-
2433/1Lyngby
Wilhelm Marstrand: Scene fra "Jeppe på bjerget". Usigneret. Olie på lærred. 32 x 41.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2433/2Lyngby
Fransk prismekrone med burformet stel af patineret metal, behængt med klare og røgfarvede bladformede prismer, otte lysarme monteret til el. 20. årh. H. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/3Lyngby
En grønlandsk etnografisk samling. Ca. 40 dele.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2433/4Aarhus
Johannes Larsen: “Den grimme ælling”. Sign. monogram, 33. Olie på lærred. 71 x 87.
Sælges
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
-
2433/5Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen Kazanskaja. Tempera på træpanel. 18. årh. 71 x 56 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2433/6Aarhus
"Musselmalet Helblonde med guld". En samling service af porcelæn. Royal Copenhagen. (9)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2433/7Lyngby
George Dawe, efter, 19. årh.s midte: Portræt af enkekejserinde Maria Feodorovna af Rusland. Olie på lærred. 85 x 61.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2433/8Aarhus
Fransk konsolur af delvis forgyldt bronze, ved urhus putto på søjle. Dernière à Paris. 19. årh.s sidste halvdel. H. 65.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/9Lyngby
Kinesisk eksport sølv tekande. Ca. 1900. Vægt 312 g. H. 13 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/10Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en fornem kvinde. Usigneret. Olie på lærred. Oval 65 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/11Lyngby
Engelsk George III lygteur i senere kasse af sortmalet med kineserier i guld, signeret 'Jn. Monkhouse, London. 18. årh.s slutning. H. 48. B. 30. D. 19.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2433/12Aarhus
Et par japanske vaser af hammerslået sterlingsølv. Arthur & Bond, Yokohama. Meiji 1868-1912. H. 28. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/13Lyngby
Karl Fredrik Nordström: Solnedgang over et vinterlandskab med en skovarbejder på en tilsneet mark. Sign. K. N. Olie på malepap. 54 x 100.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2433/14Aarhus
Rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 119. B. 123. D. 66.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/15Lyngby
Kinesisk powderblue 'arrow' vase. Mærket Guangxu (1875-1908). H. 29 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/16Aarhus
Sigrid Louise Bølling: Norsk fjordparti. Sign. S. Bølling. Olie på lærred. 46 x 66.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2433/17Lyngby
Victorian konversations sofa eller S-sofa af sortmalet træ dekoreret med udskæringer, betræk af stribet velour. England 19. årh.s midte. L. 125.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/18Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Dele af theservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (4)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2433/19Lyngby
Julius Exner: "En ung Knøs kommer hjem fra Jagten". Sign. Exner 1901. Olie på lærred. 70 x 90.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2433/20Aarhus
Skind fra bjergzebra. Equus zebra hartmannae. L. 302. B. 207.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2433/21Lyngby
"Diplom" bestik af sterlingsølv. A.P. Bergs Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. knive 2295 g. (65)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2433/22Aarhus
Carl Bloch: "En kone fra Refsnæs". Studie til "Kæmpehøj ved Refsnæs", 1858. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 18,5 x 15.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2433/23Lyngby
Dansk régence sofabænk af guldstafferet og nøddepoleret træ. 18. årh.s midte. L. 178.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2433/24Aarhus
Kinesisk balusterformet vase af æggeskalsporcelæn. Mrk. Qianlong, men Republik 1912-1949. H. ekskl. sokkel 12.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/25Lyngby
Siegwald Dahl: Hyrdedreng med hund i sydlandsk bjerglandskab. Sign. Siegwald Dahl 1854. Olie på lærred. 147 x 112.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2433/26Aarhus
Engelsk kommode af mahogni, flankeret af kannelerede kvartsøjler. Georg III form. 20. årh. H. 84,5. B. 103. D. 50.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/27Lyngby
Et par tyske empire form fem-armede kandelabre af sølv. 20. årh. H. 48 dk cm. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2433/28Aarhus
Dankvart Dreyer: Portræt af kunstnerens broder Jørgen Gantzel Blicher Dreyer. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 19.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2433/29Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Skt. Mikhail, fankeret af helgener. Tempera på træpanel. 18. årh. 65 x 47 cm.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2433/30Aarhus
"Musselmalet Helblonde og Halvblonde". Dele af kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (16)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2433/31Lyngby
Giovanni Martinelli, efter, 17. årh.: Allegori over musikken. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 63.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2433/32Aarhus
Rokoko sofasæt bestående af to-personers sofa samt to stole af bejdset egetræ. 18. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/33Lyngby
Stor kinesisk vandkrukke af grønglaseret brændt ler. Sen Qing ca. 1900. H. 70 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/34Aarhus
Dankvart Dreyer: Mandeligt studiehoved. Usigneret. Olie på lærred. 22,5 x 16.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2433/35Lyngby
Dansk Louis XVI møblement af ådret og forgyldt træ, bestående af fire armstol og en sofa. 18. årh. slutning. Sofa L. 182. (5)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2433/36Aarhus
Kinesisk segldåse af porcelæn, dekoreret i powder blue-glasur. Mrk. Kangxi og fra perioden, 1662-1722. Diam. 6,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/37Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: En vandringsmand. Sign. Elisabeth Jerichau 1859. Olie på lærred. 63 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/38Aarhus
Tre næsten identiske armstole af nøddetræ. Louis XV stil. 20. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/39Lyngby
Et par kinesiske cloisonné vaser dekorerede på turkis grund. I bunden mærkede Qianlong men ca. 1900. H. 36 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/40Aarhus
Wladislaw Chmielinski: Vinterparti fra Warzawa. Sign. W. T. Chmielinski. Olie på lærred. 36 x 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/41Lyngby
Dansk barok dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer, beslag og greb af messing. 18. årh. H. 120. B. 122. D. 64.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/42Aarhus
Et par franske Charles X opsatser af forgyldt bronze med hanke. 19. årh. H. 11. L. 29. Diam. 9,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/43Lyngby
Ernst Meyer: "Neapolitansk Fisker". Usigneret. Olie og bly på papir monteret på lærred. 27,5 x 34.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/44Aarhus
Rokoko bord af nøddetræ, plade med marquetteri, udskåret med rocailler. 18. årh. H. 74,5. B. 55. D. 81.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/45Lyngby
Et sæt på 12 danske dækketallerkener af sølv. Hugo Grün, København 1937, m.fl. Vægt 6.787 g. Diam. 27 cm. (13)
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/46Aarhus
Max Kleditzsch: Parti med en lille vogterpige og geder. Sign. M. Kleditzsch 1922. Olie på lærred. 49 x 67.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/47Lyngby
Fransk sekretær af nøddetræ indlagt med marquetteri, plade af hvid marmor, beslag og greb af forgyldt bronze. Louis XVI stil, 20. årh.s begyndelse. H.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/48Aarhus
Prunkfad af porcelæn, dekoreret med blomstermotiv i basrelief. Meissen. 20. årh. Diam. 31.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/49Lyngby
Fredrik Kolstø: Fjordparti med sejlende i lav sol. Sign. F. Kolstø. Olie på lærred. 62,5 x 74,5.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2433/50Aarhus
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. Rokoko form. 20. årh. H. 81. B. 36.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/51Lyngby
Gerhard Henning: "Månepige". Figur af blanc de chine. 2413. Juliane Marie mærket, Royal Copenhagen. H. 30 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/52Aarhus
Jerzy Pawlowski: Parti fra Warszawa. Sign. J Pawlowski. Vandfarve på papir. Lysmål 14 x 10.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/53Lyngby
Queen Anne spillebord af mahogni. Plade med senere grøn filt. England, 18. årh.s begyndelse. H. 74. B. 72. D. 36.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/54Aarhus
Kinesisk figur af keramik i form af Zhu Ge Liang, dekoreret i blåt. Sen Qing/Republik. Ca. 1900. H. 80.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/55Lyngby
Frederik Theodor Kloss: Udsigt mod Nyborg set fra vandsiden. Sign. Fried. Theod. Kloss Nyborg. Vandfarve og bly på papir monteret på papir. 26 x 40.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/56Aarhus
Regence armstol af bejdset egetræ, rigt udskåret med bladværk, cabriole ben. 18. årh.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/57Lyngby
Dansk skønvirke kaffeservice af sølv efter design af N.G. Henriksen. Udgået fra A. Michelsens Sølvsmedie. 1915. (3)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2433/58Aarhus
I. T. Hansen: To partier fra Bornholm. Sign. I.T.H. Olie på lærred monteret på plade. Hver 7 x 11. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/59Lyngby
Tysk barok chatol af nøddtræ og nødderod. Restaureret, 18. årh. H. 228. B. 143. D. 62.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2433/60Aarhus
Morter med tilhørende pistil af granit. 20. årh. Morter H. 21. Diam. 30. Pistil H. 26. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/61Lyngby
Emanuel A. Petersen: Rødmende himmel over Oqaatsut, Diskobugten. Sign. Em. A. P. Rodebay Diskobugten. Olie på lærred. 34 x 48,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud: