-
2433/125
Øreklapstol i engelsk stil, betrukket med gråt og sort zig-zag mønster fra Missoni, mørkbejdsede ben. George II stil, 20. årh. H. 106- B. 72. D. 80
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2433/107
Et par svenske kommoder af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 83. B. 110. D. 46. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2433/101
Sengustaviansk konsol af forgyldt og bemalet træ med plade af hvd marmor. 18. årh. slutning. H. 80. B. 72. D. 40.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2433/104
Kommode af guldstafferet valnød. Lysberg, Hansen & Therp. Rokoko form. 20. årh. H. 70. B. 67. D. 45.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2433/98
Langbord af massiv fyrretræ, sarg med skuffe, balusterformede ben. 19. årh. H. 78. B. 72. L. 246.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2433/95
Et par havevaser af sortmalet støbejern på sokkler. 20. årh. H. 125. Diam. 57. (4 dele i alt)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2433/92
Barokbord af egetræ, sarg med skuffe, prydet med årstal 1790. 18. årh. H. 7. B. 90. L. 136.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/83
Dansk vitrineskab af egetræ, buet top, front og sider med glas og underdel med to paneldøre. Barok form, ca. 1920. H. 220. B. 100. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2433/80
Dansk barok langbord af bejdset egetræ, front med to skuffer. 18. årh. H. 82. L. 230. B. 82.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/77
To par kinesiske hjørnestole af hardwood hvor af et par indlagt med plaketter af marmor. 19. årh.s slutning. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/71
Svensk senempire spejl og konsol af mahogni. Karl Johan stil, 19. årh.s midte. Spejl H. 165. B. 83. Konsol H. 78. B. 81. D. 46. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/65
Dansk Louis XVI kommode af mahogni. 18. årh.s slutning. H. H. 81. B. 73. D. 44.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/62
Sekskantet piedestal af rigt udskåret og bejdset træ, stamme i form af dreng. 18./19. årh. H. 81. Diam. 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2433/59
Tysk barok chatol af nøddtræ og nødderod. Restaureret, 18. årh. H. 228. B. 143. D. 62.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2433/56
Regence armstol af bejdset egetræ, rigt udskåret med bladværk, cabriole ben. 18. årh.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/53
Queen Anne spillebord af mahogni. Plade med senere grøn filt. England, 18. årh.s begyndelse. H. 74. B. 72. D. 36.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/47
Fransk sekretær af nøddetræ indlagt med marquetteri, plade af hvid marmor, beslag og greb af forgyldt bronze. Louis XVI stil, 20. årh.s begyndelse. H.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/41
Dansk barok dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer, beslag og greb af messing. 18. årh. H. 120. B. 122. D. 64.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/35
Dansk Louis XVI møblement af ådret og forgyldt træ, bestående af fire armstol og en sofa. 18. årh. slutning. Sofa L. 182. (5)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2433/32
Rokoko sofasæt bestående af to-personers sofa samt to stole af bejdset egetræ. 18. årh. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/23
Dansk régence sofabænk af guldstafferet og nøddepoleret træ. 18. årh.s midte. L. 178.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2433/26
Engelsk kommode af mahogni, flankeret af kannelerede kvartsøjler. Georg III form. 20. årh. H. 84,5. B. 103. D. 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2433/20
Skind fra bjergzebra. Equus zebra hartmannae. L. 302. B. 207.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2433/17
Victorian konversations sofa eller S-sofa af sortmalet træ dekoreret med udskæringer, betræk af stribet velour. England 19. årh.s midte. L. 125.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/14
Rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 119. B. 123. D. 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK