2433/14Aarhus
Rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 119. B. 123. D. 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/20Aarhus
Skind fra bjergzebra. Equus zebra hartmannae. L. 302. B. 207.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2433/26Aarhus
Engelsk kommode af mahogni, flankeret af kannelerede kvartsøjler. Georg III form. 20. årh. H. 84,5. B. 103. D. 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/32Aarhus
Rokoko sofasæt bestående af to-personers sofa samt to stole af bejdset egetræ. 18. årh. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/38Aarhus
Tre næsten identiske armstole af nøddetræ. Louis XV stil. 20. årh. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2433/44Aarhus
Rokoko bord af nøddetræ, plade med marquetteri, udskåret med rocailler. 18. årh. H. 74,5. B. 55. D. 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/50Aarhus
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. Rokoko form. 20. årh. H. 81. B. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/56Aarhus
Regence armstol af bejdset egetræ, rigt udskåret med bladværk, cabriole ben. 18. årh.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/62Aarhus
Sekskantet piedestal af rigt udskåret og bejdset træ, stamme i form af dreng. 18./19. årh. H. 81. Diam. 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/68Aarhus
Et par armstole af forgyldt træ, udskåret med bladværk og kannelerede ben. Louis XVI form. 19. årh. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/80Aarhus
Dansk barok langbord af bejdset egetræ, front med to skuffer. 18. årh. H. 82. L. 230. B. 82.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/86Aarhus
Langbænk af grønmalet fyrretræ. 19. årh. H. 51. B. 33. L. 205.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/92Aarhus
Barokbord af egetræ, sarg med skuffe, prydet med årstal 1790. 18. årh. H. 7. B. 90. L. 136.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/98Aarhus
Langbord af massiv fyrretræ, sarg med skuffe, balusterformede ben. 19. årh. H. 78. B. 72. L. 246.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/104Aarhus
Kommode af guldstafferet valnød. Lysberg, Hansen & Therp. Rokoko form. 20. årh. H. 70. B. 67. D. 45.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: