-
2433/17Lyngby
Victorian konversations sofa eller S-sofa af sortmalet træ dekoreret med udskæringer, betræk af stribet velour. England 19. årh.s midte. L. 125.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/23Lyngby
Dansk régence sofabænk af guldstafferet og nøddepoleret træ. 18. årh.s midte. L. 178.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2433/35Lyngby
Dansk Louis XVI møblement af ådret og forgyldt træ, bestående af fire armstol og en sofa. 18. årh. slutning. Sofa L. 182. (5)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2433/41Lyngby
Dansk barok dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer, beslag og greb af messing. 18. årh. H. 120. B. 122. D. 64.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/47Lyngby
Fransk sekretær af nøddetræ indlagt med marquetteri, plade af hvid marmor, beslag og greb af forgyldt bronze. Louis XVI stil, 20. årh.s begyndelse. H.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/53Lyngby
Queen Anne spillebord af mahogni. Plade med senere grøn filt. England, 18. årh.s begyndelse. H. 74. B. 72. D. 36.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/59Lyngby
Tysk barok chatol af nøddtræ og nødderod. Restaureret, 18. årh. H. 228. B. 143. D. 62.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2433/65Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af mahogni. 18. årh.s slutning. H. H. 81. B. 73. D. 44.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/71Lyngby
Svensk senempire spejl og konsol af mahogni. Karl Johan stil, 19. årh.s midte. Spejl H. 165. B. 83. Konsol H. 78. B. 81. D. 46. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/77Lyngby
To par kinesiske hjørnestole af hardwood hvor af et par indlagt med plaketter af marmor. 19. årh.s slutning. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/83Lyngby
Dansk vitrineskab af egetræ, buet top, front og sider med glas og underdel med to paneldøre. Barok form, ca. 1920. H. 220. B. 100. D. 45.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/95Lyngby
Et par havevaser af sortmalet støbejern på sokkler. 20. årh. H. 125. Diam. 57. (4 dele i alt)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2433/101Lyngby
Sengustaviansk konsol af forgyldt og bemalet træ med plade af hvd marmor. 18. årh. slutning. H. 80. B. 72. D. 40.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2433/107Lyngby
Et par svenske kommoder af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 83. B. 110. D. 46. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2433/113Lyngby
Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 121. B. 61.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2433/125Lyngby
Øreklapstol i engelsk stil, betrukket med gråt og sort zig-zag mønster fra Missoni, mørkbejdsede ben. George II stil, 20. årh. H. 106- B. 72. D. 80
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: