922. Olie på lærred. 74,5 x 61,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/69Lyngby
Kinesisk famille rose bojan, Sen Qing 19. årh. H. 26 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/71Lyngby
Svensk senempire spejl og konsol af mahogni. Karl Johan stil, 19. årh.s midte. Spejl H. 165. B. 83. Konsol H. 78. B. 81. D. 46. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/73Lyngby
Tysk maler, 17. årh.: Portræt af en herre, antageligt Ulrich von Buol. Usigneret. Olie på lærred. 86 x 65.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/75Lyngby
Khmer hoved af sandsten i form af mandlig guddom med krone. På stand. 12.-13. årh. H. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2433/77Lyngby
To par kinesiske hjørnestole af hardwood hvor af et par indlagt med plaketter af marmor. 19. årh.s slutning. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/79Lyngby
Niels Simonsen: Vinterlandskab med en soldat stående ved sin døde hest. Sign. N. S. 1875. Olie på malepap. 32 x 25.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/81Lyngby
Thailandsk Ayutthaya buddha hoved af sandsten. 17.-18. årh. På base af sten. H. 28 cm. Med stand 40 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2433/83Lyngby
Dansk vitrineskab af egetræ, buet top, front og sider med glas og underdel med to paneldøre. Barok form, ca. 1920. H. 220. B. 100. D. 45.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/85Lyngby
Guido Reni, stil, 17.-18. årh.: Portræt af en kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 96 x 75. Oval.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/87Lyngby
"Musselmalet" service af porcelæn. Royal Copenhagen. (12)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/91Lyngby
Nordahl Grove: En jæger på en snedækket flodbred. Sign. Nordahl Grove 1873. Olie på lærred. 31 x 46.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/93Lyngby
Kinesisk kunstner, 19. årh: Kinesisk billede i Yuan stil af et mongolsk sceneri. Indrammet. Billedfelt 56 x 43 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/95Lyngby
Et par havevaser af sortmalet støbejern på sokkler. 20. årh. H. 125. Diam. 57. (4 dele i alt)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2433/97Lyngby
Gustav Vermehren: "Soldater på Samlingsstuen". Sign. G. Vermehren 1897. Olie på lærred. 53 x 43.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/99Lyngby
Stor russisk bakke af pletsølv, 19. årh.s slutning. 93 x 67 cm. Senere bordunderdel af egetræ H. 57 cm
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/101Lyngby
Sengustaviansk konsol af forgyldt og bemalet træ med plade af hvd marmor. 18. årh. slutning. H. 80. B. 72. D. 40.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2433/103Lyngby
I. T. Hansen: Torvedag. "Piazza del Erbe, Verona". Sign. I. T. Hansen 1903. Olie på lærred. 32 x 22 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/105Lyngby
"Musselmalet Helblonde" to-delt opsats af porcelæn. Royal Copenhagen, ca. 1890. H. 24,5 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2433/107Lyngby
Et par svenske kommoder af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 83. B. 110. D. 46. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2433/111Lyngby
Japansk fad af mixed metal. Mærket Tōzen'in Misumori. Meiji 1852-1912. Diam. 45 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/113Lyngby
Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 121. B. 61.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2433/115Lyngby
Emanuel A. Petersen: "I Julianehaabsfjorden". I Qaqortoq fjorden. Sign. Em. P. Olie på lærred. 34 x 41.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/117Lyngby
Tre tsubaer og fem kozuka samt to mindre monteringer af mixed metal. Edo-Meiji. H. tsuba 6,5-8 cm. L. kozuka ca. 10 cm. (10)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/119Lyngby
Stor fransk prismekrone, burformet stel af metal beklædt med glasperler, ti lysarme monteret til el. Ca. 1900. H. 135. Diam. 90.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2433/121Lyngby
Johan Rohde: Fra Fanø strand. Dedikeret Digteren Valdemar Rørdam venligst Johan Rohde. Sign. Johan Rohde 1932. Olie på lærred monteret på plade. 35 x 43.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/123Lyngby
Kinesisk kunstner, 18. årh: Kinesisk komposition med de tre husguder/vise mænd Fu, Lu og Shou. 18. årh. Indrammet. Billedfelt ekskl. silke 103 x 53 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud: