-
2433/9Lyngby
Kinesisk eksport sølv tekande. Ca. 1900. Vægt 312 g. H. 13 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/12Aarhus
Et par japanske vaser af hammerslået sterlingsølv. Arthur & Bond, Yokohama. Meiji 1868-1912. H. 28. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/15Lyngby
Kinesisk powderblue 'arrow' vase. Mærket Guangxu (1875-1908). H. 29 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/24Aarhus
Kinesisk balusterformet vase af æggeskalsporcelæn. Mrk. Qianlong, men Republik 1912-1949. H. ekskl. sokkel 12.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/33Lyngby
Stor kinesisk vandkrukke af grønglaseret brændt ler. Sen Qing ca. 1900. H. 70 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/36Aarhus
Kinesisk segldåse af porcelæn, dekoreret i powder blue-glasur. Mrk. Kangxi og fra perioden, 1662-1722. Diam. 6,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/39Lyngby
Et par kinesiske cloisonné vaser dekorerede på turkis grund. I bunden mærkede Qianlong men ca. 1900. H. 36 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/54Aarhus
Kinesisk figur af keramik i form af Zhu Ge Liang, dekoreret i blåt. Sen Qing/Republik. Ca. 1900. H. 80.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/69Lyngby
Kinesisk famille rose bojan, Sen Qing 19. årh. H. 26 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/75Lyngby
Khmer hoved af sandsten i form af mandlig guddom med krone. På stand. 12.-13. årh. H. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2433/78Aarhus
Kinesisk kaffekande, tre asietter samt famille rose tallerken af porcelæn. 18.-19. årh. H. 3-17. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/81Lyngby
Thailandsk Ayutthaya buddha hoved af sandsten. 17.-18. årh. På base af sten. H. 28 cm. Med stand 40 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2433/90Aarhus
To japanske paneler af sort lak med indlægninger af ben og perlemor. Meiji 1868-1912. 48 x 90. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/93Lyngby
Kinesisk kunstner, 19. årh: Kinesisk billede i Yuan stil af et mongolsk sceneri. Indrammet. Billedfelt 56 x 43 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/111Lyngby
Japansk fad af mixed metal. Mærket Tōzen'in Misumori. Meiji 1852-1912. Diam. 45 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/114Aarhus
Fem Canton billeder med kejserpar og hoffolk. Gouache på rispapir. 19. årh. Lysmål 24,5 x 17. (5)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/117Lyngby
Tre tsubaer og fem kozuka samt to mindre monteringer af mixed metal. Edo-Meiji. H. tsuba 6,5-8 cm. L. kozuka ca. 10 cm. (10)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/123Lyngby
Kinesisk kunstner, 18. årh: Kinesisk komposition med de tre husguder/vise mænd Fu, Lu og Shou. 18. årh. Indrammet. Billedfelt ekskl. silke 103 x 53 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/147Lyngby
Seks små kinesiske tallerkner, dekorerede i emaljefarver sam en lille skål. Qing 19. årh. (7)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/152Lyngby
Fem kinesiske vaser af porcelæn, heraf et par. Republik. Monterede til lamper. (5)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/157Lyngby
To kinesiske lågbægre og en brushpot af bambus. Republik. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/159Lyngby
Elizabeth Keith: "East Gate, Pyeng Yang, Korea, 1925". Træsnit.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/160Lyngby
Kinesisk punchebowle og låg af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Qing 18. årh. Diam. 30 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/161Lyngby
Dansk ostindisk tallerken fra "indfødsret-Stellet". Ca. 1780. Diam. 23,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/163Lyngby
Kinesisk Canton vaskefad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og guld. 19. årh. H. 11 cm Diam. 42 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/164Lyngby
Et par store japanske vaser af cloisonné. Taisho. H. 60 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/169Lyngby
Kinesisk rod og hardwood stand rigt udskåret med figurer. 20. årh.s første halvdel. H. 111 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/177Lyngby
Kinesisk ink print. Ca. 1900. 138 x 68 cm. Indrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/231Lyngby
Samling japansk satsuma fajance, dekoreret i farver og guld. Sen Meiji-tidlig Taisho, 20. årh. H. 22 cm. Diam. 25,5-29 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/233Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, cylinderformede, dekorerede i emaljefarver. Sen Qing. Monterede til lamper. H. ekskl. montering 28 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/249Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret med mille fleur og flodlandskaber. Mærket Qianlong, men Republik. H. 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/260Aarhus
Kinesisk gulvvase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 45. Diam. 20.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: