2433/21Lyngby
"Diplom" bestik af sterlingsølv. A.P. Bergs Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. knive 2295 g. (65)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2433/27Lyngby
Et par tyske empire form fem-armede kandelabre af sølv. 20. årh. H. 48 dk cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2433/45Lyngby
Et sæt på 12 danske dækketallerkener af sølv. Hugo Grün, København 1937, m.fl. Vægt 6.787 g. Diam. 27 cm. (13)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/57Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2433/99Lyngby
Stor russisk bakke af pletsølv, 19. årh.s slutning. 93 x 67 cm. Senere bordunderdel af egetræ H. 57 cm
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/167Lyngby
Solitærsæt af sølv, bestående af tekande, sættebakke, sukkerskål og flødekande. Stemplet O.R. (Otto Rasmussen). Vægt 895 g. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/170Lyngby
Kaffe- og teservice af sølv. 20. årh. Vægt 1880 g. H. 8-25 cm. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/208Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/227Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2433/229Lyngby
Tallerken af sølv, fane drevet med vinløv og druer. Aug. Ehlers, Københavns bymærke 1947. Vægt 348 g. Diam. 25 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/230Lyngby
Skål af sølv, fane drevet med vinløv og klaser. Aug. Ehlers, Københavns bymærke 1947. Vægt 246 g. Diam. 21 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/250Aarhus
Svend Toxværd, m.fl: En samling stager af sølv bestående af to høje stager, et par lave stager samt kammerstage. (5)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2433/251Aarhus
En samling kasseroller og smørnæb af sølv med stjerthanke. 20. årh. Diam. 8,5-17,5. H. 4-7,5. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/252Aarhus
En samling bordsølv bestående af skål, flødekande og ni cocktailskeer af sølv og sterlingsølv. (11)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/253Aarhus
"Dobbelriflet" bestik af sølv. Udført hos Cohr, 20. årh. (41)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud: