2433/52Aarhus
Jerzy Pawlowski: Parti fra Warszawa. Sign. J Pawlowski. Vandfarve på papir. Lysmål 14 x 10.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/55Lyngby
Frederik Theodor Kloss: Udsigt mod Nyborg set fra vandsiden. Sign. Fried. Theod. Kloss Nyborg. Vandfarve og bly på papir monteret på papir. 26 x 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/100Aarhus
Kai Løth-Jensen: Gardere på vagt ved Amalienborg. Sign. Kai Løth-Jensen. Pastel på papir. Bladstørrelse 47 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/112Aarhus
P. C. Skovgaard: Landskab i nærheden af Weiby. Usigneret. Pen på papir. Lysmål 9 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/130Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800.: Et par portrætter. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål oval 26 x 21 og 22 x 18. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/173Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Landskab med udsigt til en bjergsø. Usigneret. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 18 x 25.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/180Aarhus
Joen Waagstein: Gadeparti fra Færøerne. Sign. monogram. Gouache på papir. 35 x 23.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/205Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Den opstandne Kristus. Usigneret. Sepia og pen på papir. Lysmål 20 x 14.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/206Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800: Gadeparti fra Mygind, Djursland. Sign. Vandfarve på papir. Lysmål 19 x 23.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/211Lyngby
Frederik Theodor Kloss: Fra dækket af et krigsskib i høj sø. Sign. Fried. Theod. Kloss 1832. Vandfarve, gouache, pen og bly på papir. Bladstørrelse 43 x 31,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/213Aarhus
Raymond Desvarreux: Portræt af Napoleon til hest. Sign. Raymond Desvarreux. Gouache på papir. Lysmål 39 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/216Lyngby
Frederik Theodor Kloss: Et søslag. Sign. F. Kloss 1839. Bly og vandfarve forhøjet med hvidt på papir. Lysmål 54 x 84,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/243Aarhus
Fritz Syberg: Parti fra Rosholtgaard. Sign. monogram. Akvarel på papir. Lysmål 46 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/246Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra et slot. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 16 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/256Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: